Biuro karier
GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY
GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY – wsparcie młodych na rynku pracy
W obliczu coraz wyższego poziomu bezrobocia ludzi młodych w Europie, na szczeblu Unii Europejskiej w grudniu 2012 r. Komisja Europejska podjęła działania mające na celu wsparcie młodych w podejmowaniu zatrudnienia. W związku z powyższym opracowany został Pakiet na rzecz zatrudnienia młodzieży (Youth Employment Package), którego częścią jest inicjatywa ustanowienia Gwarancji dla młodzieży (Youth Guarantee).
Pakiet skierowany jest do państw członkowskich UE – postulat zapewnienia młodym ludziom w wieku do 25 lat, którzy nie mają zatrudnienia, nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu – dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy.
W Polsce adresatami Gwarancji dla młodzieży są osoby w wieku od 15 do 25 roku życia, w tym zwłaszcza z grupy tzw. NEET (Not in Employment, Education or Training – młodzież, która nie uczy się, nie pracuje i nie dokształca), a także bezrobotna młodzież oraz poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, w wieku 18-29 lat – w zakresie wsparcia przedsiębiorczości osób młodych.
Formy wsparcia
- diagnoza wiedzy, umiejętności i potencjału uczestników,
- szkolenia,
- staże,
- przygotowanie zawodowe dorosłych,
- dofinansowanie kosztów egzaminów oraz kosztów uzyskania licencji,
- pożyczki szkoleniowe,
- dofinansowanie studiów podyplomowych,
- bony: szkoleniowe, stażowe, zatrudnieniowe, na zasiedlenie,
- dotacje na podejmowanie działalności gospodarczej.
Realizatorzy GWARANCJI DLA MŁODZIEŻY
Na szczeblu centralnym:
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
- Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy
- Bank Gospodarstwa Krajowego
Na szczeblu regionalnym:
- Wojewódzkie Urzędy Pracy
- Powiatowe Urzędy Pracy
- Struktury organizacyjne Ochotniczych Hufców Pracy
- Pośrednicy Finansowi Banku Gospodarstwa Krajowego
- Partnerzy rynku pracy
Olbrzymie znaczenie w realizacji GWARANCJI DLA MŁODZIEŻY ma podejmowanie współpracy i tworzenie partnerstw, które poprawią szanse młodych na regionalnych i lokalnych rynkach pracy. Do partnerstw zapraszane są instytucje rynku pracy, szkoły, instytucje szkoleniowe, samorządy, organizacje pozarządowe i firmy. Skutecznemu wchodzeniu na rynek pracy służy szczególnie współpraca szkół i pracodawców.
Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie zawarła porozumienie o współpracy partnerskiej w zakresie realizacji ,,Zachodniopomorskich Gwarancji dla młodzieży”, zgodnie z założeniami ww. inicjatywy.
Szczegóły dotyczące realizacji GWARANCJI DLA MŁODZIEŻY dostępne są na stronie