Spotkania edukacyjne dla młodzieży

Spotkania edukacyjne dla młodzieży

Zapraszamy młodzież na spotkania edukacyjne  oraz artystyczne w ramach projektu „Młodzi bezpieczni.NIE dla patologii, TAK dla bezpieczeństwa nieletnich z województwa zachodniopomorskiego”.

Spotkania są BEZPŁATNE.

6 listopada 

9.00–10.30: mgr Przemysław Mazek, „Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty”

Czym są środki zastępcze, tak zwane „dopalacze”? Czy są równie groźne jak narkotyki? Ile jest prawdy w opowieściach o śmierci wywołanej jednorazowym zażyciem dopalaczy?

Spotkanie „Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty” to nie tylko dawka ważnych i potrzebnych informacji, lecz także szansa na uchronienie samego siebie oraz bliskich nam osób przed zagrożeniem ubranym w pozornie niewinne określenie „środki zastępcze”. Przyjdź. Poznaj fakty. Nie daj się zabić.

13 listopada

9.00–10.30: przedstawiciele Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, „Żandarmeria Wojskowa – w trosce o porządek publiczny”

Spotkanie ze szczecińskimi żandarmami to wyjątkowa okazja, by lepiej poznać funkcjonowanie i zadania Żandarmerii Wojskowej, a także by dowiedzieć się, jak dba ona o porządek publiczny w naszym kraju.

10.45–12.15: mgr Szymon Kucharski, „Stresy i konflikty w naszym życiu: jak sobie radzić, by nie stracić głowy” 

Wszyscy musimy się zmagać ze stresem i wszyscy wchodzimy czasem w konflikty. Jak radzić sobie z jednym i drugim? Psycholog Szymon Kucharski podpowie młodzieży kilka przydatnych sposobów na odstresowanie się oraz na radzenie sobie podczas kłótni i sporów!

12.30–14.00 – sierż. Konrad Szelest, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, „Przemoc w domu i w szkole – jak się przed nią uchronić?”

Przemoc w domu i w szkole to zjawiska, z którymi spotykamy się (niestety) dość często. Jak jednak je dobrze rozpoznać? Jak na nie reagować, chronić się, gdzie szukać pomocy? Warto się dowiedzieć – dzięki temu możemy pomóc sobie lub innym!

20 listopada

9.00–10.30: redaktor Elżbieta Kubera, „Warsztaty dziennikarskie”

Spotkanie z redaktorką „Kuriera Szczecińskiego” to świetna propozycja nie tylko dla osób, które chcą być dziennikarzami, lecz również dla każdego, kto chce chcą zdobyć umiejętność sprawnego wypowiadania własnego zdania i poznania tajników dziennikarskiego warsztatu. Może się przydać w szkole, w działaniach pozaszkolnych, w życiu prywatnym… a może nawet w przyszłej pracy!

26 listopada

9.00–10.30: mgr Przemysław Mazek, „Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty”

W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem zorganizowaliśmy jeszcze jedno spotkanie poświęcone dopalaczom!

Czym są środki zastępcze, tak zwane „dopalacze”? Czy są równie groźne jak narkotyki? Ile jest prawdy w opowieściach o śmierci wywołanej jednorazowym zażyciem dopalaczy?
Spotkanie „Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty” to nie tylko dawka ważnych i potrzebnych informacji, lecz także szansa na uchronienie samego siebie oraz bliskich nam osób przed zagrożeniem ubranym w pozornie niewinne określenie „środki zastępcze”.
Przyjdź. Poznaj fakty. Nie daj się zabić.

27 listopada

9.00–10.30: mjr Sebastian Matuszczak, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, „Praca, misja i wyzwania: Służba Więzienna bez tajemnic”

Praca w więziennictwie jest… no właśnie, jaka? I jacy są ludzie, którzy ją wykonują? Na czym polega resocjalizacja, ile jest prawdy w potocznej wiedzy o więzieniach – to tylko część tego, o czym dowiemy się podczas spotkania z przedstawicielem szczecińskiej Służby Więziennej. Przyjdź i przekonaj się, jak wygląda praca „za kratami”. Możesz się zdziwić.

10.45–12.15: podinsp. Marzena Maćkowiak-Pluta, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, „Internetoholizm. Niech sieć będzie edukacją i zabawą, nie uzależnieniem”

Zjawisko internetoholizmu, czyli uzależnienia od Internetu, to wcale nie żarty: nałogowe korzystanie z sieci, gier, komputera potrafi zniszczyć zdrowie, związki, nawet życie. Jak rozpoznać objawy tego specyficznego uzależnienia? Jak się przed nim chronić, a w razie potrzeby – gdzie szukać pomocy w uwolnieniu się od nałogu? O tym i wielu innych kwestiach związanych z internetoholizmem opowie ekspert ze szczecińskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

12.30–14.00: nadkom. Daniel Michalski, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, „Cyberzagrożenia”

Pozostańmy w klimacie Internetu i związanych z nim niebezpieczeństw. Tym razem porozmawiamy o cyberzagrożeniach. Wyciek danych, zhakowane hasła, przejęta tożsamość na Facebooku… to tylko kilka nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą nas spotkać. Specjalista zajmujący się walką z cyberprzestępczością opowie nam nie tylko o tym, co nam grozi, lecz także o tym, jak się chronić przed tymi zagrożeniami oraz gdzie szukać pomocy.

Masz konto na FB, Twitterze, Instagramie, pocztę mailową, dane zapisane w chmurze, aktywną kamerkę na laptopie? Uwierz – to spotkanie jest dla Ciebie.

 28 listopada

10.45–12.15: mgr inż. Marcin Oleszak, „Podstawy pierwszej pomocy”

Zasady pierwszej pomocy, zwłaszcza w kontekście codzienności domowej i życia szkolnego – to się z pewnością przyda każdemu. Sprawdź, ile naprawdę wiesz o pierwszej pomocy, uzupełnij i poszerz swoją wiedzę, nabierz zaufania do swoich umiejętności. Od umiejętnego udzielenia pierwszej pomocy zależy życie wielu ludzi – a kiedyś wśród potrzebujących może się znaleźć ktoś z Twoich bliskich.

3 grudnia

10.00–13.00: dr Błażej Karwat, mgr Joanna Cierlica-Nowaczyk, mgr Agnieszka Śmiechowska, „Słowa w relacji – seminarium poświęcone różnorodnym ujęciom teoretycznym w pracy z pacjentami”

To wyjątkowe spotkanie przygotowaliśmy zarówno dla studentów psychologii, jak i dla studentów innych kierunków oraz uczniów szkół średnich. Czym jest psychoterapia i jak jest prowadzona? Jak leczy się depresję podczas psychoterapii? Przyjdź i posłuchaj doświadczonych psychoterapeutów – taka wiedza przyda się nie tylko „na kozetce”, lecz również w codziennym życiu!

SPOTKANIA ARTYSTYCZNE

W ramach projektu „Młodzi bezpieczni. NIE dla patologii, TAK dla bezpieczeństwa nieletnich z województwa zachodniopomorskiego” przygotowaliśmy też spotkania artystyczne: warsztaty narracyjne oraz warsztaty reżysersko-aktorskie. Są one po to, abyście mogli zdobyć wiedzę i umiejętności, które przydadzą się podczas tworzenia prac konkursowych (spoty filmowe, radiowe, zdjęcia), a także w codziennym życiu (np. podczas wystąpień publicznych). Chcemy też, żebyście się świetnie bawili! Może nawet… odkryjecie w sobie artystyczną duszę? Sprawdźcie – zapraszamy!

Warsztaty narracyjne prowadzi Małgorzata Narożna, współzałożycielka i właścicielka autorskiej kluboksięgarni FiKa, absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY, twórczyni Fundacji Fika Czyta. Podczas warsztatów narracyjnych poćwiczymy tworzenie i opowiadanie historii, konstruowanie własnych opowieści, projektowanie narracji – wszystko to, co przyda się, by ciekawie wypowiedzieć siebie oraz swój świat.

Termin warsztatu narracyjnego: wtorek 20 listopada, godz. 11.00–14.00

Warsztaty aktorskie to spotkanie z Martą Łągiewką, absolwentką wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktorką Teatru Lalek PLECIUGA, scenarzystką i reżyserem autorskich spektakli dla dorosłych i dla dzieci, instruktorką działań teatralnych. Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki gry aktorskiej, budowania koncepcji występu publicznego, operowania scenografią, muzyką i przestrzenią,

Terminy warsztatów aktorskich: poniedziałek 19 listopada, godz. 9.00–11.15; środa 21 listopada, godz. 9.00–11.15

Zapisy (imię, nazwisko, studiowany kierunek / klasa i nazwa liceum)
prosimy kierować na adres: wshtwp.szkolenia@gmail.com

Uwaga, liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.