Logopedia szkolna
Wydział zamiejscowy w Zgorzelcu
Nadaje kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy oraz daje uprawnienia do prowadzenia specjalistycznych zajęć logopedycznych w szkołach i placówkach oświatowych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych (stosownie do zakresu ich działania), oraz kwalifikacje do prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców, poradnictwa dla uczniów, rodziców i nauczycieli oraz konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli z zakresu logopedii.
Student zdobędzie wiedzę z zakresu: pedagogiki specjalnej i lingwistycznych oraz anatomicznych podstaw logopedii zorientowaną na zastosowania praktyczne w obrębie studiowanej specjalności. Będzie znał prawidłowości kształtowania umiejętności językowych (począwszy od etapu przygotowawczego w okresie prenatalnym, poprzez normę rozwojową, do objawów opóźnienia w rozwoju mowy);
Student będzie umiał:
wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki specjalnej i logopedii do diagnozy i terapii wad wymowy. Będzie także potrafił posługiwać się alternatywnymi metodami terapeutycznymi wspomagającymi rozwój dziecka w tym wykorzystywać technologię informacyjną w warsztacie pracy nauczyciela-logopedy.
W zakresie kompetencji społecznych student będzie umiał: w odpowiedzialny sposób przygotowywać się do swojej pracy, projektować i wykonywać działania pedagogiczne, poprawnie rozstrzygać dylematy wynikające z roli pedagoga specjalnego; podejmować indywidualne i zespołowe działania na rzecz podnoszenia jakości pracy placówki w której realizuje swoje działania zawodowe.
W toku studiów student zdobędzie specjalistyczną wiedzę z takich przedmiotów jak:
- Wprowadzenie do logopedii
- Anatomia i fizjologia aparatu mowy
- Kształtowanie i rozwój mowy dziecka
- Zaburzenia porozumiewania się językowego: słownego i pisemnego
- Psychologiczne problemy zaburzeń rozwojowych i ich związek z zaburzeniami mowy
- Specyficzne problemy psychiatrii dziecięcej
- Praca logopedyczna z dziećmi z niepłynnością mówienia
- Zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym
- Elementy audiologii specjalnej
- Elementy foniatrii i ortodoncji
- Terapia mowy z rozszczepieniem podniebienia
- Logorytmika
- Metodyka postępowania logopedycznego
- Diagnoza i terapia logopedyczna
- Dyslalia – profilaktyka, diagnoza i terapia
Absolwenci logopedii szkolnej mogą być zatrudnieni w:
- placówkach ogólnodostępnych i specjalnych;
- szkołach podstawowych;
- w placówkach opieki i wychowania, rehabilitacji, żłobkach rehabilitacyjnych, przedszkolach i przedszkolach specjalnych.