POSZUKIWANIE PRACY PRZEZ INTERNET

Poradnik poszukiwacza pracy

Poszukiwanie pracy przez Internet może okazać się bardzo przyjemnym zajęciem. Przede wszystkim nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy komputer, dostęp do Internetu i kubek gorącej kawy. Rekrutacja przez Internet staje się coraz bardziej popularna. Jednym z powodów jest obniżenie kosztów i skrócenie czasu oczekiwania na dokumenty od kandydatów. Warto zatem spróbować.

Zalety:
Internet to szybki i łatwy sposób dotarcia do dużej liczby ofert, które są uaktualniane na bieżąco. Oprócz pracy stałej, możesz szukać ofert staży, praktyk i wolontariatu. Dodatkową zaletą jest możliwość zapoznania się z instytucją oferującą pracę. Siedząc strony www pracodawcy dowiesz się, jakiego rodzaju usługi świadczy, jak wygląda struktura organizacyjna firmy, gdzie ma swoje odziały itp. Niektóre serwisy zawierają również informacje dotyczącą możliwości rozwoju zawodowego. Kolejna korzyść, to możliwość śledzenia zmian i tendencji na rynku pracy oraz błyskawiczny kontakt z pracodawcą czy agencją doradztwa personalnego. Nie zapominaj o uczestnictwie w grupach dyskusyjnych oraz możliwości zamieszczenia własnego ogłoszenia. Warto również zajrzeć do specjalnych serwisów pracy i kariery, gdzie spotkasz się z cennymi poradami na temat metod poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, prawnych aspektów zatrudnienia.

Przykłady serwisów:

 • Portale rekrutacyjne www.pracuj.pl, www.topjobs.pl www.hrk.pl, www.jobpilot.pl, www.jobs.pl
 • Serwisy ogólnotematyczne www.praca.onet.pl, www.praca.wp.pl www.praca.interia.pl
 • Agencje doradztwa personalnego www.naj.com.pl , www.randstad.pl, www.unikadr.com.pl, www.mostwanted.pl, www.antidotum.eu, www.ipk.com.pl, www.take-it.com.pl, www.bigram.com.pl
 • Serwisy branżowe www.asystentka.pl (administracja, sekretarki) www.jobmed.pl (medycyna i farmacja), www.f-a.waw.pl (finansiści i księgowi), www.bdi.com.pl , www.cad.pl , www.talents.pl (praca dla inżynierów)
 • Słupy ogłoszeniowe – zawierają drobne ogłoszenia o pracę obok innych informacji www.gratka.pl, www.infoludek.pl, www.ogloszenia.adverts.pl , www.panoramafirm.pl
 • Srony www pracodawców: www.kariera.procter.pl, www.unilever.pl/kariera , www.bgz.pl (zakładka o banku), www.mediamarkt.pl (zakładka firma i kariera)
 • Praca w Unii Europejskiej – Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES www.europa.eu.int/eures/ www.eures.praca.gov.pl (polska strona)

E-etykieta:
W celu poszukiwania pracy wybierz adres e-mail składający się z imienia i nazwiska, samego nazwiska, inicjałów itp. Pamiętaj również o tym, że korespondencja do pracodawcy wysyłane e-mailem powinna mieć formę tradycyjnego listu tzn. zaczynać się od „ Szanowny Panie / Pani” oraz kończyć „Z poważaniem”. Nie zapominaj o podpisie pod informacją o przesyłanych dokumentach aplikacyjnych.
Często do firm przychodzi zdawkowa korespondencja: „ W załączeni dokumenty.” – bez podpisu i nazwy stanowiska czy numeru referencyjnego.
Pamiętaj: Pracodawca przeglądając setki ofert nie ma czasu na zastanawianie się, na jakie stanowisko aplikujesz.

Oszczędności:
Szukając pracy przez Internet nie wydajesz pieniędzy na papier, znaczki, koperty, drukarkę i tusz. Nie musisz również osobiście dostarczać dokumentów do pracodawcy, zatem oszczędzasz na przejazdach do firm.

Koszty:
Jedyny koszt to opłata za dostęp do Internetu lub jeśli go nie posiadasz opłata za korzystanie z kafejki internetowej. Możesz ograniczyć i te koszty korzystając z bezpłatnego dostępu do Internetu w szkole, bibliotece, Gminnym Centrum Informacji itd.

Rady na zakończenie:

 • Bądź aktywny i czujny.
 • W prasie czy Internecie możesz spotkać się z informacją, ze firma X otwiera biura w Polsce lub buduje fabrykę. To znak dla Ciebie, ze czas rozpocząć poszukiwania i wysłać dokumenty do centrali zanim jeszcze ukażą się ogłoszenia. Internet jest nieocenionym źródłem takich poszukiwań.
 • Nie wysyłaj aplikacji masowo do wielu biur czy agencji doradztwa personalnego, lepiej wysłać każdą osobno, konkretnie odpowiadając na ogłoszenie, które Cię interesuje.
 • Pamiętaj o e-etykiecie.
 • Bądź systematyczny.

autor: Monika Sahajdak