Naukowa Wiosna Humanistów na mecie!

W dniach 28 maja-11 czerwca 2015 r., odbyło się 17 warsztatów, w których wzięło udział ponad 250 uczestników! Było zarówno poważnie, jak i porywająco. Przybyli do nas goście mieli okazję poznać niezwykle interesujące osobowości, a przy tym zdobyć ciekawą wiedzę z wielu różnorodnych obszarów, takich jak m.in.: administracja publiczna, prawo, kryminologia, kulturoznawstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, lingwistyka stosowana.

Wśród trudnych tematów społecznych, poruszono kwestię kryzysu w życiu człowieka i radzenia sobie z nim w różnych sytuacjach, na poszczególnych etapach życia, o czym traktowały warsztaty: Pana Leszka Podoleckiego, doświadczonego specjalisty w pracy z więźniami i Pani psycholog mgr Anety Zemanek.  Szczególnie wyjątkowy charakter miało spotkanie z grupą członków wspólnoty AA, poświęcone problemowi interwencji w kryzysie uzależnień, poprowadzone przez Panią mgr Teresę Lipko, doradcę ds. uzależnień i przestępczości.  Zagadnienie przemocy i przeciwdziałania jej w wymiarze indywidualnym i instytucjonalnym przedstawiła naszym gościom Pani mgr Iwona Klimowicz. Z kolei Pan dr Marek Woś, socjolog, opowiedział, po czym można poznać, że mamy do czynienia z sektą, jakie metody stosują werbownicy i co robić, by nie ulec ich wpływowi.

Zupełnie inną tematykę podjęła Pani dr Magdalena Woźniak- Miszewska – specjalistka ds. inwestycji, która przedstawiła uczestnikom interesujące zagadnienia z obszaru administracji publicznej, dzieląc się swoją bogatą wiedzą praktyczną z zakresu pozyskiwania inwestorów zagranicznych przez gminę.

Kwestie bezpieczeństwa publicznego i indywidualnego dominowały na warsztatach prowadzonych przez funkcjonariuszy policji i służby celnej. Pan mgr Piotr Małysz (funcjonariusz służby celnej) zapoznał słuchaczy z konsekwencjami sieciowych ataków komputerowych, jak również z procedurami postępowania w sytuacji wkroczenia terrorysty do urzędu. Przedstawiciele KWP w Szczecinie – Pan podinsp. Arkadiusz Kozak i Pani dr Sylwia Zielińska, opowiedzieli o niebezpieczeństwach, na jakie są narażone dzieci i młodzież podczas korzystania z Internetu, o sposobach i formach stosowanych zabezpieczeń w tym zakresie, a także o innych zagrożeniach w cyberprzestrzeni i przestępstwach gospodarczych.

Aspektom prawnym poświęcone zostały dwa warsztaty, poprowadzone przez prawnika, Pana mgr. Ryszarda Widawskiego. Przekazał on przybyłym wiedzę praktyczną z zakresu ochrony danych osobowych i nadzoru administracyjnego nad warunkami pracy.

Odmienna, wyjątkowo energetyczna atmosfera, panowała na warsztatach z samoobrony, poprowadzonych przez wielokrotnego mistrza świata w karate Pana Pawła Bombolewskiego. Dużo ruchu, uzupełnionego niezbędną wiedzą praktyczną, zaznali nasi uczestnicy także na warsztatach z pierwszej pomocy, o co zadbał Pan mgr Maciej Denisiuk.

Finałowy dzień poświęcony był m.in. ćwiczeniom z emisji głosu, które poprowadziła Pani mgr Renata Gniewosz. Chętnych było tylu, że sala dosłownie „pękała w szwach”. Na warsztatach Pani dr Joanny Szczepanik, goście mogli sprawdzić swą wiedzę na temat kultury państw Europy Środkowej. Niezwykle interesująco wypadło spotkanie z tłumaczem ponad 40 tytułów z różnych dziedzin –  Andrzejem Wojtasikiem, któremu towarzyszyła Pani dr Kalina Kukiełko-Rogozińska. Pan Andrzej (znany jako Kryzys), przekonywał słuchaczy do tego, że warto w życiu szukać takiego zawodu, który jest zgodny z naszą pasją.

 

Nasi goście, pytani o wrażenia ze spotkań, z entuzjazmem wyrażali bardzo pozytywne opinie zarówno o tym, co było na warsztatach, jak i o samych prowadzących. Wielu z nich zapisywało się na bieżąco na kolejne panele Naukowej Wiosny i zgłaszało chęć uczestnictwa w następnych tego typu wydarzeniach. Osoby zainteresowane naszymi warsztatami, już dziś zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie uczelni i na facebooku.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękuję i ponownie zapraszam.

Na pewno nie zawiedziemy!

 

Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych

WSH TWP w Szczecinie

dr Renata Nowak-Lewandowska