Google Ads – podręcznik

Google Ads – podręcznik

Kurs Google AdWords

Wstęp

Poniżej prezentujemy kurs Google Ads (dawniej AdWords), który zawiera kilkanaście lekcji dotyczących prowadzenia kampanii tekstowych w wyszukiwarce Google. W ramach konta Google Ads można prowadzić również inne typy kampanii, np. banerowe w sieci reklamowej czy produktowe tzw. Google Zakupy, jednak te formy zostaną omówione w oddzielnym kursie. Niniejszy kurs koncentruje się wyłącznie na reklamach tekstowych w wyszukiwarce Google, które są podstawową, najważniejszą i – w większości przypadków – najskuteczniejszą formą reklamy w ramach Google Ads.

Wiele kursów dotyczących Google Ads koncentruje się tylko i wyłącznie na mechanice tego systemu reklamowego i przeprowadza kursantów przez proces ustawienia reklam. Należy jednak pamiętać, że Google Ads jest narzędziem marketingowym, a nie informatycznym. W naszym kursie, oprócz jasnego wyjaśnienia, jak ustawiać reklamy i je optymalizować, zwracamy uwagę na aspekt marketingowy. Pokazujemy, jak praktycznie używać Google Ads, by zdobyć jak największą liczbę klientów przy możliwie najmniejszym budżecie na kliknięcia. Marketingowa analiza jest bowiem niezbędna do uzyskania najlepszych możliwych wyników z kampanii Google Ads.

Kurs kierujemy głównie do tych osób, które nie miały wcześniej do czynienia z systemem reklamowym Google’a, ale chciałyby rozpocząć z nim przygodę. Google Ads to bardzo rozbudowane narzędzie, które cały czas dynamicznie się rozwija. Wiele jest publikacji książkowych czy blogów, które szczegółowo opisują wszystkie funkcje i możliwości tego systemu reklamowego, jednak – jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z tym narzędziem – pomoce te mogą okazać się zbyt obszerne i skomplikowane. Celem niniejszego kursu jest przeprowadzenie osób początkujących po podstawowych i jednocześnie najważniejszych funkcjach Google Ads. Nie zamierzamy natomiast prezentować wszystkich szczegółowych opcji systemu Google Ads – przede wszystkim dlatego, że opis wszystkich funkcji sprawiłby, że dla osoby początkującej (a z myślą o takim odbiorcy kurs został przygotowany) byłoby to zbyt skomplikowane. Drugim powodem jest fakt, że system Ads dynamicznie się rozwija – wciąż wprowadzane są nowe funkcje i rozwiązania, niektóre dość mocno zaawansowane. Tylko w ciągu ostatniego roku wprowadzonych zostało kilkanaście istotnych zmian, które wpływ miały nie tylko na samo wyświetlanie reklam, ale także na sposób ich tworzenia. Również podczas prac nad tym kursem kilkakrotnie wprowadzaliśmy poprawki, uwzględniając wprowadzane przez Google’a nowości. Największą z nich jest uruchomienie nowego panelu Ads – zwłaszcza, że nowa wersja znacznie różni się od poprzedniej. Dlatego nasz kurs oparty jest już na nowym, aktualnym interfejsie. 

Po zapoznaniu się ze wszystkimi lekcjami krok po kroku możliwe będzie uruchomienie pierwszych kampanii reklamowych w wyszukiwarce Google – wystarczy tylko stosować zawarte w lekcjach wskazówki.  Wszystkie przykłady w niniejszym kursie dotyczą fikcyjnego sklepu z naturalnymi kosmetykami. Kurs bazuje nie tylko na teoretycznych zagadnieniach, ale także na naszych wieloletnich doświadczeniach, dlatego część lekcji wzbogaciliśmy o praktyczne porady eksperta. Te wskazówki – w połączeniu z lekcjami – pozwolą najpierw na efektywne ustawienie kampanii, a następnie jej udoskonalenie.

Wszystkie pojęcia związane z Google Ads są na bieżąco wyjaśniane w treści kursu. Gdyby jednak w przyszłości zaszła potrzeba przypomnienia sobie którejś definicji zachęcamy do korzystania z naszego autorskiego słownika pojęć Google Ads.

Lekcja 1. Google Ads (wcześniej AdWords) – ogólne informacje

1.1. Wstęp

Google Ads jest narzędziem o wielu możliwościach. Aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści ważne jest, aby najpierw dobrze zrozumieć podstawowe zasady jego działania i główne zalety.

1.2. Czym są reklamy tekstowe Google Ads?

Reklamy tekstowe Google Ads (tzw. płatne linki, dawniej Google AdWords) to reklamy publikowane wśród wyników wyszukiwania. Po wpisaniu do wyszukiwarki konkretnej frazy najpierw wyświetlają się reklamy Google Ads (maksymalnie mogą to być cztery reklamy), a dopiero potem tzw. organiczne wyniki wyszukiwania. 

Reklamy Ads od wyników organicznych można odróżnić dzięki małemu napisowi „Reklama”, umieszczonemu w pobliżu adresu strony docelowej. Wygląda to w następujący sposób:

Wyniki wyszukiwania Google

To, co charakteryzuje wszystkie reklamy tekstowe Google Ads, to możliwość ich rozliczania wg. zasady pay-per-click (tzw. PPC), czyli płatności za kliknięcie. Oznacza to, że opłata za reklamę następuje wyłącznie wtedy, gdy ktoś w nią kliknie i zostanie przekierowany na podstronę reklamodawcy, nie  płaci się natomiast za samo wyświetlenie reklamy.

1.3. Dlaczego warto prowadzić kampanię Google Ads w sieci wyszukiwania?

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto prowadzić kampanię Google Ads w sieci wyszukiwania:

1. Dzięki Google Ads można dotrzeć do tych klientów, którzy sami poszukują konkretnej oferty

W przypadku Google Ads dociera się wyłącznie do tych osób, które same szukają oferty. Reklamy tekstowe wyświetlane wśród wyników organicznych stanowią bowiem odpowiedź na potrzebę internauty, którą jest wprowadzona fraza w pole wyszukiwania (np. nazwa produktu lub usługi). Stąd też każde kliknięcie w reklamę, każdy wydany 1 zł, oznacza potencjalnego klienta. 

2. W Google Ads można dostosować treść reklamy do słowa kluczowego

W Google Ads można do różnych słów kluczowych ustawić różne treści reklamy. Dzięki temu reklamodawca ma pewność, że treść reklamy będzie w pełni pasowała do zapytania wpisanego chwilę wcześniej przez użytkownika.

3. W Google Ads istnieje możliwość testowania różnych treści reklam

W Google Ads można naprzemiennie wyświetlać np. dwa komunikaty reklamowe i testować, który z nich jest skuteczniejszy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dowiedzieć się, jakie klienci mają faktyczne potrzeby i jaki komunikat do nich przemawia. Takie testowanie stanowi więc niejako darmowe badanie ilościowe na realnych potencjalnych klientach. Czasem dzięki takiemu testowaniu komunikatów reklamowych okazuje się, że należy zmodyfikować treści na stronie internetowej, ponieważ dla klientów ważniejsze są inne aspekty oferty, niż firma pierwotnie zakładała. 

4. Reklamy Google Ads można kierować do internautów z konkretnej lokalizacji

W Google Ads można ustalić na jakim terytorium mają się wyświetlać reklamy z danej kampanii. Możliwe jest ustawienie konkretnego kraju, regionu (np. województwa), miasta lub określonego obszaru (np. w promieniu kilku kilometrów od danego miasta). Przemyślane ustawienie lokalizacji oznacza spore oszczędności i bardzo precyzyjne dotarcie do potencjalnych klientów. 

5. Kampanie w wyszukiwarce Google wcale nie muszą być drogie

Wielu właścicieli firm zakłada, że nie stać ich na to, by prowadzić kampanię Google Ads. To błędne myślenie, ponieważ kampanie w sieci wyszukiwania wcale nie muszą być drogie, a budżetami prognozowanymi przez Google’a (czasem sięgającymi nawet kilkunasty tysięcy złotych miesięcznie) nie trzeba się zawsze sugerować. Można ustawić budżet mniejszy, a dobre wyniki przy kampaniach lokalnych (wyświetlanych tylko w obrębie danego miasta) można osiągnąć nawet przy 1000 zł miesięcznie.

6. Wyniki w Google Ads są w pełni mierzalne

Wyniki działań w Google Ads są w pełni mierzalne. Wiadomo więc, ilu klientów udało się pozyskać dzięki tej formie reklamy. Pozwala to kontrolować poziom wydatków na kliknięcia w taki sposób, aby było to dla firmy opłacalne. Dobrze prowadzone kampanie Google Ads są doskonałym źródłem przychodów, a nie wyłącznie kosztem.

Lekcja 2. Google Ads a pozycjonowanie strony

2.1. Wstęp

Często Google Ads mylone jest z pozycjonowaniem strony. Wiele osób wręcz używa tych pojęć zamiennie. To duży błąd, gdyż pozycjonowanie i Google Ads radykalnie różnią się od siebie.

2.2. Przewagi Google Ads nad pozycjonowaniem strony

Poniżej przedstawiono główne przewagi Google Ads nad pozycjonowaniem strony.

1. Wyniki Google Ads wyświetlane są wyżej niż wyniki pozycjonowania

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że wyniki płatne (reklamy Google Ads) są mało wartościowe, a prawdziwym sukcesem było znalezienie się w pierwszej dziesiątce organicznych wyników wyszukiwania. Teraz jest nieco inaczej – Google Ads ma sporą przewagę nad pozycjonowaniem, ponieważ  reklamy wyświetlają się powyżej organicznych wyników wyszukiwania. Większość internautów – aby w ogóle zobaczyć wyniki organiczne – musi przewinąć ekran w dół. Jeśli tego nie zrobi, najczęściej widzi tylko płatne wyniki wyszukiwania. Jeśli wśród reklam Google Ads internauta znajdzie to czego szuka, bardzo często nawet nie przewinie strony, by zobaczyć wyniki organiczne, tylko kliknie w reklamę.

2. W Google Ads można kontrolować treści wyświetlanych reklam

W przypadku pozycjonowania nie ma się kontroli nad tym, jaką treść wyświetli Google na dane zapytanie – najczęściej jest to po prostu fragment strony, który według Google jest najbardziej dopasowany do zapytania. W przypadku kampanii Google Ads można ustalić dokładnie jaka treść reklamy ma się wyświetlać na konkretne słowo kluczowe – dzięki temu na różne frazy mogą się wyświetlać różne komunikaty, odnoszące się do różnych potrzeb czy korzyści.

3. Uruchomienie kampanii Google Ads zajmuje mniej czasu niż pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie strony nie przynosi efektów od razu, przypomina to raczej długotrwały proces, któremu trzeba poświęcić sporo czasu i pracy. Optymalizacja strony pod kątem pozycjonowania powinna być procesem ciągłym. Tylko wtedy istnieje szansa na zadowalający wynik. Przy czym słowo „szansa” jest tutaj istotne, ponieważ w pozycjonowaniu ogromne znaczenie mają także czynniki zewnętrzne. Żadna firma nie działa w próżni, dlatego wpływ na pozycję strony ma także konkurencja oraz jej działania w zakresie pozycjonowania strony. Można więc prowadzić działania miesiącami, a nawet latami i nadal nie znaleźć się na szczycie listy z wynikami. 
Zupełnie inaczej jest z Google Ads. Od razu po uruchomieniu kampanii reklama jest widoczna w płatnych wynikach wyszukiwania, często na samym szczycie listy wyników. 

4. W Google Ads nie ma ograniczenia słów kluczowych

W przypadku pozycjonowania firma musi zdecydować się na kilka fraz, na które chce się wysoko wyświetlać, po czym przez wiele miesięcy pracować nad tym, by firmowa strona znalazła się na szczycie listy wyników. Jeśli po kilku miesiącach firma stwierdzi, że jednak klienci myślą w inny sposób, używają innego słowa poszukując danej usługi czy produktu, cała praca idzie na marne.

W Google Ads nie ma ograniczenia co do liczby fraz. Można ustawić nieskończenie wiele różnych treści reklam na nieskończenie wiele słów kluczowych. Widząc, jak zachowują się użytkownicy, co wpisują do wyszukiwarki itp. można na bieżąco optymalizować zarówno frazy, jak i treści reklam.

5. W Google Ads jest możliwość uruchamiania kampanii sezonowych

W wielu branżach występuje sezonowość na pewne usługi czy produkty. W Google Ads można dostosowywać kampanie do bieżącego zapotrzebowania. Również w przypadku okresowych wyprzedaży lub zbliżających się okazji można stworzyć dedykowane kampanie. Przykładowo w przypadku sklepu z naturalnymi kosmetykami można uruchomić kampanię kilka dni przed Dniem Matki na frazy dotyczące zakupu prezentu na tę okazję, a reklama w takim wypadku mogłaby brzmieć „Idealny prezent na Dzień Mamy. Zestaw naturalnych kosmetyków. Teraz promocja – dostawa gratis”. Pozycjonowanie nie daje możliwości takiego aktywnego i elastycznego docierania do potencjalnych klientów w zależności od zmieniającej się sytuacji.

6. W Google Ads płaci się za efekt

Często pokutuje myślenie, że pozycjonowanie jest tańsze czy wręcz darmowe, a za Google Ads trzeba płacić. Tymczasem pod względem efektywnościowym Google Ads wypada zdecydowanie korzystniej. Aby znaleźć się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania trzeba na to poświęcić bardzo dużo czasu i paradoksalnie bardzo dużo pieniędzy. Albo bowiem należy zlecić firmie zewnętrznej np. pisanie nowych treści (artykułów na bloga), albo należy robić to we własnym zakresie co zajmuje czas, który w przeciwnym razie można by było spożytkować w inny sposób i zarobić na innej pracy (jest to więc tzw. koszt utraconych korzyści). Finalnie i tak nie ma gwarancji, że strona wyświetli się wysoko na dane zapytanie, co więcej – nawet, gdy się wyświetli to nie ma pewności, że internauta kliknie w link i trafi na stronę firmy. W Google Ads za wyświetlenie (i to na szczycie listy!) nic się nie płaci. Opłata jest pobierana tylko wtedy, kiedy faktycznie ktoś po kliknięciu w reklamę przejdzie na stronę firmy.

7. Pozycja strony wśród wyników organicznych jest zmienna

Kiedyś o pozycji strony w wynikach organicznych głównie decydowały słowa kluczowe. Dziś Google analizuje szerszy kontekst, który sprawia, że różnym osobom, na różnych komputerach, po wpisaniu do wyszukiwarki tej samej frazy wyświetlą się inne wyniki wyszukiwania. Wpływ na to mają m.in. takie czynniki jak:

a) historia wyszukiwań użytkownika – Google sprawdza, jakimi treściami, stronami czy aplikacjami był zainteresowany użytkownik, a następnie wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom i wyświetla konkretne strony w czołówce wyników wyszukiwania; 

b) lokalizacja – ustalenie za pomocą GPS-a lub adresu IP, gdzie obecnie znajduje się urządzenie, na którym wyszukiwana jest fraza; dlatego jeśli ktoś znajduje się np. w Krakowie to na hasło „kosmetyki naturalne sklep” jako pierwsze pokażą mu się wyniki z Krakowa i z dużym prawdopodobieństwem będą to wyniki z najbliższej okolicy;
swoją lokalizację można sprawdzić na samym dole wyników wyszukiwania – zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych:

Lokalizacja w wynikach wyszukiwania Google

c) dogodny dojazd do miejsca – Google niekoniecznie musi pokazywać miejsca najbliższe, wyszukiwarka bierze też pod uwagę dogodność dojazdu, co jest istotne zwłaszcza w dużych miastach.

Nie można dziś więc mówić o tym, że na daną frazę dana strona znajduje się na pierwszej pozycji w wynikach organicznych, gdyż w tym samym momencie na różnych komputerach na pierwszym miejscu mogą się wyświetlać różne strony.

8. Istnieje ryzyko, że pozycjonowana strona może zniknąć z wyników wyszukiwania

Presja, dotycząca szybkich efektów pozycjonowania, sprawia, że webmasterzy czasem sięgają po niedozwolone rozwiązania tzw. Black Hat SEO. Są to praktyki nieakceptowane przez Google’a. Zalicza się do nich m.in. tworzenie sztucznych linków, umieszczanie na stronie popularnych słów kluczowych bez związku z tematyką, wstawianie treści generowanych automatycznie i niesprawdzonych przed publikacją, mała ilość tekstu lub wstawianie treści skopiowanych z różnych źródeł czy tworzenie stron instalujących niechciane oprogramowanie czy wirusy. Tego typu działania mogą spowodować nałożenie kary za spamowanie albo nawet usunięcie strony z wyników wyszukiwania Google i ich witryn partnerskich. A jeśli witryna zostanie usunięta, to bardzo często nie ma możliwości powrotu – w takim wypadku trzeba wykupić nowy adres domeny i zacząć całą pracę od początku. W przypadku wielu branż np. sklepów internetowych, które wcześniej dużo wysiłku włożyły w promocję strony i nazwy sklepu, taka sytuacja w skrajnych przypadkach może oznaczać nawet koniec biznesu.

W przypadku Google Ads nie ma takiego ryzyka. Ponadto mechanizm działania Google Ads sprawia, że dobrze ustawione reklamy od razu wyświetlają się na szczycie listy z wynikami, nie ma więc potrzeby uciekania się do niedozwolonych praktyk.

Lekcja 3. Co decyduje o miejscu wyświetlenia reklamy Google Ads?

3.1. Wstęp

Reklamy tekstowe Google Ads wyświetlają się maksymalnie na czterech pierwszych pozycjach nad listą wyników organicznych i na trzech pozycjach pod listą wyników:

O tym, które reklamy (których reklamodawców) zostaną wyświetlone na dane zapytanie internauty, na której będą pozycji i jaki będzie koszt za kliknięcie, decyduje tzw. aukcja. Jest to podstawowe narzędzie Google Ads, związane z wyświetlaniem reklam i ich kolejnością w płatnych wynikach wyszukiwania. 

3.2. Aukcja Google Ads

Aukcja Google Ads odbywa się za każdym razem, gdy internauta wpisze do wyszukiwarki Google frazę, a Google uzna, że w systemie znajdują się reklamy, których słowa kluczowe wystarczająco pasują do wpisanej frazy. Oznacza to, że gdyby kilka osób (na różnych komputerach) wpisało do wyszukiwarki tę samą frazę to każdorazowo Google przeprowadziłby aukcję, być może wyświetliłby inne wyniki (innych reklamodawców lub tych samych, ale na innych pozycjach), a w przypadku kliknięcia za każdym razem mógłby policzyć inną cenę.

Jak wygląda proces aukcji?

Proces aukcji składa się z następujących etapów:

 1. Internauta wpisuje frazę do wyszukiwarki Google.
 2. Google szuka wszystkich reklam, których słowa kluczowe pasują do wpisanej frazy. Ignorowane są przy tym wszystkie nieodpowiednie reklamy (np. kierowane na inną lokalizację).
 3. Ustalana jest kolejność reklam, czyli tzw. pozycja reklamy. Wpływ tutaj mają m.in. maksymalny koszt za kliknięcie, elementy składowe Wyniku Jakości (został on opisany w kolejnym zagadnieniu) oraz oczekiwany wpływ rozszerzeń i innych formatów reklam (więcej na temat rozszerzeń znajdzie się w dalszej części kursu).
 4. Reklamy są wyświetlane na konkretnych pozycjach z ustalonym kosztem za kliknięcie.

Aukcja AdWords

3.3. Praktyczne porady eksperta

 1. Każda aukcja może mieć inne wyniki, w zależności od konkurencji panującej w danej chwili. Wyniki aukcji nie są bowiem ustalane na stałe – aukcja jest powtarzana przy każdym wyszukiwaniu w Google.
 2. Koszt kliknięcia w reklamę pojawiającą się na dane słowo kluczowe (CPCcost per click) zależy od popularności tej frazy wśród internautów i natężenia konkurencji. Różne frazy mogą więc mieć inne ceny. Zazwyczaj koszt jednego kliknięcia waha się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. 
 3. Ustalona na samym początku maksymalna stawka za kliknięcie nie oznacza, że taki będzie koszt każdego kliknięcia w reklamę. Stawka, którą zapłaci reklamodawca zależy od wyniku aukcji i może być niższa niż ustalony maksymalny koszt za kliknięcie (maks. CPCcost per click). 
 4. Nawet jeśli w kampanii zostały ustawione mniejsze stawki za kliknięcie niż u konkurencji, to nie oznacza, że konkurencyjna reklama będzie zawsze na wyższej pozycji. Pozycję reklamy można bowiem polepszyć dzięki zoptymalizowaniu treści reklam oraz jakości strony docelowej.
 5. Podczas aukcji jeszcze jedna rzecz ma znaczenie – ograniczony budżet konkurencji. Nawet jeśli ma ona ustaloną wyższą stawkę za kliknięcie, to w końcu może jej się skończyć budżet dzienny, a wtedy jej reklamy nie będą wyświetlane.

3.4. Wynik Jakości (Quality Score)

Wynik Jakości (Quality Score) to ocena jakości reklam, słów kluczowych i stron docelowych, podawana w skali od 1 do 10. Dobry Wynik Jakości wpływa na niższe ceny za kliknięcie i lepsze pozycje reklam wśród płatnych wyników – elementy, które składają się na Wynik Jakości, są bowiem brane pod uwagę przez Google’a podczas aukcji Google Ads.

Z jakich elementów składa się Wynik Jakości?

Na Wynik Jakości składa się łączna ocena trzech czynników:

 1. przewidywany współczynnik klikalności – CTR, czyli click-through rate; CTR to stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby wyświetleń tej reklamy na dane słowo kluczowe;
 2. trafność reklamy – stopień dopasowania słowa kluczowego do treści reklamy; trafność reklamy nie jest podawana w liczbach – określana jest jako trafność powyżej średniej, średnia oraz poniżej średniej;
 3. opinia o stronie docelowej – określa przewidywaną opinię klientów, którzy trafią na stronę internetową dzięki reklamie; oceniane są takie czynniki jak m.in. czytelność strony, powiązanie treści ze słowami kluczowymi czy zgodność z tym czego szukają użytkownicy; podobnie jak w przypadku trafności reklamy stronie przyznawana jest jedna z trzech ocen: powyżej średniej, średnia lub poniżej średniej.

3.5. Jak poprawić Wynik Jakości – praktyczne porady eksperta

Przy tworzeniu każdej kampanii warto stosować poniższe porady.

 1. Niezwykle istotne jest umieszczenie w reklamie słów kluczowych, czyli fraz, które potencjalny klient może wpisać do wyszukiwarki. Jeśli w odpowiedzi na zapytanie użytkownika wyświetli mu się reklama, zawierająca informację o tym, czego szuka, jest bardzo duża szansa, że kliknie on w reklamę. Poprawi to zarówno dopasowanie reklamy do słów kluczowych, jak i współczynnik klikalności (CTRclick-through rate).
 2. Może się zdarzyć, że ocena jakości strony docelowej jest poniżej przeciętnej, gdyż na stronie użyto innych słów (synonimów) niż wpisywane do wyszukiwarki frazy. Z tego powodu należy obserwować frazy wpisywane przez internautów, a następnie poprawić teksty na stronie, jeśli nie odpowiadają one tym konkretnym frazom.
 3. Duży wpływ na wynik jakości ma architektura informacji na stronie i odpowiednie oznaczenie nagłówków. Warto, by w nagłówkach najwyższego rzędu znajdowały się słowa kluczowe. Należy jednak unikać sztucznego używania słów kluczowych – strona internetowa przede wszystkim ma dobrze komunikować ofertę firmy, być użyteczna dla użytkownika, a nie być sztucznie przepełniona słowami kluczowymi.

Lekcja 4. Marketingowa analiza przed uruchomieniem kampanii Google Ads

4.1. Wstęp

Miarą sukcesu kampanii Google Ads nie jest to, ile osób kliknie w reklamę i wejdzie na stronę, ale to, ile finalnie zostanie klientami. Aby działania w ramach Google Ads były możliwie najbardziej skuteczne bardzo ważne jest, by przed uruchomieniem pierwszej kampanii przeprowadzić marketingową analizę. Aby to zrobić należy co najmniej:

 • przeanalizować szczegóły swojej oferty i zastanowić się, które produkty lub usługi warto promować w ramach kampanii Google Ads, 
 • przeanalizować konkurencję,
 • przeanalizować potrzeby klientów, 
 • przeanalizować swoją stronę internetową.

Poniżej krótko scharakteryzowano każde w wymienionych zagadnień.

4.2. Analiza oferty

Analiza swojej oferty służy temu, aby zdecydować, które produkty i usługi warto promować za pomocą Google Ads. Mogłoby się wydawać, że idealnie jest reklamować wszystkie, jednak często tak nie jest. W przypadku sklepów internetowych, które mają szeroki asortyment, reklamowanie wszystkich produktów wymagałoby zainwestowania w Ads bardzo dużego budżetu (nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie), co w przypadku większości sklepów jest nierealne. Jak więc zadecydować, które produkty lub usługi promować w Google Ads? Po pierwsze należy się zastanowić, które z nich są dla firmy najbardziej opłacalne. Jeśli zysk ze sprzedaży danego produkty lub usługi jest na tyle niski, że koszty za kliknięcia mogą go przewyższyć wtedy reklamowanie go za pomocą Google Ads mija się z celem. Po drugie należy się zastanowić na które produkty lub usługi firma ma największe szanse pozyskać klienta w zestawieniu z konkurencją. 

4.3. Analiza konkurencji

Żadne przedsiębiorstwo nie działa w rynkowej próżni, dlatego ważna jest analiza konkurencji. Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło, że firma po prostu działała, ale dziś w każdej branży jest konkurencja, co oznacza, że klient zazwyczaj będzie porównywał oferty kilku firm (szczególnie w przypadkach, gdy szuka produktu lub usługi w Internecie). W takich wypadkach konkurencja znajduje się tylko o jedno kliknięcie dalej, więc jej znalezienie nie wymaga od użytkownika dużego wysiłku. Dlatego zawsze trzeba przeanalizować konkurencję – co robi, w jaki sposób i jak to komunikuje. Może okazać się, że w pewnych obszarach konkurencja ma taką przewagę, że nie ma sensu inwestować w Google Ads w tym zakresie, bo i tak z dużym prawdopodobieństwem klienci nie skorzystają z naszej oferty. Jednak z pewnością są takie obszary, w których dla pewnej grupy klientów to nasza firma będzie dawała większą wartość – analiza konkurencji służy ich zidentyfikowaniu. 

4.4. Analiza potrzeb klientów

W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku jest bardzo duża podaż na wszelkiego rodzaju produkty i usługi, niezwykle ważne jest, by w sposób znaczący dla klientów wyróżnić się na tle konkurencji. Kluczem do tego jest zrozumienie potrzeb klientów. Czasami nawet drobne rzeczy stanowią ogromną różnicę. To właśnie na potrzebach klientów w zestawieniu z mocnymi stronami firmy należy oprzeć zarówno swoją strategię marketingową, jak i treści reklam w kampaniach Google Ads. Należy jasno komunikować, jakie korzyści oraz jaką unikalną wartość oferuje firma. Jeśli tego zabraknie, ostatecznym kryterium wyboru oferty okaże się cena, a konkurowanie ceną to najgorsza strategia z możliwych, ponieważ zawsze może znaleźć się ktoś, kto zaoferuje niższą cenę.

4.5. Analiza strony internetowej

Skuteczna strona internetowa jest niezwykle istotna, aby kampania Google Ads finalnie była efektywna. Nawet najlepiej poprowadzona kampania nie doprowadzi do sprzedaży, jeśli po wejściu na stronę potencjalny klient od razu ją opuści. Jeśli w ciągu kilku sekund strona nie przekona go, by na niej pozostał, porzuci ją i będzie szukał dalej wchodząc na strony internetowe konkurencji. Dlatego tak istotna jest analiza strony internetowej przed ustawieniem kampanii i zoptymalizowanie kilku istotnych elementów, które opisujemy poniżej.

Jasny komunikat na górze strony 

Jednym z najczęstszych błędów pojawiających się na stronach internetowych jest to, że po wejściu na nie zupełnie nie wiadomo czego dana strona dotyczy, co dana firma oferuje i co ją wyróżnia. Wiedząc do jakich klientów kierowana jest oferta oraz jakie są ich potrzeby, należy w jednym zdaniu napisać czym firma się zajmuje i jakie daje korzyści. Przykładowo na stronie internetowej producenta naturalnych kosmetyków komunikat mógłby brzmieć: „Naturalne kosmetyki na bazie aloesu regenerujące skórę.”

Architektura informacji

Odpowiednia architektura informacji to takie rozmieszczenie treści na stronie, by znalazły się one w tych miejscach, w których będzie ich szukał użytkownik. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie elementy strony zostały umieszczone w logicznym porządku. Jeśli internauta nie znajdzie informacji tam, gdzie powinny się one znaleźć, może się zniechęcić do strony i szybko ją opuścić.

Intuicyjność strony, czyli usability

Dobre usability strony sprawia, że internauta bez trudu może się po niej poruszać, gdyż jest ona dla niego intuicyjna. Najczęstsze błędy w zakresie usability dotyczą linków, które nie wyglądają jak linki, przycisków, które znajdują się w innym miejscu niż spodziewałby się tego użytkownik i często też nie wyglądają jak przyciski oraz słabo czytelnej czcionki (nieodpowiedni krój, wielkość, zbyt jasny kolor itp.).  

Odpowiedni wygląd strony

Niestety nadal wiele stron projektowanych jest w sposób, który znacznie odbiega od współczesnych standardów. Ma to duże przełożenie na wizerunek danej firmy w oczach klienta. Nieodpowiedni wygląd strony sprawia, że dana firma wydaje się być nieprofesjonalna. 

Prosty proces zakupu 

W przypadku sklepów internetowych jednym z najważniejszych obszarów, który należy przeanalizować jest proces zakupu. Niezwykle często zdarza się, że jest zbyt wiele kroków wymaganych do złożenia zamówienia lub pewne nieintuicyjne elementy sprawiają, że klienci opuszczają koszyk i nie kończą swojego zakupu. Wszystkie wysiłki i pieniądze przeznaczone na pozyskanie klienta zostają więc zmarnowane na ostatnim etapie finalizacji zamówienia.

Zachęcenie do działania (call-to-action)

Call-to-action to inaczej wezwanie do działania, czyli wyraźne napisanie tego, co użytkownik ma zrobić np. „Dodaj do koszyka”, „Skontaktuj się z nami”, „Pobierz formularz”, „Zarejestruj się” itp. Nie ma jednej gotowej recepty na stworzenie skutecznego wezwania do działania, ale na pewno warto pamiętać, że szczególnie istotne jest zwrócenie się do użytkownika i podpowiedzenie mu wprost, co ma zrobić. Czasami samo dodanie na stronie wezwania do działania powoduje zwiększenie sprzedaży nawet o kilkadziesiąt procent.

Umieszczenie wszystkich najważniejszych informacji na podstronie z usługą / produktem

Przed rozpoczęciem kampanii Google Ads należy zadbać o umieszczenie wszystkich najważniejszych informacji na podstronie z usługą lub produktem, na którą będą kierowani potencjalni klienci po kliknięciu w reklamę. Nie można bowiem zakładać, że internauta, który trafi na stronę internetową, zacznie ją przeglądać od strony głównej, a potem wejdzie na wszystkie podstrony. Tak się w rzeczywistości nie dzieje, zwłaszcza w przypadku kampanii Google Ads. Tu użytkownik najczęściej kierowany jest na podstronę ze szczegółami oferty. Nie wie nic na temat firmy, jej przewag konkurencyjnych czy z jakich powodów warto stać się akurat jej klientem. Tego wszystkiego dopiero musi się dowiedzieć. Dlatego na podstronie dotyczącej produktu czy usługi, na którą przekierowywany jest potencjalny klient z reklamy Google Ads, muszą znaleźć się wszystkie niezbędne informacje, bez konieczności przechodzenia na inne podstrony, np.: czego dotyczy dana usługa czy produkt, jakie są korzyści wynikające ze skorzystania z oferty akurat tej firmy oraz zachęta do skontaktowania się wraz z danymi kontaktowymi. Dzięki temu klient tych informacji nie będzie musiał daleko szukać, a wszystkie wskazówki dotyczące kolejnych działań będą dla niego jasne.

4.6. Praktyczne porady eksperta

 1. Firmom usługowym łatwiej jest się wyróżnić i zaprezentować unikalną korzyść dla klienta, niż np. sklepom internetowym. Usługi są nienamacalne, a przez to nie są identyczne, w przeciwieństwie do gotowego produktu, który klient kupuje w sklepie. Właściciele sklepów internetowych, którzy sprzedają produkty takich samych marek jak inne sklepy i nie mają szansy wyróżnić się ofertą, często konkurują wyłącznie ceną. Jednakże w tym wypadku istnieje kilka innych wyróżników, które mogą zdecydować o sfinalizowaniu transakcji, np. intuicyjna nawigacja na stronie, łatwość dokonania zakupu, miła obsługa klienta i doradztwo, darmowa lub szybka wysyłka czy dostępność towaru „od ręki”. W sklepie internetowym bowiem liczy się nie tylko sam produkt i jego cena, ale cały proces zakupu, który zaczyna się wejściem na stronę i kończy wraz z dostarczeniem produktu do domu. Podczas tego procesu istnieje wiele punktów, w których można osiągnąć przewagę nad konkurencją.
 2. Po kliknięciu w reklamę Google Ads klient trafi na podstronę danej usługi czy produktu i na tej podstronie musi znaleźć wszystkie informacje, które przekonają go do skorzystania z oferty. Wiele osób błędnie zakłada, że internauta przeczyta cały serwis internetowy – od strony głównej, przez wszystkie podstrony, aż do kontaktu. W rzeczywistości użytkownik przechodzi do danej podstrony i przeczyta to, co jest tam umieszczone. Dlatego tak istotna jest świadomość, że:
  1. jeśli reklama Google Ads promuje konkretny produkt czy usługę, to użytkownik musi zostać od razu przekierowany na podstronę, gdzie znajdzie szczegółowe informacje o danym produkcie czy usłudze, a nie na stronę główną;
  2. na danej podstronie muszą się znaleźć wszystkie informacje niezbędne do tego, by przekonać klienta do zakupu – jeśli przykładowo dany sklep internetowy oferuje bezpłatną wysyłkę i zwrot towaru, to taka informacja powinna się znajdować przy każdym produkcie, a nie tylko na stronie głównej; jeśli w przypadku usług właściciel firmy ma wybitne doświadczenie, powinno być one opisane na stronie z daną usługą, a nie wyłącznie na podstronie „o nas”, na którą większość internautów i tak nie wejdzie.
 3. W przypadku sklepów internetowych strona internetowa jest kluczowa w prowadzeniu biznesu. Czasem nawet drobne elementy, takie jak nieodpowiedni rozmiar czcionki, zły wygląd przycisku „Kup”, nieodpowiednie położenie koszyka na stronie, czy nieintuicyjny proces zakupu po dodaniu do koszyka, mogą spowodować sprzedaż niższą nawet o kilkadziesiąt procent.

Lekcja 5. Struktura konta Google Ads

5.1. Wstęp

Po przeanalizowaniu swojej oferty oraz strony internetowej i podjęciu decyzji, które produkty lub usługi promować, można zaplanować działania w Google Ads. Aby to zrobić trzeba zrozumieć jaka jest struktura konta i kampanii.

5.2. Struktura konta

Na strukturę konta Google Ads składają się kampanie, grupy reklam oraz same reklamy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w ramach konta tworzone są kampanie, a w ramach kampanii można tworzyć grupy reklam, a w ramach grup reklam – reklamy. W praktyce oznacza to, że do konta Google Ads (nazwą konta może być np. nazwa firmy) można przypisać wiele kampanii, natomiast w każdej kampanii można stworzyć wiele grup reklam, w ramach których tworzone są reklamy. Taki podział pozwala na kontrolowanie działań Google Ads, co przekłada się też na ich efektywność.

Struktura Google Ads prezentuje się więc następująco:

Struktura konta AdWords

5.3. Kampanie a grupy reklam – różnice w ustawieniach

Pewne ustawienia są dostępne tylko na poziomie kampanii i domyślnie będą one dotyczyły wszystkich grup reklam w ramach kampanii. Należą do nich m.in. budżet dzienny (ile złotych dziennie może zostać wydane na kliknięcia), język, lokalizacja (np. kraj, województwo, miasto, teren w promieniu określonej liczby kilometrów od danego miasta lub nawet dzielnice większych miast), typ ustalania stawek za kliknięcie (ręcznie lub automatycznie), sposób wyświetlania reklam oraz harmonogram wyświetlania reklam. Również tutaj można ustawić rozszerzenia reklam (dodatkowe informacje oprócz treści reklamy), ale jest to także możliwe na poziomie całego konta lub grupy reklam.

Na poziomie grup reklam można ustalić słowa kluczowe, maksymalne stawki za kliknięcie (o ile wybrano ręczne ustalanie stawek), treści reklam i ich rozszerzenia oraz kwestie dotyczące odbiorców reklamy (np. płeć).

5.4. Przykłady struktur kampanii i grup reklam

Nie ma jednego prawidłowego sposobu organizacji konta i jego podziału na kampanie i grupy reklam – wszystko zależy od sytuacji danej firmy. 

Poniżej zaprezentowano kilka przykładów różnych struktur kampanii i grup reklam dla sklepu internetowego, w którym sprzedawane są kosmetyki naturalne. 

Najprostsza struktura kampanii i grup reklam: 

Struktura konta AdWords

Taka struktura zakłada, że reklamy wszystkich produktów kierowane są na tę samą lokalizację oraz że jest ustawiony wspólny budżet dzienny na cały asortyment. W zależności od tego jakich produktów częściej będą szukali użytkownicy na ten asortyment zostanie przeznaczona większa część budżetu.

Podział kampanii według grup asortymentowych

Jeśli jednak firmie zależałoby na dokładnej kontroli tego, jaki budżet dzienny przeznaczany jest na dany asortyment (kremy, balsamy i szampony) wtedy podział na kampanie i grupy reklam mógłby wyglądać następująco: 

Struktura konta AdWords

Podział kampanii według bardziej szczegółowych grup asortymentowych

Jeśli np. sklep planowałby zintensyfikować promocję tylko kremów do twarzy i chciałby mieć całkowitą kontrolę nad dziennym budżetem na promocję tych kremów, to należałoby utworzyć oddzielną kampanię tylko na te produkty. Struktura Google Ads będzie wtedy prezentowała się następująco:

Struktura konta AdWords

Podział kampanii według lokalizacji

Gdyby natomiast przykładowy sklep z naturalnymi kosmetykami oprócz sprzedaży przez Internet miał również sklep stacjonarny np. w Poznaniu, wtedy należałoby uruchomić dwie różne kampanie. Jedną o zasięgu ogólnopolskim, której celem byłaby sprzedaż kosmetyków przez sklep internetowy, a drugą kampanię o zasięgu lokalnym, kierowaną tylko na Poznań i okolice, która informowałaby, że kosmetyki można obejrzeć, przetestować i zakupić w sklepie stacjonarnym w Poznaniu. 

Struktura konta AdWords

Struktura podziału na kampanie i grupy reklam może być różna, w zależności od tego jaką strategię prowadzi dana firma. Stąd też tak ważne jest, aby zastanowić się jaka struktura będzie najodpowiedniejsza, by jak najlepiej osiągnąć zakładane cele biznesowe.

5.5. Grupy reklam a słowa kluczowe i reklamy

W ramach jednej kampanii można stworzyć wiele grup reklam, które domyślnie będą miały przypisane pewne ustawienia dla całej kampanii. Natomiast w ramach grupy reklam można ustawić wiele słów kluczowych, na które będzie się wyświetlała dana reklama z tej grupy. Przykładowo – jeśli w grupie reklam „kremy do twarzy” zostaną dodane słowa kluczowe „naturalne kremy do twarzy”, „krem do twarzy z naturalnych składników” itp., oraz stworzona treść reklamy promująca kremy do twarzy, to niezależnie od tego, które słowo kluczowe z tej grupy wpisze do wyszukiwarki użytkownik to zawsze wyświetli mu się ta sama reklama. Grupy reklam grupują więc słowa kluczowe, które są przypisane do danej reklamy (lub kilku reklam z danej grupy, jeśli testowane są różne wersje reklam).

Lekcja 6. Zakładanie konta Google Ads

6.1. Wstęp

Wiedząc już jakie produkty i usługi chce się reklamować za pomocą Google AdWords oraz mając przemyślaną strukturę, czyli podział na kampanie i grupy reklam można przystąpić do założenia konta Google AdWords. Pierwszym krokiem ku temu jest założenie konta Google, które daje dostęp do wszystkich usług Google’a. Mając konto Google można skonfigurować konto Google AdWords do prowadzenia kampanii. 

6.2. Zakładanie konta Google

Konto Google można założyć na dwa sposoby:

 1. Można założyć konto pocztowe Gmail, które z automatu będzie kontem Google; aby to zrobić należy:
  1. wejść na stronę: gmail.com i kliknąć „utwórz konto”, a następnie wpisać dane: imię i nazwisko użytkownika, nazwę użytkownika, hasło, datę urodzenia, wybrać płeć, a także zgodzić się na zasady dotyczące prywatności i warunków użytkowania:

  2. jeśli pojawi się taka konieczność, należy podać numer telefonu, na który w ciągu minuty przyjdzie sześciocyfrowy kod do zweryfikowania konta i kliknąć „Dalej”:


    

  3. wpisać kod weryfikacyjny:


   Po chwili konto jest już gotowe:

    

 2. Można także założyć konto Google na innym koncie pocztowym niż Gmail. Wybierając tę opcję warto stworzyć dedykowany adres pocztowy na domenie firmowej – np. jeśli domena firmy to naturakosmetyki.pl, to można założyć konto o nazwie: ads@naturakosmetyki.pl lub google@naturakosmetyki.pl, a następnie za pomocą tego adresu e-mailowego stworzyć konto Google. Aby to zrobić należy:
  1. na etapie tworzenia konta wypełnić wszystkie pola i wybrać przy tym opcję „Wolę używać mojego obecnego adresu e-mail” (na ten adres Google przyśle e-maila z potwierdzeniem rejestracji):

    
  2. zaakceptować zasady polityki prywatności i warunki korzystania z usług Google,
  3. podać numer telefonu, na który w ciągu minuty przyjdzie sześciocyfrowy kod do zweryfikowania konta i kliknąć „Dalej”,
  4. wpisać kod weryfikacyjny.

   Na podany wcześniej adres e-mailowy przyjdzie link weryfikacyjny od Google’a – wystarczy tylko na niego kliknąć:

Weryfikacja adresu - konto Google

6.3. Konfiguracja konta Google Ads

Po założeniu konta Google wystarczy wejść na stronę ads.google.com i zalogować się podając login i hasło do utworzonego wcześniej konta Google. Pojawi się ekran, na którym Google proponuje od razu utworzenie kampanii.

Na tym etapie kampania będzie tworzona bez analizy słów kluczowych, orientacyjnych stawek za kliknięcie za dane słowo kluczowe itp. Taka kampania z dużym prawdopodobieństwem będzie nieefektywna. Z tego powodu lepiej kliknąć na dole w link „Znasz już Google Ads?” i przejść do kolejnego kroku, gdzie można wybrać opcję „Utwórz konto bez kampanii”:

Kolejnym etapem będzie konfiguracja konta, a więc wybór języka, waluty i strefy czasowej. Te ustawienia będą potem przypisane do konta na stałe i nie będzie można ich zmienić:

Po kliknięciu w przycisk „Zapisz i kontynuuj” na następnym ekranie będzie można uzupełnić informacje rozliczeniowe, dane firmy oraz ustawić sposób i formę płatności (można je później edytować). Konfigurację płatności szczegółowo opisano w lekcji 9. Aby pominąć te ustawienia na tym etapie, na widocznym poniżej ekranie wystarczy kliknąć w logo lub napis Google Ads:

Wtedy zostaniemy przekierowani na stronę, która prezentuje się następująco:

Ekran główny AdWords

Na tym etapie można wejść do Planera słów kluczowych – darmowego narzędzia Google’a, w którym można sprawdzić, przeanalizować i przygotować słowa kluczowe do swoich grup reklam i kampanii. Aby to zrobić z menu należy wybrać „Narzędzia i ustawienia”, „Planowanie”, a następnie „Planer słów kluczowych” – po kliknięciu planer zostanie otwarty w tej samej karcie.

Lekcja 7. Planer słów kluczowych

7.1. Wstęp

Aby kampania Google Ads mogła być możliwie najbardziej efektywna, przed jej ustawieniem zawsze powinno się skorzystać z planera słów kluczowych. 

7.2. Czym jest planer słów kluczowych i do czego służy?

Planer słów kluczowych to bezpłatne narzędzie Google niezbędne przy planowaniu każdej kampanii Google Ads. W planerze słów kluczowych można znaleźć informacje o tym:

 • jakie frazy użytkownicy wpisują do wyszukiwarki Google,
 • jak często w miesiącu dana fraza jest wyszukiwana,
 • jaki jest orientacyjny koszt za jedno kliknięcie w reklamę w przypadku danego słowa kluczowego.

Dzięki tym informacjom można lepiej planować swoją kampanię i skuteczniej docierać do swoich potencjalnych klientów.

7.3. Jak korzystać z planera słów kluczowych?

Wejście do planera słów kluczowych
Aby wejść do planera słów kluczowych należy wybrać z menu pozycję „Narzędzia i ustawienia”, następnie kliknać strzałkę widoczną obok słowa „Planowanie” i z listy wybrać „Planer słów kluczowych”:

W planerze słów kluczowych można wybrać jedną z dwóch opcji:

 1. poznaj nowe słowa kluczowe,
 2. poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy.
   

W praktyce najczęściej wykorzystywaną opcją jest ta dotycząca wyszukiwania nowych słów kluczowych („Poznaj nowe słowa kluczowe”). Z tego powodu najszerzej została omówiona poniżej.

7.4. Opcja „Poznaj nowe słowa kluczowe”

Po kliknięciu w opcję „Poznaj nowe słowa kluczowe” otwiera się pole, w którym możemy wpisać frazy kluczowe oddzielone od siebie przecinkami lub wkleić adres strony internetowej, na którą chcemy kierować kampanię. Słowa powinny być jak najbliższe tym, które z dużym prawdopodobieństwem może wprowadzić do wyszukiwarki potencjalny klient. Jeśli podamy adres swojej strony internetowej, zostanie ona sprawdzona przez Google’a, a na podstawie treści na niej zawartych zostaną wskazane dodatkowe słowa kluczowe.

Wyniki wyszukiwania warto doprecyzować w zależności od wybranej lokalizacji (np. kraj, województwo, miasto), wersji językowej, można też skorzystać z widocznych nad listą filtrów i wykluczyć np. propozycje słów kluczowych luźno powiązne z wpisanymi frazami:

Rezultatem wyszukiwania są statystyki dotyczące wpisanych wcześniej słów kluczowych oraz podpowiedzi innych zbliżonych fraz, które wpisują internauci do wyszukiwarki i które według Google mogą być pokrewne w stosunku do słów podanych na początku. Każde słowo kluczowe będzie miało przypisane następujące statystyki:

 1. średnia miesięczna liczba wyszukiwań danego słowa kluczowego (domyślnie podawane są wyniki z ostatnich 12 miesięcy, ale można wybrać też inny okres), 
 2. poziom konkurencji (liczba reklamodawców konkurująca o słowa kluczowe jest porównywana ze wszystkimi słowami kluczowymi Google; nieznana jest konkretna liczba –  Google podaje w planerze poziom konkurencji: konkurencja duża, średnia, niska), 
 3. sugerowana stawka za kliknięcie,
 4. udział w wyświetleniach reklamy – ta statystyka dotyczy tylko słów kluczowych, które zostały już wcześniej dodane do grupy reklam na danym koncie; jest to liczba wyświetleń reklamy podzielona przez ogólną liczbę wyszukiwań w danej lokalizacji, gdzie kierowana jest reklama; w przypadku fraz, które nie zostały dodane do konta ta kolumna zostaje pusta,
 5. stan konta – czyli to, czy słowo kluczowe jest już dodane do jakiejś kampanii ustawionej na koncie. Jeśli tak, w tej kolumnie wyświetla się informacja „Na koncie”:
   

Po zaznaczeniu wybranych słów, można wykonać kilka czynności:

 1. dodać je do planu,
 2. dodać je do istniejącej kampanii,
 3. utworzyć nową grupę reklam z wybranymi słowami,
 4. pobrać propozycje słów kluczowych.

Opcja 1. Dodaj do planu

Po zaznaczeniu wybranych słów z listy, można je dodać do planu, czyli zapisać na koncie do wykorzystania przy tworzeniu kampanii. Słowa dodane do planu (należy wybrać typ dopasowania i kliknąć „Dodaj słowa kluczowe”) będą potem dostępne w sekcji „Przegląd planu” (widoczna w lewym bocznym menu w planerze słów kluczowych). Na liście w kolumnie „Stan”, pojawi się natomiast komunikat „W planie”.

Opcja 2. Dodaj do istniejącej kampanii

Opcja dostępna jest wtedy, gdy na koncie utworzono już kampanię. Jeśli z frazy z listy wyszukanych słów kluczowych będą do niej pasowały, możemy dodać je do wybranej grupy reklam. Aby to zrobić, należy kliknąć „Dodaj do planu” (dopiero wtedy wyświetli się opcja „Dodaj do istniejącej kampanii”), następnie wybrać „Dodaj do istniejącej kampanii”, wybrać z listy odpowiednią kampanię, następnie grupę reklam. Potem należy zatwierdzić rodzaj dopasowania wybranych fraz i kliknąć „Dodaj słowa kluczowe” (cały proces odbywa się w obrębie widocznej nad listą słów niebieskiej belki). Szczegółowy opis dodawania fraz kluczowych do istniejącej kampanii można znaleźć tutaj: Jak dodać słowa kluczowe do istniejącej kampanii w nowym planerze słów kluczowych?

Po dodaniu słów w kolumnie „Stan konta” przy odpowiednim słowie kluczowym wyświetli się komunikat „Na koncie”.

Opcja 3. Utworzenie nowej grupy reklam z wybranymi słowami kluczowymi

Jeśli z listy słów kluczowych możemy wybrać frazy powiązane ze sobą na tyle, by utworzyć z nich grupę reklam, możemy zrobić to od razu, na poziomie planera słów kluczowych. Po zaznaczeniu odpowiednich fraz na niebieskiej belce nad tabelą należy kliknąć „Dodaj do nowej grupy reklam”, następnie wpisać nazwę grupy i zatwierdzić klikając „Utwórz”.

Następnie z niebieskiej belki nad tabelą z listą słów należy wybrać rodzaj dopasowania zaznaczonych fraz kluczowych i kliknąć „Dodaj słowa kluczowe”. Zapisane w grupie reklam słowa można potem odnaleźć klikając „Grupy reklam” w menu po lewej stronie. W kolumnie „Stan konta” przy frazach pojawi się informacja „W planie”.

Opcja 4. Pobranie propozycji słów kluczowych

Wybrane słowa kluczowe można także pobrać w formacie CSV, który można wygodnie otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym w programie Excel. W dowolnym momencie słowa kluczowe będzie można skopiować i wkleić do nowo tworzonej lub istniejącej grupy reklam. Pobranie listy słów kluczowych do pliku ma jeszcze jedną zaletę – oprócz samych fraz pobierane są również pozostałe informacje z planera, czyli średnia liczba wyszukiwań danej frazy, średni koszt za kliknięcie itd. Dzięki temu można te dane szerzej analizować w oddzielnym pliku.

Użycie planera słów kluczowych przed uruchomieniem pierwszej kampanii

Planera słów kluczowych należy używać zarówno przed uruchomieniem każdej kampanii, jak i w trakcie jej trwania w celu optymalizacji. Jednakże w przypadku, gdy użytkownik wejdzie do planera słów kluczowych jeszcze przed uruchomieniem pierwszej kampanii na koncie, w planerze co prawda będzie można bez problemu sprawdzić propozycje Google’a dotyczące słów kluczowych, ale statystyki dotyczące liczby wyszukiwań zostaną podane tylko jako zakres danych (np. średnia miesięczna liczba wyszukiwań zostanie podana jako 1 tys. – 10 tys. albo 10 tys. – 100 tys.).

Aby poznać dokładniejsze dane (z dokładnością nawet do liczb dziesiętnych) do planera należy powrócić dopiero po zaksięgowaniu płatności i uruchomieniu pierwszej kampanii. Wyniki będą prezentowały się wtedy w następujący sposób:

Po uruchomieniu kampanii można też sprawdzić, w jaki sposób kształtują się dane w rozbiciu na poszczególne miesiące. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów lub usług sezonowych. Uśredniona liczba wyszukiwań z 12 miesięcy może czasem mocno zaburzać rzeczywisty obraz. Aby sprawdzić statystyki dla poszczególnych miesięcy wystarczy najechać kursorem na miniaturę wykresu przy każdym słowie kluczowym.

7.5. Opcja „Poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy”

Najczęściej używaną opcją jest poszukiwanie nowych słów kluczowych, gdyż po pierwsze zawarte są w niej wszystkie statystyki i trendy, a po drugie proponowane są inne słowa kluczowe, które warto przeanalizować. Jednak oprócz tej opcji, planer słów kluczowych pozwala także sprawdzać prognozy wyników i kosztów dla określonych słów kluczowych.
Aby z niej skorzystać, po wejściu do planera słów kluczowych, należy wybrać widoczną po prawej stronie opcję „Poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy”.

Opcja „Poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy”

W tej opcji można sprawdzić dane o liczbie operacji wyszukiwań danego słowa kluczowego i jej zmianach. Uzyskane statystyki będą dotyczyły prognozowanych wyników dla danych fraz, nie pojawią się także propozycje fraz pokrewnych. Wystarczy wpisać w zaznaczone pole wybrane słowa kluczowe.

Tak, jak poprzednio, otrzymane wyniki można ewentualnie doprecyzować (wybierając odpowiednią lokalizację, język, wykluczające słowa kluczowe).

Oprócz prognozowanych kosztów i efektów, dla wpisanych słów możemy także sprawdzić dane historyczne (te same, które pojawiają się przy wyszukiwaniu nowych fraz w opcji „Poznaj nowe słowa kluczowe”). Tam można prześledzić dokładne statystyki z ostatnich dwunastu miesięcy – średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, poziom konkurencji, sugerowaną stawkę oraz udział w wyświetleniach reklamy.

Również w tym przypadku wybrane słowo kluczowe można dodać do nowej kampanii lub pobrać wraz z pozostałymi danymi w pliku CSV (osobno plik z prognozami, osobno plik z danym historycznymi), klikając na strzałkę widoczną w prawym górnym rogu nad tabelą.

Słowa można potem wykorzystać przy tworzeniu nowej kampanii lub grupy reklam.

Lekcja 8. Typy dopasowania słów kluczowych

8.1. Wstęp

Wybór słów kluczowych z planera i skopiowanie ich później do kampanii to nie wszystko – równie ważne jest określenie typu dopasowania każdej frazy. 

8.2. Na czym polega dopasowanie słów kluczowych?

Dzięki typom dopasowania słów kluczowych można określić, czy reklama się wyświetli tylko w przypadku, gdy ktoś wpisze konkretną frazę do wyszukiwarki czy np. wtedy, gdy ktoś użyje też synonimów albo fraz, które Google uzna za bardzo podobne do słowa kluczowego. Można też określić, na jakie frazy reklama ma się w ogóle nie wyświetlać. Wszystko to ma na celu możliwie najbardziej precyzyjne dotarcie z reklamą do potencjalnych klientów. 

Google umożliwia pięć typów dopasowań: 

 1. dopasowanie przybliżone, 
 2. modyfikator dopasowania przybliżonego,
 3. dopasowanie do wyrażenia, 
 4. dopasowanie ścisłe,
 5. dopasowanie wykluczające.

8.3. Dopasowanie przybliżone

Dopasowanie przybliżone oznacza, że reklama będzie się wyświetlała, nawet jeśli internauta użył synonimu. Trzeba jednak uważać, ponieważ czasem Google może uznać jakieś słowo za synonim, mimo, że skojarzenie ze słowem kluczowym jest dość dalekie. 

Oznacza to, że w przypadku ustawienia słowa kluczowego kremy do twarzy z naturalnych składników, reklama może wyświetlić się, gdy internauta wpisze do wyszukiwarki frazę kremy naturalne do twarzy. Niestety, może się zdarzyć, że wyświetli się także na frazę jak zrobić budyniowy krem naturalny do ciasta. Znajduje się w niej stwierdzenie krem naturalny, ale ma ono niewiele wspólnego z ofertą sklepu internetowego z naturalnymi kosmetykami.

Dopasowania przybliżonego nie trzeba oznaczać – każde nowo dodane słowo kluczowe domyślnie ma ustawione dopasowanie przybliżone, chyba że prowadzący kampanię je zmieni na inny typ.

Przykład dopasowania przybliżonego: kremy do twarzy z naturalnych składników

8.4. Modyfikator dopasowania przybliżonego

Modyfikator dopasowania przybliżonego działa podobnie jak dopasowanie przybliżone, ale jeśli przed którymś słowem umieszczony zostanie znak +, słowo to będzie musiało obligatoryjnie pojawić się we frazie wpisanej przez internautę do wyszukiwarki. Na przykład w przypadku ustawienia frazy: +kremy do +twarzy z +naturalnych składników, aby reklama się wyświetliła internaucie, musi on obowiązkowo wpisać co najmniej słowa kremy, twarzy oraz naturalnych lub ich odmiany przez przypadki lub w liczbie pojedynczej lub mnogiej.

Reklamy mogą się wyświetlać w przypadku wpisania słów w innej kolejności albo gdy są przedzielone innymi słowami. Oznacza to, że reklama może zostać wyświetlona np. przy wpisaniu fraz naturalny krem do twarzy, krem do twarzy skład naturalny oraz sklep internetowy z naturalnymi kremami do twarzy. Nie wyświetli się już jednak w przypadku wpisania frazy kremy z ekologicznych składników.

Przykład użycia modyfikatora dopasowanie przybliżonego: +kremy do +twarzy z +naturalnych składników

8.5. Dopasowanie do wyrażenia

W przypadku dopasowania do wyrażenia reklama Ads będzie wyświetlana tylko tym internautom, którzy wpiszą do wyszukiwarki konkretną frazę. Wszystkie słowa z danej frazy oraz ich kolejność muszą zostać wpisane przez użytkownika do wyszukiwarki, jednak dodatkowo przed lub po frazie mogą występować dodatkowe wyrazy. Dopasowanie do wyrażenia oznacza się amerykańskim cudzysłowem: ” “. Na przykład w przypadku słowa kluczowego “kremy do twarzy z naturalnych składników” reklama zostanie wyświetlona także wtedy, gdy do wyszukiwarki internauta wpisze np. tanie kremy do twarzy z naturalnych składników lub kremy do twarzy z naturalnych składników sklep w Poznaniu. Reklama natomiast nie wyświetli się na frazę kremy do twarzy tanie z naturalnych składników.

Przykład dopasowania do wyrażenia: “kremy do twarzy z naturalnych składników

8.6. Dopasowanie ścisłe

W dopasowaniu ścisłym reklamy Google Ads wyświetlają się w wynikach wyszukiwania tylko wtedy, gdy dokładnie ta fraza (lub jej bardzo bliska odmiana, np. napisana z błędami, w liczbie pojedynczej zamiast w mnogiej, itp.) została wpisana przez internautę do wyszukiwarki. Wpisana fraza nie może zawierać żadnych dodatkowych słów przed lub po kluczowej frazie. Dopasowanie ścisłe oznacza się kwadratowym nawiasem: [  ].
Np. w przypadku frazy [kremy do twarzy z naturalnych składników] reklama zostanie wyświetlona, gdy w wyszukiwarkę zostanie wpisane hasło kremy do twarzy z naturalnych składników lub krem do twarzy z naturalnych składników, ale nie zostanie wyświetlona, gdy wpisane zostanie hasło tanie kremy do twarzy z naturalnych składników lub kremy do twarzy z naturalnych składników Poznań.

Przykład dopasowania ścisłego: [kremy do twarzy z naturalnych składników]

8.7. Dopasowanie wykluczające

Dopasowanie wykluczające oznacza, że jeśli internauta wpisze do wyszukiwarki słowo kluczowe dodane jako wykluczające, to reklama Google Ads się nie wyświetli. Dzięki temu można zapobiec prezentowaniu reklamy użytkownikowi, który na pewno nie szuka tego, co oferujemy. Słowa wykluczające oznacza się symbolem -, można też je wpisać (już bez symbolu) w odpowiedniej sekcji (więcej o tym w późniejszej części kursu). W przypadku kampanii promującej kremy do twarzy z naturalnych składników w sklepie internetowym nie chcemy, aby reklama wyświetlała się na frazy związane z samodzielną produkcją kremów lub przepisem na krem do ciasta z naturalnych składników. W takim wypadku należy więc wykluczyć słowa –produkcja, –zrobić, –ciast, –tortów, itp. Niezależnie od tego co wpisze internauta, jeśli w środku frazy pojawi się jedno z tych słów reklama nie wyświetli się.

Przykład dopasowania wykluczającego: –produkcja, –zrobić, –ciast, –tortów

8.8. Symbole dopasowań – podsumowanie:

Dopasowanie przybliżone: kremy do twarzy z naturalnych składników
Modyfikator dopasowania przybliżonego: +kremy do +twarzy z +naturalnych składników
Dopasowanie do wyrażenia: “kremy do twarzy z naturalnych składników” 
Dopasowanie ścisłe: [kremy do twarzy z naturalnych składników]
Dopasowanie wykluczające: -produkcja, -zrobić, -ciast, -tortów

Instrukcje dotyczące ustawień i edycji dopasowań słów kluczowych znajdą się w dalszej części kursu.

8.9. Praktyczne porady eksperta

 1. Zazwyczaj nie rekomendujemy używania dopasowania przybliżonego. Sprawia ono, że reklama Google Ads wyświetla się nawet wtedy, gdy wpisana fraza nie jest stricte powiązana ze słowem kluczowym. Przykładowo oferując i reklamując kremy z naturalnych składników i używając dopasowania przybliżonego reklama może się wyświetlić na frazę „kremy”, które mają niewiele wspólnego z kremami z naturalnych składników. Internauci często z rozpędu klikają w pierwszy wynik po wyszukaniu i w takim wypadku ktoś, kto szuka zwykłego taniego kremu przejdzie na stronę sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi. W rezultacie reklamodawcy płacą za kliknięcie niepotrzebnie, ponieważ użytkownik po sekundzie opuszcza stronę, gdyż nie dotyczyła ona tego, czego szukał. Używając dopasowania przybliżonego budżet kampanii może więc zostać zmarnowany na kliknięcia internautów, którzy szukają kompletnie innej oferty.

  Wyjątek może zaistnieć wtedy, gdy oferujemy produkt lub usługę specyficzną i trudno jest przewidzieć w jaki sposób internauci mogą jej szukać. Wtedy kampanię można rozpocząć od dopasowania przybliżonego, by mieć jak najszerszy ogląd wpisywanych fraz, a następnie po jakimś czasie zoptymalizować ją i użyć już modyfikatora oraz dopasowania do wyrażenia.  

 2. Rzadko używa się dopasowania ścisłego, gdyż w tym wypadku może się okazać, że reklamy zbyt rzadko będą wyświetlały się potencjalnym klientom.
 3. Z praktyki wynika, że ustawiając parametry wyświetlenia reklamy Google Ads, warto na początek użyć modyfikatora dopasowania przybliżonego, dopasowania do wyrażenia oraz wpisać hasła wykluczające. Po kilku tygodniach należy dokonać optymalizacji – zobaczyć jakie frazy są wpisywane przez internautów, a wcześniej się nie pojawiły, jakie frazy należałoby wykluczyć, itp. 

Lekcja 9. Ustawienie płatności za kampanie Google Ads

9.1. Wstęp

Przed ustawieniem pierwszej kampanii Google Ads warto ustawić płatności, tak aby konto zostało zasilone – dzięki temu reklamy zaczną wyświetlać się zaraz po ich ustawieniu. 

9.2. Ustawienie płatności

Aby wrócić do konfiguracji płatności, należy zamnkąć planer słów kluczowych i wrócić do ekranu głównego konta, korzystając w tym celu z widocznego w lewym górnym rogu znaku X, a następnie skierowanej w lewo strzałki:

Z ekranu głównego konta Google Ads przechodzimy do ustawień płatnośc i rozwijając sekcję „Narzędzia i ustawienia” (z ikoną klucza francuskiego). Następnie należy:

 1. kliknąć w strzałkę przy „Płatnościach” i z listy wybrać „Ustawienia płatności”:


   

 2. wybrać kraj – automatycznie zostanie uzupełniona waluta, której nie będzie można zmienić:


   

 3. wstawić lub wybrać dane: typ konta (firma lub osoba), dane podatnika (NIP firmy lub europejski nr VAT), nazwa i adres firmy oraz imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mailowy do osoby kontaktowej:

  Płatność w panelu Google AdWords
   

 4. wybrać opcję płatności.
   

W Google Ads istnieją dwie opcje ustawienia płatności – automatyczne i ręczne. Płatności automatyczne polegają na zapisaniu na koncie danych karty kredytowej, z której to Google pobiera środki w kwocie jaka została wyklikana, oczywiście nie przekraczając ustawionego budżetu. Ta opcja sprawia, że nie ma niebezpieczeństwa, że konto nie zostanie doładowane i reklamy nie będą wyświetlane. Płatności automatyczne są domyślną opcją ustawioną przez Google.

Można jednak wybrać płatności ręczne. W tym wariancie reklamodawca przelewa środki na konto zanim rozpocznie się wyświetlanie reklam, tzn. dokonuje przedpłaty. Reklamy mogą się zacząć wyświetlać dopiero jak konto zostanie doładowane. Z kolei, gdy na koncie zabraknie środków, kampania zostaje wstrzymana do czasu ponownego zasilenia konta. Można to zrobić albo podając dane karty kredytowej albo dokonując przelewu bankowego.

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Płatności automatyczne są wygodne, ponieważ nie trzeba na bieżąco kontrolować stanu konta i dokonywać kolejnych doładowań, ponadto przy wyborze tej opcji reklamy wyświetlane są od razu. W przypadku płatności ręcznych reklamy zostaną natomiast wyświetlone dopiero wtedy, gdy Google zaksięguje środki na swoim koncie (w praktyce w przypadku przelewu bankowego trwa to ok. 2-3 dni). Jednak płatności ręczne dają pewność, że wykorzystana zostanie wyłącznie ta kwota, którą przelano na konto. W przypadku płatności automatycznych środki wciąż będą pobierane regularnie, dopóki kampania nie zostanie wstrzymana.

Aby dokonać wyboru płatności, należy:

 1. kliknąć w napis „Płatności automatyczne”:

  Płatności automatyczne w Google AdWords

 2. wybrać odpowiednią opcję:

  Opcja płatności w Google AdWords
   

 3. przy wyborze opcji płatności:
  1. w przypadku płatności automatycznych należy podpiąć do konta kartę kredytową lub debetową (wymagany jest numer karty, data jej ważności, kod CVC oraz imię i nazwisko właściciela karty):

   Podpięcie karty w panelu Google AdWords

  2. w przypadku płatności ręcznych należy najpierw wstawić kwotę płatności:

   Płatności ręczne w Google AdWords

  3. Następnie należy wybrać formę płatności – domyślnie ustawiona będzie opcja „Dodaj nową kartę kredytową lub debetową”, ale można wybrać też opcję „Przelew pieniężny”. Aby dokonać wyboru należy kliknąć na napis „Dodaj nową kartę kredytową lub debetową”:

   Formy płatności ręcznej w Google AdWords

  4. Następnie należy kliknąć w wybraną opcję:

   Formy płatności ręcznej w Google AdWords

  5. W przypadku płatności kartą kredytową lub debetową wystarczy – podobnie jak w przypadku płatności automatycznych – wpisać dane z karty:

   Płatność kartą w Google AdWords

  6. Przy wyborze płatności za pomocą przelewu należy kliknąć na napis „Przelew pieniężny”, zaakceptować warunki korzystania z usługi i kliknąć na niebieski przycisk „Prześlij”:

   Przelew pieniężny w Google AdWords

   Na ekranie ukaże się okienko z informacjami o tym, w jaki sposób należy dokonać przelewu:

   Przelew pieniężny w panelu Google AdWords
   Numer konta bankowego jest już na stałe przypisany do danego konta Google Ads i przelewy muszą być dokonywane zawsze na to konto.

9.3. Pozyskanie dodatkowych środków na kliknięcia

Naszym klientom oferujemy specjalny kod rabatowy od Google, który umożliwia jednorazowe doładowanie konta dodatkowymi środkami – po wydaniu określonej kwoty Google automatycznie „dołoży” do budżetu reklamodawcy np. dodatkowe 200 zł.

Skontaktuj się z nami, aby zdobyć kupon i pozyskać dodatkowe środki na kliknięcia.

kontakt@adpresso.pl
tel. 538-101-900

Lekcja 10. Tworzenie kampanii i grupy reklam

10.1. Wstęp

Po przeanalizowaniu słów kluczowych oraz ustawieniu płatności można przystąpić do utworzenia pierwszej kampanii i grupy reklam.

10.2. Tworzenie kampanii

Aby  stworzyć  pierwszą kampanię, należy:

1. na podstronie „Rozliczenia i płatności” wybrać przycisk „Wstecz”:

Przycisk Wstecz

2. wybrać w menu po lewej stronie „Kampanie”:

Ekran główny AdWords
3. kliknąć niebieski przycisk „+”

Nowa kampania AdWords

4. wybrać opcję „Nowa kampania”:

Nowa kampania Adwords

5. wybrać typ kampanii (w tym wypadku wybieramy „Sieć wyszukiwania”):

Typ kampanii AdWords6. wybrać cel kampanii (w przypadku sklepu internetowego będzie to „sprzedaż”, ale można wybrać też opcję „potencjalni klienci” oraz „ruch w witrynie”; można tez ustawić kampanię bez celu):

Cel kampanii Adwords

7. wybrać sposób, w jaki osiągnięty ma zostać cel (w przykładowym sklepie internetowym będzie to ruch w witrynie) oraz podać adres strony (na tym etapie nie jest to konieczne, ale warto to zrobić, ponieważ Google po ewentualnym dodaniu adresu przeskanuje serwis w poszukiwaniu słów kluczowych, których będzie można użyć w kampanii):

Szczegóły konfiguracji kampanii AdWords

Kolejna podstrona prezentowała się będzie następująco:

Ustawienia nowej kampanii Google AdWords

Na tym etapie należy dodać kilka ważnych ustawień.

Nazwa kampanii

Przy ustawianiu pierwszej kampanii najlepiej nadać jej nazwę związaną z promowanymi produktami czy usługami (a nie np. Kampania 1) – dzięki temu, po utworzeniu kolejnych kampanii, łatwiej będzie się w nich odnaleźć.

Sieci

W przypadku sieci można wybrać trzy opcje: 
1) wyświetlanie reklam tylko w wyszukiwarce Google;
2) wyświetlanie reklam w wyszukiwarce Google z opcją wyświetlania na stronach partnerów w sieci wyszukiwania Google;
3) wyświetlanie reklam w sieci reklamowej Google. 

Opcja pierwsza oznacza, że reklamy mogą się wyświetlać w wyszukiwarce Google oraz w innych serwisach Google’a, w których istnieje możliwość wyszukiwania, np. Zakupy Google (reklamy tekstowe wyświetlane są na samym dole wyników) czy Google Maps. 
Druga opcja, czyli dodanie partnerów w sieci wyszukiwania, oznacza, że reklamy mogą się wyświetlać wśród wyników wyszukiwania także na tych stronach, które nie należą do Google’a, ale wykorzystują jego rozwiązania z zakresu wyszukiwania (z tzw. „silnika wyszukiwania”). Mogą to być np. strony z wynikami wyszukiwania, strony z katalogami witryn, itp.
Trzecia opcja oznacza, że reklamy będą się wyświetlały na stronach należących do sieci reklamowej Google, ale dotyczy to tych stron, gdzie nie ma opcji wyszukiwania.

Najlepiej więc wybrać opcję drugą lub ewentualnie pierwszą, jeśli budżet jest mocno ograniczony i firma chce się skupić tylko i wyłącznie na wyszukiwarce Google.

Ustawienie sieci w nowej kampanii Google AdWords

Lokalizacje

Na tym etapie można wybrać odpowiednie lokalizacje lub je wykluczyć; lokalizacje można ustawić nie tylko na poziomie regionów czy miast, ale także np. na poziomie dzielnic, co ma duże znaczenie w przypadku firm prowadzących biznes lokalnie:

Lokalizacja - ustawienie kampanii Adwords

Ustawienie lokalizacji jest jednym z ważniejszych ustawień kampanii. W pewnym uproszczeniu odpowiednie ustawienie lokalizacji pozwala kierować reklamy do osób, które fizycznie znajdują się w wybranym obszarze lub które są zainteresowane wybraną lokalizacją. W pierwszym przypadku Google określa tę lokalizację za pomocą adresu IP, wykorzystując takie źródła danych jak GPS, Wi-Fi, Bluetooth czy baza danych Google z informacjami o lokalizacji identyfikatorów komórek. Natomiast zainteresowanie wybraną lokalizacją oznacza, że dana osoba wpisała nazwę lokalizacji w pole wyszukiwania, wcześniej szukała danej lokalizacji, znajdowała się fizycznie w danej lokalizacji, wyszukuje danego obszaru w Mapach Google itp.

Przykładowo więc, jeśli sklep stacjonarny z naturalnymi kosmetykami prowadzi sprzedaż na terenie Poznania i w ustawieniach kampanii ograniczył lokalizację do tego miasta, to reklama wyświetli się zarówno osobie, która przebywa na terenie Poznania i do wyszukiwarki wpisze „sklep stacjonarny z naturalnymi kosmetykami”, jak i osobie, która może znajdować się w zupełnie innej części Polski czy nawet świata, ale która do wyszukiwarki wpisze „sklep stacjonarny z naturalnymi kosmetykami w Poznaniu”.

Przy tworzeniu nowej kampanii w ustawieniach lokalizacji domyślnie zaznaczona jest cała Polska, jednak w przypadku, gdy ktoś prowadzi firmę lokalnie, należy ten obszar zawęzić. Można to zrobić na kilka sposobów. Należy wybrać opcję „Wpisz inną lokalizację” oraz następnie: 

a) w polu należy wpisać wybrane miasto lub województwo; wybór danej lokalizacji należy potwierdzić poprzez kliknięcie w link „Wybierz”:

Lokalizacja kampanii

 

b) można dodać kilka lokalizacji, np. kilka miast czy województw:

Dwie lokalizacje - ustawienia kampanii AdWordsc) można też wykluczyć daną lokalizację; aby to zrobić, należy najpierw dodać większy obszar (np. całą Polskę czy województwo), a następnie wykluczyć wybraną lokalizację – na przykład, jeśli wybrane zostanie całe województwo wielkopolskie, można wykluczyć Poznań; w takim wypadku reklamy będą się wyświetlały osobom z terenu województwa wielkopolskiego, ale nie tym w Poznaniu.

Wykluczenie lokalizacji w kampanii AdWords

 

W takim wypadku ustawienia będą się prezentowały następująco:

Wykluczone lokalizacje w kampanii Google AdWordsd) można ustawić lokalizację jako obszar w określonym promieniu od wybranego miejsca (np. miasta). To bardzo przydatna funkcja, ponieważ umożliwia kierowanie oferty do osób znajdujących się poza granicami danego miasta, a jednocześnie kampania nie musi obejmować całego województwa.

Aby ustawić tę funkcję, należy kliknąć w „Szukanie zaawansowane”:

Kierowanie kampanii AdWords w promieniuNastępnie nad polem do wpisania nazwy lokalizacji należy kliknąć w opcję „Promień”, wpisać nazwę obszaru, czyli np. nazwę miasta, zmienić ustawione domyślnie mile na kilometry oraz wpisać w promieniu ilu kilometrów od wybranego miejsca ma się wyświetlać reklama (domyślnie podane jest 20). Następnie należy kliknąć „Wybierz”:

Promień lokalizacji w kampanii AdWords

Po kliknięciu na mapie pojawi się wybrany obszar:

Promień lokalizacji w kampanii AdWordsNa koniec wystarczy kliknąć przycisk „Zapisz” – użytkownik powróci wtedy do ekranu z ustawieniami kampanii:

Promień lokalizacji - kampania Google AdWords

Język

W ustawieniach dotyczących wyboru języka domyślnie zaznaczony jest język polski (ewentualnie język angielski), ale do wyboru jest także ok. 40 innych języków z całego świata.

Wybór języka oznacza, że reklamy będą wyświetlane osobom, które posługują się tym językiem. Google rozpozna takich użytkowników m.in. na podstawie takich informacji jak ustawienia dokonane w przeglądarce, ustawienia lokalizacji oraz historia przeglądania.

W praktyce pozwala to na skierowanie kampanii do osób, które posługują się danym językiem poza granicami tego kraju – np. można skierować kampanię do osób anglojęzycznych czy niemieckojęzycznych, przebywających na terenie Polski.
Ważne jest więc, by wybrać tutaj język, w którym stworzone będą reklamy – Google nie tłumaczy bowiem ani tekstów reklam, ani słów kluczowych.

Aby zmienić domyślnie ustawiony język, wystarczy wybrać go z propozycji Google’a:

 

Ustawienie języka

Określanie stawek

W Google Ads wysokość maksymalnej stawki za kliknięcie można albo ustawić ręcznie („CPC ustalany samodzielnie”) albo wybrać opcję automatycznego ustalania stawki. Polega ona na tym, że system Google Ads dostosuje wysokość stawki w zależności od wybranej strategii ustalania stawek. 

Prowadzący kampanię mogą wybrać jedną z następujących strategii automatycznego ustalania stawek:

 • „Docelowy CPA” to strategia pozwalająca zwiększać liczbę konwersji przy zachowaniu określonego wcześniej kosztu pozyskania (CPA, czyli cost-per-acquisition);
 • „Docelowy ROAS”, to strategia, która pozwala zwiększać wartość konwersji przy zachowaniu określonego zwrotu z nakładów na reklamę (ROASreturn on ad spent);
 • „Maksymalizacja liczby kliknięć” – system Google Ads ustala stawki tak, by w ramach założonego budżetu uzyskać jak najwięcej kliknięć w reklamę;
 • „Maksymalizuj liczbę konwersji” to strategia, która polega na ustawieniu przez system Google Ads odpowiedniej stawki w każdej aukcji na takim poziomie, by uzyskać możliwie jak największą liczbę konwersji w ramach dziennego budżetu przeznaczonego na kampanię; 
 • „Wybrana lokalizacja na stronie wyszukiwania” oznacza, że system Google Ads będzie starał się zwiększyć prawdopodobieństwo, że reklama będzie się wyświetlała na szczycie wyników wyszukiwania;
 • „Docelowy udział w wygranych aukcjach” to strategia w przypadku której reklamodawca wybiera domenę, którą chce przelicytować by znaleźć się wyżej w płatnych wynikach wyszukiwania; 
 • „Strategia ulepszony CPC” – ta strategia umożliwia automatyczne dostosowanie stawki za kliknięcie, ustawionej przez reklamodawcę przy tworzeniu grupy reklam; dostosowanie stawki przez Google’a ma zwiększyć liczbę konwersji.
  Przy ustawianiu kampanii można również wybrać opcję „CPC ustawiane samodzielnie”.

Biorąc pod uwagę cel prowadzenia kampanii Google zaproponuje domyślną strategię – w naszym przykładzie chcemy się skupić na sprzedaży, dlatego Google ustawił domyślnie konwersję jako cel oraz strategię „Automatyczna maksymalizacja liczby konwersji”:

Określanie stawek w kampanii AdWords

Aby wybrać inną strategię automatycznego ustalania stawek niż ta rekomendowana przez Google’a, należy:

a) kliknąć w napis „Bezpośrednio wybierz strategię ustalania stawek”:

Określanie stawek w kampanii AdWords

b) kliknąć w napis „Maksymalizuj liczbę konwersji”:

Maksymalizuj liczbę konwersji

c) wybrać odpowiednią strategię z rozwijanej listy:

Strategie ustalania stawek w kampanii AdWords

Na tym etapie rekomendujemy wybór strategii „CPC ustawiane samodzielnie” (znajduje się na ostatniej pozycji rozwijalnej listy). Dzięki temu można osobiście ustalać różne maksymalne stawki za kliknięcie dla każdej grupy reklam w kampanii albo wręcz dla poszczególnych słów kluczowych. Wysokość stawki będzie można ustawić w kolejnych krokach (przy danej grupie reklam lub przy słowach kluczowych). 

Strategie ustalania stawek w kampanii AdWords

Przy wybieraniu samodzielnego ustawiania stawek domyślnie będzie zaznaczona opcja „Włącz ulepszony CPC” (można ją odznaczyć). Polega ona na tym, że Google sam zwiększa stawkę za kliknięcie, w sytuacji, gdy uznaje że dane kliknięcie może doprowadzić do konwersji. Obniża natomiast stawkę w przypadku kliknięć, które mają na to mniejsze szanse. 

Aby zrezygnować z tej opcji, wystarczy odznaczyć opcję „Włącz ulepszony CPC”:

Opcja Włącz ulepszony CPC

Budżet dzienny

Po wyborze sposobu ustalania stawek należy podać kwotę średniego budżetu dziennego przeznaczanego na kliknięcia. Reklamy w danym dniu będą się wyświetlały do wyczerpania budżetu dziennego. Wydatki na kliknięcia w poszczególnych dniach mogą odbiegać od podanej tutaj kwoty (od października 2017 r. dzienne wydatki mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż podany w tym polu budżet dzienny), jednakże suma wydatków dziennych z całego miesiąca nie przekroczy kwoty budżetu dziennego przemnożonego przez 30,4 (średniej liczby dni w miesiącu). Przykładowo – jeśli w danej kampanii planuje się przeznaczyć na kliknięcia 1000 zł miesięcznie, wtedy w pole budżet dzienny należy wpisać 33 zł. Oznacza to, że w poszczególnych dniach wykorzystywany budżet może wynosić nawet o kilkadziesiąt złotych więcej lub mniej, ale łącznie w miesiącu nie zostanie przekroczona kwota 1003,20 zł (33 zł*30,4=1003,20 zł).

Budżet dzienny w kampanii Google AdWords

Oprócz ustalenia kwoty dziennego budżetu na kliknięcia można również wybrać metodę wyświetlania reklam. Domyślnie jest zaznaczona opcja „standardowe”, która oznacza, że budżet będzie równomiernie wykorzystywany w ciągu całego dnia. Oczywiście przy ograniczonym budżecie reklama nie będzie się wyświetlała na każde zapytanie, ale będzie się pojawiała w miarę regularnie przez cały dzień.

Drugą opcją jest „przyspieszona metoda wyświetlania reklam”. Oznacza ona, że reklamy będą wyświetlały się do czasu, aż budżet dzienny zostanie wykorzystany. O ile reklamodawca nie ma ogromnego budżetu na kliknięcia, to w praktyce często wybór tej metody oznacza, że reklamy przestaną się wyświetlać po kilku godzinach. Często budżet może się skończyć nawet we wczesnych godzinach porannych. Z tego powodu rekomendujemy wybór standardowej metody wyświetlania reklam. Aby to zrobić należy kliknąć w napis „Metoda wyświetlania”, a następnie wybrać opcję „Standardowe”:

Metoda wyświetlania reklam AdWords

 

Data rozpoczęcia i zakończenia kampanii

Podczas tworzenia kampanii można ustawić, kiedy ma się ona rozpocząć i kiedy zakończyć. Domyślną datą rozpoczęcia kampanii jest dzień, w którym kampania została utworzona, natomiast dzień zakończenia kampanii nie jest wskazany. W takim wypadku kampania będzie więc aktywna do czasu jej wstrzymania lub wyczerpania budżetu. By ustawić dzień rozpoczęcia lub zakończenia kampanii, należy kliknąć w odpowiednią datę w kalendarzu:

 

Harmonogram kampanii Adwords

 

Rozszerzenia 

Rozszerzenia to dodatkowe informacje w reklamie Google Ads zawierające m.in. dane kontaktowe, linki do podstron w witrynie, dodatkowe informacje o oferowanych usługach czy produktach, itp. Rozszerzenia mogą się prezentować następująco:

Rozszerzenia reklamy Google Adwords

Dodanie rozszerzeń do reklamy nie jest obowiązkowe, ale na pewno warto to zrobić, ponieważ mają one dwie zasadnicze zalety: 

a) w reklamie można umieścić więcej informacji o ofercie,
b) rozszerzenia sprawiają, że reklama jest lepiej widoczna i z większym prawdopodobieństwem potencjalny klient w nią kliknie.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli rozszerzenia reklam zostaną ustawione, to nie oznacza, że będą one wyświetlane przy każdej emisji reklamy.

Rozszerzenia można ustawić na poziomie całego konta, kampanii oraz grupy reklam; zalecamy ostatnie rozwiązanie, dlatego na razie ten etap można pominąć, a więcej o tym, w jaki sposób ustawić rozszerzenia, znajdzie się w dalszej części kursu.

Aby zobaczyć wszystkie rozszerzenia, należy kliknąć w opcję „Dodatkowe ustawienia”:

Dodatkowe ustawienia kampanii AdWords

Rotacja reklam 

W ramach każdej grupy reklam należy ustawić co najmniej dwie treści reklamy – dzięki temu można sprawdzić, która z nich jest skuteczniejsza. Rotacja reklam określa, w jaki sposób reklamy będą wyświetlane. Do wyboru są dwie opcje: „Optymalizuj: wybieraj najskuteczniejsze reklamy” oraz „Nie optymalizuj: zawsze wyświetlaj reklamy naprzemiennie”. W pierwszym przypadku Google wyświetla tę reklamę, którą w danym przypadku uznaje za skuteczniejszą. W drugiej opcji reklamy wyświetlane są na zmianę.

Rotacja reklam

Harmonogram

W sekcji „harmonogram” można ustawić:

a) datę rozpoczęcia i zakończenia kampanii, co jest ważne, jeśli np. ktoś zamierza uruchomić kampanię tylko na promocję, trwającą przez określony czas,

b) dni i godziny, w których reklamy są wyświetlane, co jest istotne np. w przypadku biznesów, których klientami są inne firmy, a oferty szukają pracownicy w czasie swojej pracy – a więc w dni powszednie, najczęściej w konkretnych godzinach. Funkcja ta jest przydatna także w kampaniach prowadzonych lokalnie – jeśli np. ktoś posiada restaurację i ma stosunkowo niewielki budżet na kliknięcia to reklamy może emitować wyłącznie w godzinach otwarcia – tak, by ktoś zachęcony lokalną reklamą nie przyszedł do zamkniętego lokalu.

Harmonogram kampanii Adwords

Opcje lokalizacji 

W sekcji dotyczącej ustawień lokalizacji pojawiła się informacja, że przy wyborze danego obszaru (lub jego wykluczeniu) Google wyświetli reklamy zarówno osobom, które fizycznie znajdują się w danej lokalizacji, jak i tym, które są tą lokalizacją zainteresowane. Można jednak to zmienić w sekcji „Opcje lokalizacji” – wystarczy zaznaczyć, aby reklamy wyświetlały się (lub nie wyświetlały, jeśli dana lokalizacja jest wykluczona) tylko w przypadku jednej z dwóch powyższych sytuacji.

Opcje lokalizacji w kampanii Google AdWordsOpcje adresów URL kampanii 

Opcje adresów URL kampanii pozwalają dowiedzieć się więcej, skąd pochodzą kliknięcia w reklamę i kierować użytkowników do konkretnych stron docelowych z dodatkowymi informacjami. Na początek jednak zalecamy pominięcie tej opcji.

Opcje adresów URL w kampanii AdwordsUstawienie dynamicznych reklam w wyszukiwarce

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce wyglądem nie odbiegają od „zwykłych” reklam tekstowych, jednak nie trzeba w nich dokonywać zmian za każdym razem, kiedy na stronie internetowej zmieniona zostanie oferta lub dodane zostaną nowe informacje. Treści reklam dynamicznych są bowiem automatycznie generowane przez Google’a na podstawie fraz wyszukiwanych przez użytkownika. To bardzo dobre rozwiązanie dla rozbudowanych serwisów (np. sklepów internetowych, które w swojej ofercie mogą posiadać nawet kilkaset czy kilka tysięcy produktów), na początku jednak – by mieć większą kontrolę nad publikowanymi reklamami – zalecamy na tym etapie pominięcie tego rozwiązania.

Dynamiczne reklamy Adwords

Po dokonaniu wszystkich ustawień wystarczy kliknąć przycisk „Zapisz i kontynuuj”, aby przejść do utworzenia pierwszej grupy reklam.

10.3. Praktyczne porady eksperta – ustawienia kampanii

1. Ustawienie lokalizacji: 

 • przy ustawianiu lokalizacji kampanii warto dostosować obszar prowadzenia kampanii do rodzaju biznesu – jeśli jest to biznes lokalny, nie ma sensu promować go w całej Polsce, ponieważ jest nikła szansa na pozyskanie klienta, a budżet zostanie po prostu zmarnowany na kliknięcia. Ponadto, jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, kampania ogólnopolska jest również niewskazana, gdyż reklama będzie na tyle rzadko wyświetlana, że wyniki mogą nie być zadawalające.
 • podczas ustawiania kampanii lokalnej warto korzystać z funkcji „promienia”, dzięki której nie zawęzimy kampanii wyłącznie np. do jednego miasta, ale także do wybranej okolicy, np. w promieniu 30 km. Obecnie coraz więcej osób przeprowadza się do gmin przylegających do konkretnego miasta, ale nadal w tym mieście pracują, załatwiają ważne sprawy, szukają wykonawców usług czy robią większe zakupy. 
   

2. Strategia ustalania stawek:

Tworząc kampanię, warto początkowo albo ustawić stawki samodzielnie włączając funkcję ulepszonego CPC albo spośród strategii automatycznych wybrać maksymalizację kliknięć lub lokalizację na stronie wyników. Mimo tego, że najlepsza wydaje się strategia maksymalizacji konwersji, to początkowo Google Ads ma zbyt mało danych, by dobrze analizować i prognozować prawdopodobieństwo konwersji. Nasza praktyka pokazuje, że wybrawszy na początku tę strategię, osiągaliśmy gorsze wyniki pod kątem konwersji niż przy wyborze strategii koncentrującej się na maksymalizacji kliknięć. Również wybierając strategię lokalizacji na stronie wyników należy zachować czujność, gdyż może się okazać, że częściej Google będzie wyświetlał nasze reklamy na mniej nas interesujące słowa kluczowe, gdyż łatwiej będzie uzyskać na nie wysoką pozycję. Niezależnie od wybranej strategii zawsze należy monitorować wyniki i ewentualnie testować, która strategia w danym przypadku będzie najskuteczniejsza.

3. Rotacja reklam:

Przy pierwszym ustawieniu kampanii zalecamy ustawienie naprzemiennego wyświetlania reklam. Jedną z dobrych praktyk podczas prowadzenia kampanii jest robienie testów A/B, które polegają na przygotowaniu co najmniej dwóch różnych wersji reklam i sprawdzenie po pewnym czasie (np. 2 tygodniach), która z wersji generuje lepsze wyniki. Ustawienie naprzemiennego wyświetlania reklam pozwala na przeprowadzenie takich testów. Przy wyborze pierwszej opcji może się zdarzyć, że jedna z reklam będzie bardzo rzadko wyświetlana, więc faktyczne porównanie wyników nie będzie możliwe.

10.4. Tworzenie grupy reklam

Po zapisaniu kampanii pojawi się ekran z ustawieniami grupy reklam, w ramach których należy nadać nazwę grupie reklam, podać stawkę domyślną (maksymalną stawkę za kliknięcie) oraz dodać słowa kluczowe (Google może również zaproponować frazy, jeśli w odpowiednim polu wpisany zostanie adres docelowy lub nazwa produktu albo usługi):

Tworzenie grupy reklam

Nazwa grupy reklam

Nadając nazwę grupie reklam należy pamiętać o tym, aby nazwa jasno określała, czego dana grupa dotyczy. Na przykład, jeśli reklamy dotyczą kremów, to właśnie taką nazwę dobrze jest nadać całej grupie. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć wszystkie informacje w przypadku, gdy prowadzonych jest kilka kampanii, a w ramach każdej z nich utworzonych zostało kilka grup reklam.

Stawka domyślna

Na tym etapie należy podać, ile ma wynosić maksymalna stawka za kliknięcie w reklamę (czyli maks. CPC). Domyślnie stawka będzie obowiązująca dla całej grupy reklam, ale dla poszczególnych słów kluczowych będzie można ustawić indywidualnie stawki (mogą być niższe lub wyższe).

Dodanie słów kluczowych

Na etapie tworzenia grupy reklam należy dodać słowa kluczowe – w odpowiednim polu można wpisać konkretne frazy lub wykorzystać podpowiedzi Google’a, które pojawią się podczas tworzenia grupy reklam (aby dodać je do grupy reklam, wystarczy kliknąć w symbol +). Dodając przy frazach odpowiednie znaki można ustawić dopasowania słów kluczowych (więcej na temat typów dopasowania znajduje się w lekcji pt. „Typy dopasowania słów kluczowych”). Jeśli nie zostaną ustawione żadne typy dopasowania, to Google automatycznie ustawi dopasowanie przybliżone.
Warto pamiętać, że wciąż mamy skopiowane do schowka (lub zapisane w pliku) propozycje z planera słów kluczowych – nie trzeba ich tutaj dopisywać, ponieważ propozycje z planera będzie można dołączyć do grupy reklam w późniejszym czasie. 

Tworzenie nowej grupy reklam w kampanii AdWords

Po ustawieniu grupy reklam należy kliknąć w przycisk „Zapisz i kontynuuj”, a następnie kliknąć w „+Nowa reklama”.

[/video/kurs-adwords/11_przejscie_tworzenie_reklamy]

Lekcja 11. Tworzenie reklam tekstowych Google Ads

11.1. Wstęp

Tworzenie reklam tekstowych Google Ads to jedna z ważniejszych kwestii, która może zdecydować nawet o sukcesie całej kampanii. Odpowiednio przygotowane informacje mogą bowiem skłonić potencjalnego klienta do kliknięcia w płatny link, a z drugiej strony mogą też sprawić, że użytkownik ominie reklamę wzrokiem i rozwiązania problemu będzie szukał wśród innych wyników.

Dlatego tak ważne jest, aby teksty reklam Google Ads były  przemyślane i starannie dopracowane.

11.2. Ogólne zasady tworzenia reklam tekstowych

Każda z reklam w wyszukiwarce Google może wyglądać nieco inaczej, ale zasadnicze elementy i zasady ich tworzenia pozostają wspólne dla wszystkich:

1. Reklamy tworzone są na poziomie grupy reklam, a nie na poziomie kampanii.
2. Każda reklama tekstowa składa się z takich samych elementów – nagłówka, adresu strony internetowej, tekstu reklamy oraz ewentualnych rozszerzeń (np. linków do podstron, numeru telefonu, dodatkowych informacji o ofercie, itp.; więcej o rozszerzeniach znajdzie się w kolejnej lekcji):

Reklamy tekstowe Google AdWords

3. Żaden z elementów nie może przekroczyć określonej liczby znaków– każdy z nagłówków może się składać z  maksymalnie 30 znaków, ścieżka – z 30 znaków (dwa razy po 15), a tekst reklamy z maksymalnie 80 znaków. Przy tworzeniu reklamy nie trzeba się martwić liczeniem znaków – Google w każdym wierszu od razu podaje, ile ich zostało do wykorzystania (po prawej stronie każdego pola):

Tworzenie nowej reklamy Google AdWords

4. Podczas tworzenia reklamy tekstowej dwukrotnie podaje się adres strony internetowej:
a) w polu „Końcowy URL” umieszcza się skopiowany adres podstrony docelowej, na którą będą przekierowywani użytkownicy, którzy klikną w reklamę. Ten adres nie jest widoczny w treści reklamy.
b) widoczny w reklamie adres URL ustawia się w polu „Ścieżka” – składa się on z adresu domeny (tego nie można zmienić) oraz słów które podpowiadają internautom, do jakich treści zostaną przekierowani. 

Przykład
Sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi chce promować za pomocą Google AdWords kremy do twarzy. Bezpośredni link do podstrony z ofertą może wyglądać następująco: https://kosmetyki.natura.pl/sklep_kremy_na_dzien. Ten link należy umieścić w polu „Końcowy URL”:

Adres URL w reklamie tekstowej Google AdWordsJeśli tworząc reklamę pole „ścieżka” zostanie puste, wtedy adres, który Google opublikuje w reklamie, będzie skrócony do następującej formy: www.kosmetyki.natura.pl:

Krótki adres w reklamie Google AdWords

Jeśli w polach „ścieżka” wstawione zostanie słowo „kremy” oraz „na_dzien”, to wyświetlany w reklamie adres będzie wyglądał następująco: www.kosmetyki.natura.pl/kremy/na_dzien

Adres URL w reklamie tekstowej Google AdWordsInternauta, który kliknie w reklamę, mimo wstawionych innych słów, wciąż będzie kierowany na adres wstawiony w polu „końcowy URL”, czyli na adres: https://kosmetyki.natura.pl/sklep_kremy_na_dzien

Dzięki słowom wstawionym do pola „ścieżka” internauta będzie natomiast wiedział, że nie zostanie przekierowany np. na stronę główną sklepu, tylko na podstronę z ofertą kremów na dzień.

5. Teksty w reklamie muszą spełniać wymagania redakcyjne Google’a: 

 • treści muszą być jasne i zrozumiałe dla odbiorcy, 
 • oferta musi być przedstawiona w sposób pozwalający na identyfikację promowanych produktów i usług,
 • przy tworzeniu reklamy pola muszą być wypełnione zgodnie z przeznaczeniem (np. pola, gdzie wstawiony ma być adres do podstrony z reklamowaną ofertą, nie można wykorzystać jako dodatkowego miejsca na treść reklamową),
 • teksty muszą być napisane zgodnie z zasadami języka polskiego (bez powtórzeń, nadmiernego wykorzystania spacji, wielkich liter w celu zwrócenia uwagi użytkownika, itp.),
 • nie można nadużywać symboli (np. Sprawdź naszą ofertę!!!, ***Sprawdź naszą ofertę!***). 

Wszystkie wymagania redakcyjne, dotyczące reklam tekstowych Google’a, można znaleźć w Centrum zasad AdWords. 

6. Przygotowana reklama nigdy nie jest publikowana od razu. Przed jej wyświetleniem w wynikach wyszukiwania musi zostać sprawdzona przez Google pod kątem spełnienia wszystkich wymagań. W tym czasie pojawia się przy niej napis „W trakcie sprawdzania”. Po akceptacji (zazwyczaj trwa to od kilkudziesięciu minut do kilku godzin) przy reklamie zmienia się status na „Zatwierdzona”.

11.3. Tworzenie reklamy tekstowej

Po utworzeniu pierwszej grupy reklam w kampanii wystarczy kliknąć w przycisk „Zapisz i kontynuuj”, aby następnie ustawić treść reklamy. Jednakże w każdym momencie można dodać nową reklamę do już istniejącej grupy reklam. Aby to zrobić należy:

1. Wejść do sekcji „Reklamy i rozszerzenia” na poziomie grupy reklam, do której chce się stworzyć nową reklamę oraz kliknąć w niebieski przycisk „+”:

Nowa reklama tekstowa Google AdWords

2. Następnie wybrać opcję „Nowa reklama” oraz „Reklama tekstowa”:

Dodaj reklamę Google AdWordsNastępnie wystarczy edytować odpowiednie pola:

Tworzenie nowej reklamy Google AdWords

a na końcu zapisać nową reklamę:

Zapisanie nowej reklamy Google AdWords

Po zapisaniu reklama jest już widoczna w sekcji „Reklamy i rozszerzenia”:

Reklamy i rozszerzenia w panelu Google AdWords

11.4. Funkcja wstawiania słów kluczowych do treści reklamy – Keyword Insertion Tool

Google proponuje też funkcję wstawiania słów kluczowych (Keyword Insertion Tool), która pozwala z automatu wstawić w treść reklamy słowo kluczowe wpisane przez użytkownika do wyszukiwarki. Wystarczy w nagłówku użyć następującej formuły: {Keyword:Słowo Kluczowe}. Jeśli wpisana przez użytkownika fraza mieści się w dozwolonej liczbie znaków wtedy Google wyświetli ją w treści reklamy. Jeśli jest zbyt długa wstawi słowo zapisane w formule za słowem „Keyword”.

Przykład

Sklep internetowy z naturalnymi kosmetykami ustawił jako słowa kluczowe w grupie reklam dotyczącej kremów następujące frazy „kremy naturalne”, „kremy z aloesem”, „kremy bez chemii” itp. Przygotowana reklama może wyglądać następująco:

{Keyword:Kremy naturalne} – szeroki wybór
Najlepsi producenci, niskie ceny, wysyłka w 48h. Sprawdź już dziś!

Jeśli użytkownik wpisze do wyszukiwarki hasło „kremy naturalne”, ukaże mu się reklama o następującej treści:

Kremy naturalne – szeroki wybór
Najlepsi producenci, niskie ceny, wysyłka w 48h. Sprawdź już dziś!

Jeśli inny użytkownik użyje frazy „kremy z aloesem” to reklama będzie wyglądała następująco:

Kremy z aloesem – szeroki wybór
Najlepsi producenci, niskie ceny, wysyłka w 48h. Sprawdź już dziś!

Jeśli natomiast internauta wpisze do wyszukiwarki „sprawdzone kremy bez chemii”, czyli frazę, która jest zbyt długa by mogła wyświetlić się w treści reklamy, wtedy Google wyświetli w nagłówku słowo kluczowe użyte w formule, czyli w tym wypadku „kremy naturalne”. Wyświetlona reklama byłaby więc następującej treści:

Kremy naturalne – szeroki wybór
Najlepsi producenci, niskie ceny, wysyłka w 48h. Sprawdź już dziś!

11.5. Praktyczne porady eksperta

 1. Każda reklama tekstowa powinna kończyć się wezwaniem do działania (tzw. call to action) np. sprawdź ofertę, odwiedź sklep, kup, skorzystaj z promocji, itp. Użycie wezwania do działania zazwyczaj zwiększa skuteczność reklamy.
 2. Przy uruchamianiu kampanii i przygotowywaniu reklam ważne jest, by przeprowadzić testy (tzw. A/B testing), które polegają na przygotowaniu kilku wersji reklam i sprawdzeniu, która z nich przynosi lepsze efekty. Czasem nawet jedno słowo może mieć wpływ na ostateczny wynik. Testowanie różnych wersji może mieć również inne zalety – wiedząc, w którą reklamę internauci chętniej klikają, będzie wiadomo, jaki komunikat do nich bardziej przemawia, co można wykorzystać także np. przy prowadzeniu innych działań marketingowych. Aby przetestować reklamy w ustawieniach kampanii należy ustawić sposób rotacji reklam jako naprzemienne wyświetlanie (informacja o rotacji znajduje się w lekcji dotyczącej tworzenia kampanii).
 3. Każda reklama powinna zawsze odpowiadać ofercie zawartej na stronie internetowej. Nawet jeśli internauta zostanie skuszony treścią reklamy i wejdzie na stronę, ale nie znajdzie tam tego, co zostało mu obiecane w reklamie, opuści stronę i na pewno na nią nie wróci. Takie kliknięcie stanowi dla firmy tylko koszt, bo nie przyczyni się do pozyskania nowego klienta.
 4. Reklama powinna kierować internautę bezpośrednio do promowanej oferty, a nie np. do innej podstrony albo na stronę główną. Rzadko kiedy internauta będzie na tyle zdeterminowany, by przejrzeć kilka podstron – większe jest prawdopodobieństwo, że po prostu opuści stronę.
 5. Przekaz zawarty w reklamie nie może być ogólny. W polu na treść reklamy zmieści się tylko 80 znaków, dlatego nie powinno to być miejsce do pisania o zaletach firmy, tylko o konkretnych produktach lub usługach oraz korzyściach dla klienta. Tylko wtedy jest gwarancja, że użytkownik dowie się o ofercie i może z niej skorzysta. Dlatego, jeśli np. reklama ma zachęcić do skorzystania z atrakcyjnej promocji, to treść reklamy powinna być z tym związana.
 6. Treści reklam powinny być bardzo mocno powiązane ze słowami kluczowymi. Dzięki umieszczeniu w reklamie potencjalnych fraz, które internauci mogą wpisywać do wyszukiwarki, już na pierwszy rzut oka wiadomo, jaka jest oferta firmy. A im będzie ona bliższa potrzebom internauty i im szybciej zostanie on o tym poinformowany, tym większa szansa, że kliknie w reklamę i stanie się klientem firmy.
 7. Dzięki funkcji wstawiania słów kluczowych (Keyword Insertion Tool) reklamy będą bardziej dopasowane do zapytań użytkowników. Warto jednak pamiętać, że ta funkcja nie przydaje się zawsze. Wszystko zależy od fraz, przedmiotów, których dotyczy reklama i liczby słów kluczowych. Jeśli jest ich dużo, trudno będzie kontrolować kampanię i w rezultacie niektórym użytkownikom będą się wyświetlały reklamy niegramatycznie napisane. Jeśli jednak tych słów będzie mniej, funkcja może być przydatna.

Lekcja 12. Rozszerzenia reklamy tekstowej

12.1. Wstęp

Oprócz ustawienia samej treści reklamy warto ją również wzbogacić o tzw. rozszerzenia reklamy tekstowej. Są to dodatkowe informacje, które znajdują się pod tekstem reklamy Google AdWords. Należą do nich np. linki do podstron, numer telefonu, adres, dodatkowa informacja o ofercie, itp. 

12.2. Rodzaje rozszerzeń reklam tekstowych

Google umożliwia obecnie ustawienie jedenastu rozszerzeń: 

1) rozszerzenie linków do podstron – kieruje użytkownika bezpośrednio do innych podstron, a nie tylko do tej podstrony, której link został umieszczony w reklamie. W przypadku reklamy kremów naturalnych do twarzy dodatkowe linki mogą kierować np. do podstron z innymi kategoriami produktów (np. naturalnymi balsamami, szamponami, itp.);

2) rozszerzenie objaśnień – pozwala na umieszczenie pod reklamą tekstową krótkich informacji (nie dłuższych niż 25 znaków), np. „Wysyłka w 24h”, „Darmowa dostawa” czy „Zakupy na raty”;

3) rozszerzenie informacji w witrynie – pozwala na umieszczenie dodatkowych informacji o ofercie, takich jak np. marki, usługi itp.

4) rozszerzenie połączenia – oznacza, że pod reklamą wyświetlony zostaje numer telefonu np. z tekstem „Zadzwoń pod numer”. Po kliknięciu w link użytkownik może od razu zadzwonić do firmy, bez konieczności wchodzenia na stronę i szukania podstrony z danymi kontaktowymi;

5) rozszerzenie wiadomości – umożliwia wysłanie wiadomości SMS pod numer podany w reklamie. Użytkownik może wysłać wiadomość bezpośrednio z poziomu reklamy; 

6) rozszerzenie lokalizacji – oznacza, że pod reklamą można znaleźć informację o adresie firmy. Po kliknięciu w adres użytkownik przenoszony jest do wizytówki firmy w Google Moja Firma. Może tam odnaleźć firmę na mapie i np. ustawić trasę dojazdu do niej. To rozszerzenie można ustawić wyłącznie posiadając wizytówkę firmy w Google Moja Firma;

7) rozszerzenie powiązanej lokalizacji – używane jest wtedy, gdy produkty są sprzedawane przez sieci sklepów tradycyjnych. Obecnie ustawić można tylko sieci ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii;

8) rozszerzenie cen – umożliwia zaprezentowanie w wyszukiwarce cen wybranych produktów; 

9) rozszerzenie aplikacji – umożliwia publikację informacji o aplikacji oraz zachęcenie do jej pobrania. Po kliknięciu użytkownik przeniesiony jest do App Store lub Google Play, gdzie może pobrać aplikację;

10) rozszerzenie opinii – umożliwia wstawienie do reklamy tekstowej opinii o firmie lub jej ofercie (prawdopodobnie zostaną wkrótce wycofane); 

11) rozszerzenie promocji – pozwala na prezentację wyprzedaży i ofert specjalnych.

Każdy typ rozszerzenia reklamy wygląda nieco inaczej. Poniżej zaprezentowane zostały reklamy tekstowe z przykładowymi rozszerzeniami.

Reklamy z przykładowymi rozszerzeniami

Rozszerzenia w reklamie Google AdWords

Podobnie jak w przypadku reklam tekstowych, samo wyświetlenie rozszerzenia nie jest płatne. Liczy się dopiero interakcja, czyli np. kliknięcie w reklamę, kliknięcie w rozszerzenie czy wykonanie połączenia.

Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli rozszerzenia zostaną ustawione, to nie oznacza, że będą wyświetlane przy każdej emisji reklamy. A nawet jeśli tak się stanie, nie muszą zostać wyświetlone wszystkie rozszerzenia naraz. Google analizuje, czy oraz które rozszerzenia mogą zwiększyć skuteczność reklamy i wtedy je wyświetla, pod warunkiem, że ranking reklamy i jej pozycja są wystarczająco wysokie.

12.3. Ustawienie rozszerzeń reklam tekstowych

Rozszerzeniami reklam zarządza się w sekcji „Reklamy i rozszerzenia”. Rozszerzenia można ustawić na poziomie całego konta, kampanii lub grupy reklam. Oznacza to, że przykładowo rozszerzenia dodane na poziomie całego konta będą odnosiły się do wszystkich kampanii i wszystkich grup reklam. Z kolei rozszerzenia dodane na poziomie grupy reklam będą wyświetlały się przy reklamach tylko z tej jednej grupy reklam, itd. Do jednej grupy reklam (lub kampanii) można ustawić różne typy rozszerzeń (np. linków do podstron, lokalizacji, objaśnień, połączeń itp.) – nie trzeba ograniczać się do jednego.

Aby ustawić rozszerzenia należy wybrać z bocznego menu pozycję „Reklamy i rozszerzenia”, a następnie na górze ekranu wybrać drugą pozycję „Rozszerzenia”. Po przejściu na ekran z rozszerzeniami należy kliknąć na niebieski przycisk „+”. Po kliknięciu rozwinie się cała lista dostępnych rozszerzeń. Prezentuje się ona w następujący sposób:

Lista dostępnych rozszerzeń reklamy Google AdWords

Wystarczy wybrać dane rozszerzenie i dokonać odpowiednich ustawień. W każdym przypadku można albo utworzyć nowe rozszerzenie albo użyć już istniejące.

Aby stworzyć rozszerzenie linków do podstron, należy:

1. wybrać rozszerzenie:

Lista dostępnych rozszerzeń reklamy Google AdWords

2. wstawić tekst linku (np. balsamy), tekst oraz docelowy link kierujący do podstrony z ofertą balsamów. Po prawej stronie można sprawdzić podgląd rozszerzenia – w jaki sposób będzie się prezentowało w reklamie wyświetlonej na komputerze stacjonarnym oraz na urządzeniu mobilnym:

Link do podstrony

Aby ustawić rozszerzenie objaśnień, należy:
1. wybrać to rozszerzenie z listy,
2. wpisać tekst objaśnienia (maksymalna długość objaśnienia to 25 znaków):

Rozszerzenie objaśnień

Aby ustawić rozszerzenie informacji w witrynie, należy:
1. wybrać odpowiednie rozszerzenie,
2. wybrać typ nagłówka (w zależności od rodzaju promowanej oferty),
3. wpisać wartości (o długości maksymalnie 25 znaków) – co najmniej trzy; jeśli będzie potrzebnych ich więcej, należy kliknąć w napis „Dodaj wartość”.

Podgląd rozszerzenia będzie widoczny od razu po prawej stronie:

Rozszerzenie informacji w witrynie

Aby ustawić rozszerzenie połączeń, należy:
1. wybrać odpowiednie rozszerzenie,
2. wybrać kraj,
3. wpisać numer telefonu,
4. upewnić się, że zaznaczona jest opcja „Raport połączeń telefonicznych”,
5. wybrać opcję, czy połączenia telefoniczne powinny być liczone jako konwersje, czy nie.

Rozszerzenie połączeń

Aby ustawić rozszerzenie wiadomości, należy:
1. wybrać odpowiednie rozszerzenie,
2. wybrać kraj,
3. wpisać numer komórki, na którą mają przychodzić sms-y,
4. utworzyć tekst rozszerzenia lub zostawić proponowany („Wyślij sms-a, by otrzymać szczegóły”),
5. podać nazwę firmy,
6. wpisać treść proponowanej wiadomości, którą ma wysłać użytkownik lub zostawić wersję proponowaną („Chcę dowiedzieć się więcej. Proszę o wiadomość”).

Rozszerzenie wiadomościPowyżej zaprezentowano wybrane typy rozszerzeń. Nie wszystkie są zasadne w każdym przypadku – innych rozszerzeń będzie używał np. sklep internetowy, a innych firma usługowa. Niemniej jednak zawsze warto chociaż niektóre rozszerzenia ustawić, gdyż reklamy, które wyświetlają się wraz z rozszerzeniami są zdecydowanie częściej klikane. Nie dość, że dostarczają więcej cennych informacji to dodatkowo reklamy z rozszerzeniami zajmują więcej miejsca na liście wyników, więc tym samym przyciągają większa uwagę potencjalnych klientów. Oczywiście samo ustawienie rozszerzeń nie oznacza, że Google zawsze będzie je wyświetlał – zrobi to wtedy, jeśli reklama będzie miała wystarczająco wysoki ranking oraz gdy wyświetlenie danego rozszerzenia może zwiększyć prawdopodobieństwo, że internauta kliknie w reklamę.

W zakładce „Rozszerzenia reklam” rozszerzenia można ustawiać na poziomie całego konta, kampanii lub grupy reklam. Jednakże rozszerzenia reklam na poziomie kampanii można również ustawić w trakcie tworzenia nowej kampanii bezpośrednio w ustawieniach. Robi się to w dokładnie taki sam sposób, w jaki zostało to zaprezentowane powyżej.

Lekcja 13. Dodawanie lub edycja słów kluczowych

13.1. Wstęp

Nawet po ustawieniu kampanii i grupy reklam w każdej chwili można dodać nowe słowa kluczowe lub edytować już ustawione frazy. Odpowiedni dobór słów kluczowych jest niezwykle ważny dla skuteczności kampanii. Nowe słowa kluczowe do istniejącej grupy reklam można dodać na dwa sposoby – wpisując słowa kluczowe ręcznie lub dodając je bezpośrednio z planera słów kluczowych. 

13.2. Ręczne dodawanie słów kluczowych

Aby wprowadzić słowa kluczowe ręcznie do już istniejącej grupy reklam, należy wejść do sekcji „Grupy reklam” i wybrać tę grupę, do której chce się dodać nowe słowa kluczowe. Po kliknięciu w wybraną grupę reklam otworzy się sekcja „Słowa kluczowe” z frazami przypisanymi do tej grupy. Należy kliknąć na niebieski przycisk „+”:

Dodanie nowych słów kluczowych w kampanii Google AdWords

Następnie należy wpisać słowa kluczowe, które mają zostać dodane. Każda fraza musi znajdować się w oddzielnym wierszu. Stosując odpowiednie symbole słowa można od razu wpisać z typem dopasowania (więcej na temat typów dopasowania znajduje się w lekcji  „Typy dopasowania”). 

Wpisane słowa kluczowe w kampanii Google AdWords

Dodatkowo po prawej stronie będą wyświetlać się frazy podpowiadane przez Google, które można dodać do listy klikając w przycisk „+”:

Wpisane słowa kluczowe w kampanii Google AdWords

Po dodaniu wszystkich słów kluczowych wystarczy kliknąć przycisk „Zapisz”:

Zapisz słowa kluczowe w kampanii Google AdWords

Dodawanie nowych słów kluczowych

13.3. Dodawanie słów kluczowych z planera słów kluczowych

Przed stworzeniem pierwszej kampanii i grupy reklam, w lekcji 8, poświęconej planerowi słów kluczowych, pisaliśmy, że istnieje kilka opcji zapisania słów pochodzących z propozycji planera:

1. wybrane słowa kluczowe można skopiować do schowka,
2. wybrane słowa kluczowe można pobrać do pliku Excel, 
3. wybrane słowa kluczowe można od razu zapisać na koncie.

Każda z zaprezentowanych trzech opcji została omówiona poniżej.

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych lekcjach, aby wyszukać i dodać słowa kluczowe z planera słów kluczowych należy:
1. kliknąć z menu w pozycję „Narzędzia” i wybrać opcję „Planer słów kluczowych”:

Menu główne - planer słów kluczowych

2. wybrać opcję „Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”:

Planer słów kluczowych dla kampanii Google AdWords

3. wpisać wybrane przez siebie słowa kluczowe (na ich podstawie Google wygeneruje kolejne propozycje wraz ze statystykami), a następnie kliknąć „Wyświetl propozycje”:

Słowa kluczowe w planerze słów kluczowych

4. Przy każdym słowie kluczowym znajduje się kolumna „dodaj do planu”:

Widok główny w planerze słów kluczowych

Klikając w strzałkę w tym polu można dodać do planu interesujące nas frazy, a następnie skorzystać z jednej z trzech opcji: 

1. wybrane słowa kluczowe można skopiować do schowka,
2. wybrane słowa kluczowe można pobrać do pliku Excel, 
3. wybrane słowa kluczowe można od razu zapisać na koncie.

Dodanie słów kluczowych do schowka
Pasujące do kampanii słowa kluczowe można dodać do schowka, a następnie skopiować do wybranej grupy reklam.

Aby to zrobić, należy:
1. wybrać konkretne słowa kluczowe i dodać je do planu za pomocą przycisku „Dodaj do planu”:

Dodaj do planu w planerze słów kluczowych2. wybrać opcję „Skopiuj do schowka” (po dodaniu wybranych fraz):

Skopiuj do schowka w planerze słów kluczowych

3. skopiować wybrane słowa kluczowe (np. za pomocą kombinacji przycisków ctrl+c):

Słowa kluczowe w schowku

4. wkleić słowa kluczowe do wybranej grupy kampanii (np. za pomocą kombinacji przycisków ctrl+v), a na koniec je zapisać:

Wklejenie słów kluczowych do kampanii AdWords

Eksport wybranych słów kluczowych do Excela lub arkuszy Google’a

Wybrane słowa kluczowe można pobrać w pliku, który może zostać wygodnie otwarty w programie Excel (lub w arkuszach Google’a). Aby to zrobić, należy:

1. wybrać konkretne słowa kluczowe i dodać je do planu za pomocą przycisku „Dodaj do planu”:

Dodaj do planu w planerze słów kluczowych

2. wybrać opcję „Pobierz plan” (po dodaniu wybranych fraz):

Pobierz plan w planerze słów kluczowych

3. wybrać opcję „Plik CSV programu Excel” i pobrać plik klikając w przycisk „Pobierz”:

Pobierz plik w planerze słów kluczowych

Plik ze słowami kluczowymi będzie prezentował się następująco:

Słowa kluczowe w pliku Excel

Wybrane słowa kluczowe można zaznaczyć i skopiować (np. za pomocą kombinacji przycisków ctrl+c):

Zaznaczone słowa kluczowe w pliku Excel

Po skopiowaniu frazy można wkleić do wybranej grupy kampanii (np. za pomocą kombinacji przycisków ctrl+v), a na koniec je zapisać:

Dodanie słów kluczowych w kampanii AdWords

Dzięki pobraniu słów kluczowych w oddzielnym pliku, dane można szerzej analizować, dodatkowo także informacje można filtrować według potrzeb. W naszym przykładzie, zaprezentowanym na poniższym filmie, do Excela pobranych zostało kilka słów kluczowych, związanych z kremami naturalnymi, ale do kampanii wybrane zostały tylko te frazy, których sugerowana stawka za kliknięcie wynosi mniej niż 1 zł. 

[/video/kurs-adwords/8_import_do_excela_filtrowanie]

Pliki CSV można otwierać w wielu programach służących do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, jednak czasem zdarza się, że w niektórych narzędziach wszystkie dane importowane są do jednej kolumny, co mocno utrudnia ich analizę. Z tego powodu, jeśli ktoś nie posiada programu Excel, wygodniej będzie skorzystać z opcji pobrania danych do arkuszy Google. Aby to zrobić, należy:

1. wybrać konkretne słowa kluczowe i dodać je do planu za pomocą przycisku „Dodaj do planu”:

Dodaj do planu w planerze słów kluczowych2. wybrać opcję „Pobierz plan” (po dodaniu wybranych fraz):

Pobierz plan w planerze słów kluczowych

3. zaznaczyć opcję „Zapisz na Dysku Google” i pobrać plik klikając w przycisk „Pobierz”:

Zapisz słowa kluczowe na dysku Google

Plik ze słowami kluczowymi będzie prezentował się następująco:

Plik ze słowami kluczowymi pobrany na dysk GoogleWybrane słowa kluczowe można zaznaczyć i skopiować (np. za pomocą kombinacji przycisków ctrl+c):

Wybrane słowa kluczowe w pliku na dysku GoogleNastępnie można je wkleić do wybranej grupy kampanii (np. za pomocą kombinacji przycisków ctrl+v), a na koniec je zapisać:

Dodanie słów kluczowych w kampanii AdWords

Zapisanie słów kluczowych na koncie

Pasujące do kampanii słowa kluczowe można od razu dodać do planu, a następnie zapisać na swoim koncie za pomocą opcji „Zapisywanie na koncie”:

Zapisywanie na koncie w planerze słów kluczowych

Można utworzyć nową kampanię (tego rozwiązania nie rekomendujemy) lub dodać do już istniejącej kampanii. W tym drugim przypadku przy zapisywaniu fraz należy wybrać opcję „Dodaj do istniejącej kampanii”:

Dodaj słowa kluczowe do kampanii AdWords

Następnie należy wybrać kampanię i grupę reklam, do której zostaną dodane frazy:

Dodaj słowa kluczowe do grupy reklam AdWords

Po chwili frazy są już zapisane na koncie:

Frazy zapisane w kampanii Google AWords

Nowe słowa kluczowe można sprawdzić w zakładce „Słowa kluczowe” na poziomie odpowiedniej grupy reklam:

Nowe słowa kluczowe w kampanii AdWords

13.4. Edycja słów kluczowych

Aby zmodyfikować treść słowa kluczowego należy kliknąć w wybraną frazę, a następnie zmienić słowo w odpowiednim polu i kliknąć w przycisk „Zapisz”:

Edycja słów kluczowych w kampanii AdWords

W każdej chwili dane słowo kluczowe można wstrzymać. Oznacza, że na dane frazy nie będzie się już wyświetlała reklama, ale wcześniejsze statystyki cały czas będą widoczne na koncie. Wstrzymane słowo kluczowe będzie nieco słabiej widoczne, a zamiast zielonej kropki pojawi się szary symbol pauzy. W każdej też chwili dane słowo będzie można z powrotem włączyć zmieniając jego status na „aktywne”. 

Aby zmienić status słowa kluczowego, należy kliknąć na zieloną kropkę przy danym słowie kluczowym i wybrać odpowiednią opcję.

Wstrzymanie słów kluczowych w kampanii AdWords

13.5. Praktyczne porady eksperta

 1. Często zakłada się, że samo wejście na stronę jak największej liczby osób jest celem samym w sobie. Nic bardziej mylnego. Najważniejsze jest, by trafić z reklamą do internauty, który jest potencjalnym klientem i który szuka tego, co może znaleźć na naszej stronie. Wtedy jest duża szansa, że po wejściu na nią nie opuści jej po paru sekundach i finalnie dokona zakupu czy skorzysta z usługi. Jednym słowem – oznacza to dobranie takich słów kluczowych, które wpisze do wyszukiwarki nasz potencjalny klient, a nie przypadkowa osoba. Osoby, które weszły na stronę, ale przez źle zoptymalizowaną kampanię nie znalazły na niej tego, czego szukały, opuszczą ją po krótkiej chwili i będą stanowiły dla firmy jedynie koszt.
 2. Planer słów kluczowych jest pomocny, ale równie ważna jest też intuicja osoby prowadzącej kampanię. Z planera warto skopiować tylko takie słowa kluczowe, które można wykorzystać w kampanii, a nie wszystkie. Niektóre bowiem mogą być tylko luźno powiązane z ofertą, że ich wykorzystanie sprawi, że na stronę będą wchodziły osoby, które w ogóle nie są potencjalnymi klientami. 
 3. Słów kluczowych nie można dobrać tylko na początku kampanii i tak pozostawić. Kampanię wciąż trzeba optymalizować – dobierać nowe słowa kluczowe, inne wstrzymywać, itp., a jeszcze inne frazy można dodać jako słowa wykluczające. 
 4. Przy poszukiwaniach słów kluczowych pomocne mogą być również podpowiedzi Google’a – wyświetlane przy wpisywaniu frazy do wyszukiwarki:

Podpowiedzi Google'a w wynikach wyszukiwania

oraz na dole wyników wyszukiwania:

Podpowiedzi Google'a w wynikach wyszukiwania

Lekcja 14. Ustawienie typu dopasowania słów kluczowych

14.1. Wstęp

Oprócz samego dodania słów kluczowych niezwykle ważne jest ustawienie typów dopasowania słów kluczowych (o ile nie zrobiono tego wcześniej ręcznie na etapie tworzenia grupy reklam, wpisując słowa kluczowe z odpowiednimi symbolami). Każde słowo kluczowe domyślnie ma przypisany typ dopasowania przybliżonego, jednak istnieje możliwość, aby ten typ zmienić (wszystkie typy dopasowania zostały szczegółowo opisane w lekcji „Typy dopasowania słów kluczowych”).

14.2. Zmiana typu dopasowania pojedynczego słowa kluczowego

Aby zmienić dopasowanie tylko jednego słowa kluczowego, należy kliknąć w słowo kluczowe, a następnie wybrać typ dopasowania (w tej opcji nie można ustawić modyfikatora dopasowania przybliżonego):

Zmiana dopasowania słowa kluczowego w kampanii AdWords

14.3. Zmiana typu dopasowania większej liczby słów kluczowych

Aby zmienić typ dopasowania kilku słów kluczowych, można skorzystać z szybszej opcji niż klikanie po kolei w każde słowo w celu edycji dopasowania. W tym celu należy:

1. zaznaczyć wybrane frazy, których typ dopasowania ma zostać zmieniony:

Zaznaczone słowa kluczowe w kampanii AdWords

2. kliknąć przycisk „Edytuj”:

Zaznaczone słowa kluczowe w kampanii AdWords

3. wybrać opcję „Zmień typy dopasowania”:

Zmiana dopasowania słów kluczowych kampanii AdWords

4. wybrać odpowiedni typ dopasowania (w tej opcji nie można ustawić modyfikatora dopasowania przybliżonego):

Zmiana typów dopasowania w kampanii AdWords

14.4. Dodanie wykluczających słów kluczowych

Wykluczające słowa kluczowe (czyli takie, na które reklama ma się w ogóle nie wyświetlać) można dodać na poziomie grupy reklam albo na poziomie całej kampanii. 

Jeśli są takie słowa, które warto wykluczyć w przypadku wszystkich grup reklam w ramach kampanii, wystarczy dodać je jeden raz (na poziomie całej kampanii). Przykładowo, w grupie reklam dotyczącej naturalnych kremów do twarzy, można wykluczyć słowa „dziecka” i „dzieci” – jeśli kremy te nie są przeznaczone dla dzieci. Jeśli jednak sklep ma linię kremów naturalnych dla dzieci i w kampanii została utworzona dedykowana im grupa reklam, to słowa „dziecka” i „dzieci” można wykluczyć tylko na poziomie pozostałych grup reklam w ramach tej kampanii. 

Aby dodać wykluczające słowa kluczowe na poziomie grupy reklam należy: 

1. wejść do sekcji „Słowa kluczowe” i wybrać zakładkę „Wykluczające słowa kluczowe”:

Wykluczające słowa kluczowe w kampanii AdWords

2. kliknąć przycisk „+Wykluczające słowa kluczowe”:

Dodanie wykluczających słów kluczowych w kampanii AdWords

3. wybrać kampanię lub grupę reklam, do której dodane mają zostać wykluczające frazy (w naszym przykładzie będzie to grupa reklam):

Wybierz grupę reklam w kampanii AdWords

4. wpisać kolejno słowa (po jednym w każdej linijce), następnie je zapisać:

Dodanie słów wykluczających Google AdWords

Po kliknięciu w przycisk „Zapisz” słowa zostaną dodane i są widoczne na ekranie:

Wykluczające słowa kluczowe

W identyczny sposób można dodać wykluczające słowa kluczowe na poziomie kampanii:

https://adpresso.pl/img/kurs-adwords/wykluczajace_fraz_kampania_adwords.png

Po kliknięciu w przycisk „Zapisz” słowa zostaną dodane i będą widoczne na ekranie, a w kolumnie „Poziom” będzie można sprawdzić, jakie słowa zostały wykluczone na poziomie danej kampanii lub danej grupy reklam:

Wykluczające frazy - poziom kampanii i grupy reklam

Lekcja 15. Śledzenie wyników kampanii w Google Analytics

15.1. Wstęp

Google Analytics to bezpłatne narzędzie Google’a, które służy do monitorowania ruchu na stronie internetowej – można tam znaleźć różnego rodzaju statystyki związane ze stroną i z zachowaniem użytkowników, w tym osób, które weszły na stronę poprzez kliknięcie w reklamę AdWords.

Stworzenie konta Google Analytics i połączenie go z kontem Google AdWords jest więc niezbędne przy prowadzeniu każdej kampanii.

15.2. Dlaczego konto Google Analytics warto połączyć z Google AdWords?

Na koncie Google AdWords prezentowane są informacje dotyczące samej kampanii reklamowej, np. ile osób po wpisaniu danej frazy kliknęło w reklamę i ile te kliknięcia kosztowały. Nie ma natomiast żadnej informacji na temat tego, co dany użytkownik, który wszedł na stronę za pośrednictwem reklamy AdWords, na niej robił. W Google Analytics można natomiast znaleźć sekcję dedykowaną Google AdWords, która zawiera szereg informacji dotyczących kampanii, m.in.: ile czasu użytkownicy spędzili na stronie po kliknięciu w daną reklamę, ile odwiedzili podstron, ilu z nich złożyło zamówienie itp. Połączenie więc konta AdWords z kontem Google Analytics pozwala dokładniej analizować skuteczność kampanii oraz umożliwia jej optymalizację.

Poniżej opisano, jak założyć nowe konto Google Analytics i jak połączyć je z kontem Google AdWords. W przypadku osób, które mają już działające konto Google Analytics, należy od razu przejść do podrozdziału „Łączenie istniejącego konta Google Analytics z kontem Google AdWords”.

15.3. Zakładanie konta Google Analytics

Aby założyć konto Google Analytics należy wejść na stronę www.google.pl/analytics, a następnie kliknąć w przycisk „Utwórz konto”:

Strona główna Google Analytics

Następnie należy zalogować się za pomocą tego samego maila i hasła, które jest używane do logowanie do Google AdWords oraz kliknąć w przycisk „Rejestracja”:

Rejestracja w Google Analytics

Następnie należy podać nazwę konta, nazwę strony internetowej i adres strony, wybrać kategorię branży i strefę czasową raportowania, a następnie kliknąć „Pobierz identyfikator śledzenia” i zaakceptować warunki korzystania z narzędzia:

Tworzenie konta Google Analytics

Rejestracja kończy się wygenerowaniem identyfikatora i kodu śledzenia globalnego tagu witryny:

Identyfikator śledzenia w Google Analytics

Kod należy wkleić do kodu źródłowego strony (nad kodem można znaleźć instrukcję opisującą, w jaki sposób to zrobić). Na niektórych stronach internetowych nie trzeba wklejać kodu źródłowego, wystarczy zainstalować specjalną wtyczkę – taka możliwość istnieje np. w przypadku stron internetowych zbudowanych w oparciu o WordPressa. W takim wypadku w odpowiednim polu wystarczy wkleić identyfikator śledzenia, czyli kod zaczynający się od liter UA (na naszym przykładzie będzie to UA-111103299-1).

Dane dotyczące statystyk stron będą zbierane już kilka godzin po wklejeniu kodu na stronę lub zainstalowaniu wtyczki z identyfikatorem śledzenia. 

Kodu śledzenia nie trzeba pobierać i instalować od razu – można to zrobić także później. Wystarczy wejść na podstronę „Administracja” (oznaczona jest ikoną zębatego koła):

Administracja - menu w Google Analytics

Następnie na poziomie usługi należy kliknąć „Informacje o śledzeniu” i wybrać „Kod śledzenia”:

Informacje o śledzeniu w Google Analytics

Po wejściu do zakładki tag będzie widoczny od razu:

Identyfikator śledzenia w Google Analytics

15.4. Łączenie konta Google AdWords z nowym kontem Google Analytics

W przypadku, gdy konto Google Analytics zostało założone na tego samego maila, co konto Google AdWords, aby połączyć konta Google AdWords i Analytics należy:

1. być zalogowanym do Google Analytics przy użyciu tego samego e-maila, na którego zarejestrowane jest konto Google AdWords;

2. z bocznego menu wybrać pozycję „Administracja”:

Menu w Google Analytics

3. kliknąć w pozycję „Łączenie z AdWords”:

Łączenie Google AdWords z Google Analytics

4. wybrać powiązane konto AdWords (Google automatycznie wstawi nr ID konta AdWords):

Konfiguracja połączenia Google Analytics z Google AdWords

Numer ID to numer identyfikacyjny konta Google AdWords. Każde konto ma swój, niepowtarzalny, numer ID, który widoczny jest w prawym górnym rogu ekranu Google AdWords:

Numer ID konta Google Adwords

5. skonfigurować link (nadać nazwę grupie linków) oraz zaznaczyć opcję „wszystkie dane witryny” jako włączoną:

Nazwa połączenia Google Adwords i Google Analytics

6. kliknąć przycisk „Połącz konta”:

Połączenie kont Google Adwords i Google Analytics

Aby znaleźć informacje o połączonych kontach należy w Google Adwords:

1. kliknąć w „Ustawienia” i wybrać opcję „Połączone konta”:

Menu główne Google AdWords2. wybrać Google Analytics:

Połączone konta w Google AdWords

3. sprawdzić połączone konta:

Widok na połączone konta w panelu Google Adwords

15.5. Łączenie konta Google AdWords z istniejącym wcześniej kontem Google Analytics

Jeśli konto Google Analytics zostało założone i było używane wcześniej niż Google AdWords i co za tym idzie, do logowania się do AdWords i Analytics trzeba używać dwóch różnych kont Google (dwóch różnych adresów e-mail), to konta należy połączyć w nieco inny sposób niż ten opisany powyżej. 

Przykładowo: dotychczas do sprawdzania statystyk w Google Analytics używane było konto  kosmetyki.nat.sklep@gmail.com. Teraz do prowadzenia kampanii Google AdWords zostało założone nowe konto kosmetyki.adwords@gmail.com. Aby połączyć obydwa konta, należy:

1. zalogować się do Google Analytics na dotychczasowe konto o nazwie Naturalne Kosmetyki (kosmetyki.nat.sklep@gmail.com) i wejść do sekcji „Administracja”:

Administracja - menu w Google Analytics

2. na poziomie konta należy wybrać ,„Zarządzanie użytkownikami”:

Zarządzanie użytkownikami w menu Google Analytics

3. kliknąć w niebieski przycisk „+” w prawym górnym rogu ekranu:

Dodanie uprawnień Google Analytics

4. w odpowiednim polu należy wpisać e-mail nowego konta Google AdWords (kosmetyki.adwords@gmail.com) i nadać wszystkie poziomy uprawnień:

Nadanie uprawnień użytkownikowi w Google Analytics

Po zapisaniu zmian nowe konto (kosmetyki.adwords@gmail.com) jest widoczne na liście użytkowników:

Lista uprawnionych użytkowników w Google Analytics

Następnie należy wylogować się z konta kosmetyki.nat.sklep@gmail.com i zalogować się do Google Analytics na nowe konto kosmetyki.adwords@gmail.com. W kolejnym kroku należy: 

1. z bocznego menu wybrać pozycję „Administracja”:

Menu w Google Analytics

2. kliknąć w pozycję „Łączenie z AdWords”:

Łączenie Google AdWords z Google Analytics

3. wybrać powiązane konto AdWords (Google automatycznie wstawi nr ID konta AdWords):

Konfiguracja połączenia Google Analytics z Google AdWords

Numer ID to numer identyfikacyjny konta Google AdWords. Każde konto ma swój, niepowtarzalny, numer ID, który widoczny jest w prawym górnym rogu ekranu Google AdWords:

Numer ID konta Google Adwords

4. skonfigurować link (nadać nazwę grupie linków) oraz zaznaczyć opcję „wszystkie dane witryny” jako włączoną:

Nazwa połączenia Google Adwords i Google Analytics

5. kliknąć przycisk „Połącz konta”:

Połączenie kont Google Adwords i Google Analytics

Aby znaleźć informacje o połączonych kontach, należy w Google Adwords zalogować się na konto kosmetyki.adwords@gmail.com:

1. kliknąć w „Ustawienia” i wybrać opcję „Połączone konta”:

Menu główne Google AdWords2. wybrać Google Analytics:

Połączone konta w Google AdWords

3. sprawdzić połączone konta:

Widok na połączone konta w panelu Google Adwords

Lekcja 16. Konwersja

16.1. Wstęp

Oprócz ustawienia samej kampanii, słów kluczowych i treści reklam bardzo ważne jest ustawienie konwersji, by móc ocenić i optymalizować kampanię.

16.2. Czym jest konwersja?

Konwersja to kluczowa miara, dzięki której można ocenić skuteczność kampanii Google AdWords. Konwersja oznacza, że użytkownik po kliknięciu w reklamę zrealizował ustawiony przez nas wcześniej cel, np. dokonał zakupu, pobrał promowany materiał, zapisał się na newsletter, wszedł na podstronę z kontaktem, itp. 

Z pojęciem konwersji wiąże się także współczynnik konwersji, czyli wyrażony w procentach stosunek liczby osób, które dzięki kampanii Google AdWords weszły na stronę i wykonały czynność postawioną za cel, do wszystkich osób, które weszły na stronę z kampanii AdWords. Oczywiście, im współczynnik konwersji jest wyższy, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że nie tylko kampania jest skuteczna, ale i strona internetowa spełnia swoją rolę.

Konwersja jest dużo bardziej miarodajna w zakresie skuteczności kampanii niż sama liczba osób, które weszły na stronę. Nawet jeśli użytkownik kliknie w reklamę i wejdzie na stronę, ale szybko ją opuści, to firma nie odniesie z tego żadnych korzyści, a jeszcze będzie musiała zapłacić za kliknięcie. 

To dlatego ustawienie celu to jedna z ważniejszych kwestii, którą trzeba przemyśleć w trakcie ustawiania kampanii. 

 

16.3. Jakie działania mogą zostać ustawione jako konwersja?

Cele, które można śledzić, zostały przez Google pogrupowane następująco:

1. przychody (złożenie przez użytkownika zamówienia lub dokonanie płatności on-line za promowany produkt),
2. pozyskanie (utworzenie konta przez użytkownika),
3. zapytanie (wejście na podstronę z kontaktem, wyświetlenie ocen i opinii, prośba o rozmowę telefoniczną, nawiązanie kontaktu przez czat, pobranie materiału lub zainstalowanie nowej wersji),
4. zaangażowanie użytkownika (porównanie funkcji, produktów lub opcji, dodanie do ulubionych, odtworzenie multimediów, skorzystanie z narzędzia on-line, np. kalkulatora lub przesłanie pliku, udostępnienie w sieci społecznościowej, subskrypcja newslettera itp.).

Dzięki tak wielu typom celów skuteczność kampanii mogą mierzyć nie tylko sklepy internetowe, gdzie bezpośrednio na stronie dokonywany jest zakup, ale także firmy usługowe i takie, gdzie na stronie nie dochodzi do złożenia zamówienia. Przykładowo: ustawienie jako celu wejścia na podstronę z kontaktem daje już jakąś informację na temat skuteczności kampanii. Jeśli internauta wszedł na stronę, zapoznał się z nią, a następnie szukał danych kontaktowych, to znaczy, że wstępnie jest zainteresowany ofertą. Istnieje więc szansa, że się z firmą skontaktuje, a następnie stanie się klientem.

16.4. Ustawienie konwersji

Konwersję można ustawić zarówno na połączonym koncie Google Analytics (dane będą importowane do Google AdWords), jak i na koncie Google AdWords. Dla osób początkujących prostszą metodą jest ustawienie konwersji na koncie Analytics (nie wymaga ona bowiem wklejania tagu do kodu źródłowego strony), więc to ją zaprezentujemy w naszym kursie. Poza tym ustawienie konwersji w Google Analytics ma dodatkowo tę zaletę, że odnotowywane będą nie tylko konwersje pochodzące z Google AdWords, ale także konwersje użytkowników, którzy trafili na stronę z innych źródeł.

Aby ustawić cel w Google Analytics, należy zalogować się na konto Google Analytics, a następnie:

1. wybrać z bocznego menu pozycję „Administracja”:

Administracja - menu w Google Analytics

2. wybrać opcję „Cele” w prawej kolumnie:

Cele w Google Analytics

3. kliknąć czerwony przycisk „+CEL”:

Dodaj nowy cel w Google Analytics

4. podać nazwę celu oraz jeden z typów celu (poniżej omówiono trzy najczęściej wykorzystywane typy):

Złożenie zamówienia - cel w Google Analytics

Miejsce docelowe
Typ „Miejsce docelowe” oznacza, że cel zostanie osiągnięty w przypadku, gdy użytkownik wejdzie na konkretną podstronę, np. na podstronę kończącą proces zakupu lub np. na podstronę z kontaktem. Aby ustawić tę opcję, należy wybrać „Miejsce docelowe” i kliknąć niebieski przycisk „Dalej”:

Miejsce docelowe w Google Analytics

Następnie trzeba podać miejsce docelowe, czyli adres podstrony, na której odwiedziny będą realizacją celu. Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, że nie wpisujemy tutaj całego adresu URL, tylko ostatni fragment adresu przypisany do danej podstrony. Jeśli w sklepie internetowym natura.kosmetyki.pl chciano by ustawić jako cel zrealizowane zamówienie, a z kolei po każdym zrealizowanym zamówieniu wyświetlałaby się kupującemu podstrona o adresie naturakosmetyki.pl/zamówienie-zlozone, to w pole „miejsce docelowe” należy wpisać wyłącznie: /zamówienie-zlozone:

Szczegóły celu w Google Analytics

Nie zawsze adres podstrony jest stały, dlatego Google umożliwia trzy sposoby wskazania adresu miejsca docelowego:

a) „Równa się” (opcja domyślna) – używa jej się wtedy, gdy docelowe miejsce (docelowa podstrona) ma jeden stały adres URL np. naturakosmetyki.pl/zamówienie-zlozone, naturakosmetyki.pl/kontakt itp. 

Szczegóły celu w Google Analytics

b) „Zaczyna się od” – to opcja, której należy użyć w przypadku, gdy zasadnicza część adresu URL jest stała, ale może oddzielnie dla każdego klienta zawierać dodatkowe znaki na końcu np. przypadkowe cyfry i litery, które tworzą unikalny numer id, przypisany do konkretnego zamówienia. np. naturakosmetyki.pl/zamowienie.php?id=231232. W takim wypadku należy wybrać opcję „Zaczyna się od” i wpisać /zamówienie.php:

Miejsce docelowe w Google Analytics

c) „Wyrażenie regularne” – może zostać użyte w przypadku, gdy miejsce docelowe nie ma stałego adresu URL (tzn. zmienia się np. część główna, pojawiają się subdomeny, inne są parametry końcowe); w tym wypadku za miejsca docelowe mogą zostać uznane te adresy URL, które zawierają określony fragment, np. w przypadku stron:
naturakosmetyki.pl/kupione.php?id=231222 i aloes.naturakosmetyki.pl/kupione.php?id=245674 wyrażeniem regularnym będzie /kupione.php.
Wyrażeń regularnych można również używać chcąc ustawić cel w sytuacji, gdy internauta odwiedzi dowolną podstronę w danym katalogu np. ^/kremy/.*

Wyrażenie regularne w Google Analytics

Po wpisaniu miejsca docelowego można włączyć opcję, która polega na przypisaniu konkretnej wartości każdej konwersji. W raporcie AdWords oprócz liczby konwersji będzie również wyświetlona zsumowana wartość wszystkich konwersji:

Wartość konwersji w Google Analytics

Opcjonalną funkcją jest również podanie ścieżki, która prowadzi do konwersji. Jest to przydatna opcja zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych, ponieważ dzięki temu wiadomo, na jakim etapie procesu zakupu najwięcej klientów opuszcza stronę. Dzięki temu można sprawdzić, którą podstronę trzeba poprawić, by zacząć realizować cele sprzedażowe. Przykładowa ścieżka prowadząca do celu może wyglądać następująco „Dodanie do koszyka”, „Podanie danych”, „Sposób dostawy i płatności”, „Podsumowanie zamówienia”, „Złożenie zamówienia”.

Ścieżka celu w Google Analytics

Ale opcję tę można również ustawić w innych przypadkach, nie tylko w sklepach internetowych. Nasz przykładowy sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi może np. sprzedawać również kosmetyki do hoteli i SPA, ale zależy nam na bezpośrednim kontakcie z takimi klientami, dlatego po przedstawieniu oferty (na podstronie „Oferta”), klienci kierowani są do podstrony, gdzie mogą wypełnić formularz wybierając, czy są np. hotelem, gabinetem SPA, itp. i określając swoje preferencje (podstrona „Formularz”), a dopiero na końcu przejść do podstrony z dedykowanym kontaktem. 

Ścieżka celu w Google Analytics

Na końcu wystarczy kliknąć przycisk „Zapisz” i cel zostanie zapisany w Google Analytics.

Czas trwania

Opcja „Czas trwania” oznacza, że cel zostanie zrealizowany w przypadku, gdy sesja użytkownika na stronie będzie trwała określoną ilość czasu. Aby ustawić ten cel, należy wybrać typ „Czas trwania” i kliknąć przycisk „Dalej”.

Średni czas w Google Analytics

Następnie należy podać minimalny czas sesji, np. 1 minuta (w praktyce oznacza to, że jeśli sesja użytkownika na stronie przekroczy minutę, zostanie ona policzona jako konwersja). Następnie opcjonalnie można przypisać wartość jednej konwersji, a następnie należy kliknąć przycisk „Zapisz”. 

Średni czas w Google Analytics

Strony / ekrany na sesję

W przypadku opcji „Strony / ekrany na sesję” jako cel zostanie uznana określona liczba podstron, którą użytkownik odwiedził podczas jednej sesji. Jeśli więc w ustawieniach wprowadzona zostanie liczba 2, to za konwersje zostanie uznana ta sesja, podczas której użytkownik odwiedził co najmniej dwie podstrony. Aby ustawić ten cel, należy wybrać typ „Strony / ekrany na sesję” i kliknąć przycisk „Dalej”.

Liczba stron podczas sesji w Google Analytics

Następnie należy podać minimalną liczbę podstron w ramach jednej sesji i kliknąć „Zapisz”:

Liczba stron podczas sesji w Google Analytics

Po wykonaniu powyższych czynności cel został ustawiony i dane będą zbierane w Google Analytics. Aby były także widoczne na koncie Google AdWords należy zaimportować do niego ustawione cele. Aby to zrobić należy zalogować się do Google AdWords na to samo konto, na którym ustawione zostały cele w Google Analytics. Następnie należy:

1. w menu wybrać „Narzędzia” i kliknąć w pozycje „Konwersje”:

Menu główne w panelu Google Adwords

2. wybrać niebieski przycisk „+”:

Nowa konwersja w Google AdWords

3. kliknąć opcję „Importuj”:

Import konwersji do Google AdWords

4. wybrać „Google Analytics” i kliknąć „Dalej”:

Import konwersji z Google Analytics

5. zaznaczyć ustawiony wcześniej cel i go zaimportować:

Import konwersji do Google AdWords

Po zakończeniu importu na ekranie widoczny będzie następujący komunikat:

Import konwersji do Google AdWords

Dzięki temu konwersje będą widoczne zarówno na koncie Google Analytics, jak i na koncie Google AdWords:

Konwersje w Google AdWords

Lekcja 17. Poruszanie się po panelu Google AdWords

17.1. Wstęp

Po ustawieniu wszystkich parametrów kampanii, połączeniu konta z Google Analytics oraz ustawieniu konwersji czas na obserwację i analizę wyników. Aby nie pominąć najważniejszych informacji, prezentujemy wskazówki pomocne w poruszaniu się po panelu administracyjnym Google AdWords.

17.2. Menu boczne w panelu Google AdWords

Do wszystkich sekcji dotyczących parametrów kampanii kieruje menu boczne z lewej strony ekranu. Poniżej opisane zostały wszystkie pozycje.

Przegląd

Po zalogowaniu się na konto domyślnie wyświetlona zostanie sekcja „Przegląd”. Na ekranie widoczne są tutaj dane kampanii z danego okresu czasu (w naszym przykładzie ustawione zostały kliknięcia, wyświetlenia, CTR oraz konwersje). Okres czasu dla jakiego wyświetlane są informacje można dowolnie zmienić klikając na rozwijany kalendarz w prawym górnym rogu.

Przegląd w panelu Google AdWords

Możliwości

W sekcji „Możliwości” znajdują się porady Google AdWords, które można wykorzystać przy prowadzeniu kampanii, np. dotyczące utworzenia rozszerzeń, przygotowania nowych grup reklam, itp.: Z podanych tam porad nie trzeba obowiązkowo korzystać, warto jednak je regularnie sprawdzać, ponieważ wśród podpowiedzi można czasem znaleźć dobre rozwiązanie dla swojej kampanii:

Możliwości w panelu Google Adwords

Kampanie

Klikając w pozycję „kampanie” wyświetli się lista wszystkich prowadzonych kampanii wraz z danymi liczbowymi. Należy pamiętać, że jeśli w danej kampanii jest kilka grup reklam to dane zaprezentowane w tym widoku będą pokazywały sumę danych wszystkich grup reklam dla danej kampanii:

Widok na kampanie w panelu Google AdWords

Aby sprawdzić dane, dotyczące grup reklam utworzonych w ramach danej kampanii, należy najpierw wejść w sekcję „kampanie”, następnie wybrać z listy tę, która nas interesuje (w tym wypadku „Kosmetyki naturalne”). Po kliknięciu w kampanię wyświetlą się grupy reklam utworzone w ramach tej kampanii. 

Widok na grupy reklam w panelu Google AdWords

Warto zauważyć, że po wybraniu konkretnej kampanii zmienił się układ menu bocznego – zniknęła już pozycja „kampanie”, a wszystkie pozostałe sekcje dotyczą już tylko tej jednej kampanii. W każdej jednak chwili można wrócić do widoku wszystkich kampanii klikając na napis „Wszystkie kampanie”, który umieszczony jest na szarym pasku na górze ekranu:

Panel Google Adwords

Kolumny, widoczne w poszczególnych sekcjach (kampanie, grupy reklam itp.) nie są do nich przypisane na stałe – można je albo usunąć, albo dodać kolejne, ponadto można też zmieniać ich kolejność. Aby to zrobić, należy wybrać przycisk „Kolumny”, następnie opcję „Modyfikuj kolumny”:

Opcja Modyfikuj kolumny w Google AdWords

Następnie należy wybrać kategorię, np. dotyczącą skuteczności samej kampanii czy konwersji:

Modyfikuj kolumny w panelu Google AdWords

Następnie należy zaznaczyć, która z kolumn ma zostać dodana lub usunięta z widoku, a na koniec kliknąć „Zastosuj”:

Zaznaczenie kolumn w Google AdWords

Można też zmienić kolejność kolumn – wystarczy kliknąć myszką w wybrany element, a następnie opuścić go wybranym miejscu:

Przesuwanie kolumn w Google AdWords

Warto jednak pamiętać, że niektóre kolumny będą zablokowane i ich kolejności nie będzie można zmienić – te kolumny będą oznaczone symbolem kłódki:

Zablokowane kolumny w Google AdWords

Reklamy i rozszerzenia

Na kolejnym miejscu w menu bocznym znajduje się pozycja „Reklamy i rozszerzenia”, gdzie można znaleźć wszystkie reklamy z danej grupy reklam (lub kampanii, jeśli to z tego poziomu wejdziemy w tę sekcję) oraz rozszerzenia. Po wejściu w tę sekcję na górze ekranu pojawią się trzy pozycje: „Reklamy”, „Rozszerzenia” i „Rozszerzenia automatyczne”. Klikając na odpowiedni napis będziemy przechodzić do danej sekcji. Domyślnie, po wejściu z bocznego menu, wyświetli się zakładka „Reklamy”:

Reklamy i rozszerzenia w Google AdWords

Po kliknięciu w niebieski przycisk „+” można stworzyć nową reklamę:

Dodanie nowej reklamy AdWords

W tej sekcji można także edytować reklamę już istniejącą – wystarczy najechać myszką na daną reklamę, a następnie kliknąć w symbol ołówka i nacisnąć „Edytuj” i wprowadzić zmiany. 

Edycja reklamy Google AdWords

Trzeba jednak pamiętać, że przy każdej edycji statystyki dotyczące reklamy są zerowane, dlatego jeśli jakaś reklama przestała być aktualna, ale zależy nam na jej statystykach, to lepiej będzie wstrzymać daną reklamę (najeżdżając na zieloną kropkę i zmieniając status reklamy) i stworzyć nową.

[/video/kurs-adwords/18_edycja_reklam]

Jeśli nowa reklama będzie się tylko w niewielkim stopniu różniła od reklamy już istniejącej, można skorzystać z funkcji kopiowania reklamy z możliwością jej edycji. Aby to zrobić należy:

1. najechać myszką na daną reklamę, a następnie kliknąć w symbol ołówka:

Edycja reklamy Google AdWords

2. wybrać opcję „Kopiuj i edytuj”:

Kopiuj i edytuj reklamę tekstową Google AdWords

3. edytować reklamę i ją zapisać:

Edycja i zapisanie reklamy AdWords

Po zapisaniu reklama jest już widoczna w sekcji „Reklamy i rozszerzenia”:

Zapisana reklama Google AdWords

Po kliknięciu w napis „Rozszerzenia” można przejść do sekcji dotyczącej rozszerzeń reklam. Aby dodać nowe rozszerzenie wystarczy – podobnie jak przy tworzeniu kampanii – kliknąć w niebieski przycisk „+”:

Widok na rozszerzenia Google AdWords

Następnie należy wybrać odpowiednie rozszerzenie i dodać informacje (tak jak to zostało zaprezentowane w lekcji 12 – „Rozszerzenia reklamy tekstowej”). 

Aby dokonać zmian w już istniejących rozszerzeniach wystarczy najechać kursorem na wybrane rozszerzenie i kliknąć w przycisk ołówka:

Edycja rozszerzeń

Następnie należy wprowadzić zmianę i zapisać:

Edycja rozszerzeń

Strony docelowe

Kolejna pozycja w bocznym menu to „Strony docelowe”. Można tam znaleźć statystyki dotyczące strony docelowej, na którą kierowani są użytkownicy klikający w reklamy AdWords. 

Domyślnie ustawione kolumny to:
a) współczynnik kliknięć prowadzących na strony mobilne – podany tutaj jest odsetek kliknięć z komórek w sieci wyszukiwania, które prowadzą do stron dostosowanych do telefonów komórkowych;
b) współczynnik klikalności na prawidłowych stronach AMP – odsetek kliknięć reklam, które prowadzą do stron docelowych utworzonych przy użyciu technologii przyspieszonyuch stron mobilnych (AMP);
c) liczba kliknięć w reklamę;
d) liczba wyświetleń reklamy;
e) CTR;
f) średni CPC;
g) koszt.

Strony docelowe w panelu Google Adwords

Słowa kluczowe

W sekcji „Słowa kluczowe” można dokonać edycji, dodawać lub usuwać słowa kluczowe, można też zmieniać ich dopasowania. Tutaj można znaleźć trzy kolejne sekcje do których prowadzi nawigacja na górze ekranu – „Słowa kluczowe”, „Wykluczające słowa kluczowe” oraz „Wyszukiwane hasła”.

W pierwszej sekcji „Słowa kluczowe” można znaleźć wszystkie słowa kluczowe, w takiej formie i z takimi dopasowaniami, jak zostały dodane do konta oraz dane, dotyczące każdej frazy. W zależności od tego z jakiego poziomu wejdzie się w tę sekcję albo widać słowa kluczowe z jednej grupy reklam albo np. ze wszystkich kampanii i wszystkich grup reklam na raz (w takim wypadku w jednej z kolumn – „Grupa reklam” – widoczna będzie nazwa danej grupy dla danej frazy):

Widok na słowa kluczowe w panelu Google AdWords

Aby sprawdzić słowa kluczowe z danej grupy reklam, należy kliknąć w menu bocznym pozycję „Grupa reklam”, a następnie kliknąć w daną grupę:

Słowa kluczowe w grupach reklam

Po kliknięciu w grupę reklam wyświetlą się słowa kluczowe z danej grupy:

Słowa kluczowe w grupie reklam

Podobnie jak reklamy, słowa kluczowe można edytować, wstrzymywać i usuwać. Aby edytować słowo kluczowe, należy:

1. najechać kursorem na daną frazę, a następnie kliknąć ikonę ołówka:

Edycja słowa kluczowego

2. dokonać edycji słowa kluczowego, a następnie zapisać nową wersję:

Zmiana słowa kluczowego AdWords

Aby wstrzymać słowo kluczowe, należy:
1. najechać kursorem na daną frazę, a następnie kliknąć ikonę strzałki:

Edycja słowa kluczowego

2. wybrać opcję „Wstrzymaj”:

Wstrzymanie słów kluczowych w kampanii AdWords

Aby usunąć jedno lub kilka słów kluczowych, należy 
1. zaznaczyć wybrane słowo kluczowe (lub kilka): 

Zaznaczone słowa kluczowe w kampanii AdWords

2. kliknąć w napis „Edytuj”:

Zaznaczone słowa kluczowe w kampanii AdWords

3. wybrać w menu opcję „Usuń”:

Usunięcie słów kluczowych

Słowa kluczowe można też dodawać, usuwać i edytować na poziomie grupy reklam. Aby to zrobić, należy:

1. w menu po lewej stronie wybrać opcję „Grupy reklam” i wybrać z listy odpowiednią grupę:

Słowa kluczowe w grupach reklam

2. dokonać zmian w słowach kluczowych w wybranej grupie reklam:

Słowa kluczowe w grupie reklam

Aby dodać nowe słowa kluczowe do danej grupy reklam, należy kliknąć w niebieski przycisk ze znakiem „+”, a następnie wpisać słowa kluczowe i je zapisać:

Nowe słowa kluczowe w grupie reklam

Podobnie jak w przypadku innych sekcji, w przypadku słów kluczowych również można dodawać i usuwać kolumny albo zmieniać ich kolejność – wystarczy wybrać przycisk „Kolumny” i opcję „Modyfikuj kolumny”, a następnie dokonać zmian w identyczny sposób jak zostało to opisane we wcześniejszej części lekcji.

Modyfikuj kolumny w panelu Google AdWords

W kolejnej zakładce – „Wykluczające słowa kluczowe” – znajdują się wszystkie frazy, na które reklama nie ma się wyświetlać:

Wykluczające słowa kluczowe w kampanii AdWords

Frazy można dobrać na poziomie grupy reklam lub na poziomie całej kampanii. Aby dodać nową frazę, wystarczy kliknąć w niebieski przycisk „+” i je wpisać (jedno pod drugim):

Dodanie fraz wykluczających

Wpisane słowa wykluczające można edytować albo usuwać. Aby zmienić frazę, należy najechać kursorem na frazę, a następnie kliknąć ikonę ołówka:

Edycja słowa wykluczającego

Następnie można dokonać zmiany i ją zapisać:

Zmiana wykluczającego słowa kluczowego

Aby usunąć słowo kluczowe należy zaznaczyć dane słowo, a następnie kliknąć w napis „Usuń”:

Usunięcie słowa wykluczającego

W kolejnej zakładce – „Wyszukiwane hasła” – znajdują się wyszukiwane przez internautów hasła wraz ze statystykami. Należy pamiętać, że dzięki typom dopasowania użytkownicy mogą wpisywać nieco inne frazy niż te przez nas podane, a reklama i tak się wyświetli. W tej sekcji wypisane są dokładne hasła jakie użytkownicy, którzy kliknęli w naszą reklamę AdWords wpisali do wyszukiwarki.

Wyszukiwane hasła

Warto do tej sekcji zaglądać regularnie podczas trwania kampanii, ponieważ może się okazać, że niektóre słowa kluczowe warto dodać do grupy reklam albo inne wykluczyć. Aby dodać frazę do słów kluczowych albo wykluczających, należy ją zaznaczyć, a następnie wybrać jeden z przycisków: „Dodaj jako słowo kluczowe” albo „Dodaj jako wykluczające słowo kluczowe”:

Dodanie wyszukiwanych haseł do kampanii Adwords

Odbiorcy 

W zakładce „Odbiorcy” można stworzyć listy odbiorców, do których kierowane będą reklamy zawężając tym samym ich zasięg. Listy można stworzyć na podstawie zainteresowań lub odwiedzonych stron. Ta sekcja jest dużo częściej wykorzystywana w przypadku reklam wyświetlanych w sieci reklamowej, natomiast bardzo rzadko w przypadku prowadzenia kampanii tekstowych w wyszukiwarce.

Odbiorcy w kampanii Google AdWords

Dane demograficzne 
W tej sekcji można sprawdzić dane demograficzne dotyczące odbiorców kampanii – z podziałem na wiek i płeć:

Dane demograficzne w kampanii Google AdWords

W tej sekcji widoczna jest również domyślnie ustawiona opcja „Dochód gospodarstwa domowego” – tutaj nie będzie żadnych danych, ponieważ w Polsce Google takich informacji nie udostępnia.

Ustawienia

W sekcji „Ustawienia” można dokonać zmian w ustawieniach konkretnych kampanii. Aby dokonać zmian w ustawieniach, należy kliknąć na nazwę konkretnej kampanii:

Widok na wszystkie kampanie AdWords

Widok na ustawienia kampanii prezentuje się następująco:

Widok na ustawienia kampanii AdWords

By edytować dane ustawienie wystarczy kliknąć na, wystarczy na nie kliknąć – otworzy się wtedy okienko edycji, w którym można dokonać zmian, a następnie je zapisać.

[/video/kurs-adwords/18_zmiana_ustawien]

W ustawieniach kolejno można zmienić:
a) nazwę kampanii:

Zmiana nazwy kampanii AdWords

b) stan kampanii:

Stan kampanii AdWords

c) cel kampanii:

Zmiana celu kampanii AdWords

d) sieć, w których wyświetlane są reklamy:

Zmiana sieci w kampanii AdWords

d) lokalizację – tutaj zmian dokonuje się identycznie jak w przypadku ustawiania lokalizacji przy tworzeniu kampanii:

Zmiana lokalizacji w kampanii AdWords

e) języki – tutaj także zmian dokonuje się tak samo jak w przypadku ustawiania języków przy tworzeniu kampanii:

Zmiana języka w kampanii AdWords

f) strategię ustalania stawek – aby zmienić strategię ustalania stawek, należy kliknąć w napis „Zmień strategię ustalania stawek”:

Zmiana strategii ustalania stawek za kliknięcie

a następnie kliknąć w nazwę strategii (w tym wypadkku „CPC ustawiane samodzielnie”):

CPC ustawiane samodzielnie w kampanii AdWords

a na koniec wybrać z rozwijanej listy nową strategię i ją zapisać:

Wybór nowej strategii

g) budżet dzienny – w tym wypadku wystarczy wpisać nową wartość, a następnie ją zapisać:

Zmiana budżetu w kampanii AdWords

h) harmonogram – w tym wypadku można zmienić datę zakończenia kampanii lub ustawić opcję „Brak zakończenia”: 

Rozpoczęcie i zakończenie kampanii AdWords

i) opcja dynamicznych reklam:

Dynamiczne reklamy AdWords

Po kliknięciu w napis „Dodatkowe ustawienia” będzie można zmienić ustawienia dotyczące rotacji reklam, opcje lokalizacji, opcje adresu URL kampanii oraz wykluczenia kampanii IP:

Dodatkowe ustawienia kampanii Adwords

Po kliknięciu widok na ustawienia kampanii prezentował się będzie następująco:

Dodatkowe ustawienia kampanii Adwords

j) rotacja reklam – można tutaj wybrać jedną z dwóch opcji:
– „Optymalizuj – wybieraj najskuteczniejsze reklamy”,
– „Nie optymalizuj – zawsze wyświetlaj reklamy naprzemiennie”.

Rotacja reklam AdWords

k) opcje lokalizacji – można tutaj wybrać osoby, które znajdują się w wybranej lokalizacji lub są nią zainteresowane (oznacza to, że jeśli np. promujemy sklep lokalnie w Poznaniu, to przy wyborze tej opcji reklama może się wyświetlić także tym osobom, które przebywają we Wrocławiu, ale szukają w wyszukiwarce Google sklepów w Poznaniu). Można też wybrać zalecane przez Google’a rozwiązanie „osoby znajdujące się w wybranych lokalizacjach lub nimi zainteresowane”.
Na tym etapie można też wykluczyć osoby z danej lokalizacji lub zainteresowane podaną lokalizacją.

Opcje lokalizacji w kampanii Google AdWords

l) opcje adresu URL kampanii – jak już pisaliśmy w lekcji poświęconej ustawieniom kampanii, opcje adresu URL pozwalają dowiedzieć się więcej, skąd pochodzą kliknięcia w reklamę i kierować użytkowników do konkretnych stron docelowych z dodatkowymi informacjami.

Opcje adresów URL w kampanii Adwords

m) opcje adresów IP – opcja ta umożliwia wykluczenie adresów IP, w których reklamy w ramach kampanii nie będą wyświetlane:

Wykluczenia adresów IP

Lokalizacje

W sekcji „Lokalizacje” znajduje się raport, dotyczący prowadzenia kampanii na określonej lokalizacji:

Raport lokalizacje w kampanii AdWords

Jeśli kampania prowadzona jest w kilku lokalizacjach (np. w konkretnych miastach województwa wielkopolskiego), to widok danych będzie prezentował się następująco:

Raport z lokalizacji w kampanii Google AdWords

W tej sekcji można dostosować stawki za kliknięcie – tak, by np. w wybranych lokalizacjach (gdzie odnotowywane są lepsze wyniki) stawki były nieco wyższe. Aby to zrobić, wystarczy najechać kursorem na wybraną lokalizację i kliknąć ikonę ołówka:

Dostosowanie stawek w różnych lokalizacjach

Następnie należy wpisać wartość procentową (jeśli wpiszemy tam np. 50%, to w przypadku gdy stawka za kliknięcie dotychczas wynosiła 3 zł, to zwiększy się ona o 50%, czyli w tej lokalizacji maksymalna stawka za kliknięcie będzie wynosiła 4,50 zł):

Dostosowanie stawek w różnych lokalizacjach

Harmonogram reklam

W sekcji „Harmonogram reklam” można znaleźć informacje, w jakich dniach i godzinach kampania przynosi najlepsze efekty:

Harmonogram kampanii Google AdWords

Jeśli okaże się, że – podobnie jak w przypadku lokalizacji – w wybranych dniach i godzinach kampania jest skuteczniejsza, można zwiększyć stawki za kliknięcie w tych konkretnych porach. Aby to zrobić, wystarczy najechać kursorem na wybraną pozycję i kliknąć ikonę ołówka:

Dostosowanie stawek - harmonogram

Na koniec należy wpisać wybraną wartość procentową:

Dostosowanie stawek - harmonogram

Urządzenia 

W sekcji „Urządzenia” można sprawdzić statystyki kampanii i grup reklam w rozbiciu na poszczególne urządzenia (komputery, telefony komórkowe, tablety). 

Urządzenia w kampanii Google AdWords

Jeśli okaże się, że na wybranych urządzeniach kampania przynosi lepsze efekty, warto zwiększyć stawki o wybraną wartość procentową. Aby to zrobić, należy najechać kursorem na wybraną wartość, a następnie kliknąć ikonę ołówka i wpisać liczbę.
Jeśli docelowa strona internetowa nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych i bardzo źle wygląda na smartfonach czy tabletach, można zmniejszyć stawkę do 0 proc. – wtedy reklama nie będzie się wyświetlała na tych urządzeniach.

Zaawansowane dostosowania stawek

W sekcji „Zaawansowane dostosowania stawek” można zwiększyć stawkę za kliknięcie na różne typy interakcji (np. połączenia w przypadku reklam wyświetlanych użytkownikom mobilnym z rozszerzeniem połączeń). W tej sekcji również znajdziemy informację na temat wyników danego typu interakcji.

Zaawansowane dostosowania stawek w Google AdWords

Historia zmian

W sekcji „Historia zmian” można sprawdzić wszystkie zmiany, które zostały wykonane na koncie w danym okresie czasu. Dzięki opcji „Cofnij” istnieje też możliwość cofnięcia dokonanej zmiany.

Historia zmian w panelu Google AdWords

Wersje robocze i eksperymenty

W sekcji dotyczącej wersji roboczych oraz eksperymentów kampanii istnieje możliwość stworzenia wersji roboczych kampanii bez konieczności wprowadzania zmian w pierwotnie ustawionej kampanii. Dzięki temu można testować różne rozwiązania dla różnych kampanii – jeśli się sprawdzą, można je wdrożyć w oryginalnej kampanii lub z nich np. zrezygnować.

Po utworzeniu nowej wersji roboczej kampanii sekcja będzie prezentowała się następująco:

Wersja robocza w kampanii Google AdWords

Powyżej opisane zostały wszystkie pozycje znajdujące się w menu bocznym panelu. Nie ze wszystkich jednak, zwłaszcza na początku, się korzysta. Najbardziej przydatne i najczęściej używane sekcje, na których warto się skupić to: kampanie, grupy reklam, reklamy i rozszerzenia, słowa kluczowe, ustawienia, lokalizacje, harmonogram i urządzenia.

17.3. Wyłączanie i usuwanie kampanii, grup reklam, reklam i słów kluczowych

Po ustawieniu kampanii, grup reklam, reklam oraz słów kluczowych są one automatycznie uruchomione. W takim przypadku zielona kropka wyświetlana jest przy:

a) nazwie kampanii:

Widok na wszystkie kampanie AdWords

b) nazwie grupy reklam:

Widok na grupy reklam w panelu Google AdWords

c) słowie kluczowym:

Widok na słowa kluczowe w panelu Google AdWords

d) reklamie:

Reklamy i rozszerzenia w Google AdWords

Każdą kampanię, grupę reklam, reklamę oraz słowo kluczowe można wstrzymać  – wystarczy kliknąć w zieloną kropkę, a następnie wybrać odpowiednią opcję. W przypadku włączenia opcji wstrzymania będzie można uruchomić je ponownie:

Wstrzymanie słów kluczowych w kampanii AdWords

Kampanie, grupy reklam oraz słowa kluczowe można też usunąć – wystarczy zaznaczyć odpowiednie pozycje i kliknąć „Edytuj”:

Usunięcie słowa kluczowego

Następnie należy wybrać opcję „Usuń”:

Usunięcie słowa kluczowego

W przypadku usunięcia niektóre zmiany można cofnąć, np. usunięcie słów kluczowych. Aby to zrobić, wystarczy wejść do sekcji „Historia zmian” i cofnąć zmiany:

[/video/kurs-adwords/18_usuniecie_slowa_kluczowego_cofniecie_zmian]

Cofnięcie zmian nie będzie natomiast możliwe w przypadku usunięcia kampanii oraz grup reklam. Co prawda usunięcie będzie widoczne w sekcji „Historia zmian”, ale podczas próby jego cofnięcia pojawi się komunikat „Nie można cofnąć tych zmian”:

Nie można cofnąć zmian w kampanii Google AdWords

W przypadku, gdy wstrzymana zostanie kampania, automatycznie wstrzymane będzie też wyświetlanie grup reklam i reklam. W przypadku, gdy w ramach kampanii utworzone zostaną co najmniej dwie grupy reklam, a następnie jedna z nich zostanie wstrzymana, to przestaną być wyświetlane tylko reklamy ze wstrzymanej grupy – pozostałe będą wyświetlane. 

17.4. Menu górne w panelu

Górne menu w panelu Google AdWords prezentuje się następująco:

Górne menu w Google AdWordsKlikając w przycisk „Na skróty” otworzy się pole wyszukiwania. Po wpisaniu frazy Google wyświetla propozycje sekcji, do których można przejść bez szukania danej pozycji w menu. Obok znajduje się ikona raportu – można tu znaleźć kwestie dotyczące generowania raportów. 
Klikając w ikonę narzędzi rozwinie się bardzo rozbudowana sekcja podmenu, w której najistotniejsze pozycje to planer słów kluczowych, podgląd i diagnostyka reklam, konwersje, Google Analytics, rozliczenia i płatności, dostęp do konta oraz połączone konta. 
Ikona ze znakiem zapytania kieruje do sekcji poświęconych pomocy. Można tam znaleźć m.in. przewodnik krok po kroku oraz numer telefonu na infolinię Google AdWords. 
Po kliknięciu w ikonę ze znakiem dzwonka wyświetlą się powiadomienia dotyczące prowadzonych kampanii (np. dodania nowych słów kluczowych, kończący się budżet, informacja o odrzuceniu reklam, itp.). Jeśli pojawia się na koncie nowe powiadomienie w pobliżu symbolu dzwonka pojawia się wykrzyknik (jak na grafice powyżej).
Ostatnią pozycją jest ikona z symbolem postaci. Po kliknięciu w nią pojawią się informacje na temat konta – nazwa, adres e-mailowy, numer ID (ważny np. podczas kontaktu z infolinią Google’a). 

Raporty

Na stronie „Raporty” można wygenerować raporty z przydatnymi dla siebie informacjami z określonego okresu czasu. Dane można przygotować w formie wykresu, tabeli, notatki czy podsumowania statystyk.

Aby przejść do podstrony, należy kliknąć w „Raporty” w menu głównym:

Przejście do raportówPodstrona bez raportów prezentuje się następująco:

Widok na raporty

Aby przygotować pierwszy raport, należy:
a) kliknąć w przycisk „+” i wybrać opcję „Tabela”:

Menu na podstronie raporty

Po lewej stronie należy wybrać pozycje, które znajdą się w tabeli: 

Widok na raportyJeśli więc chcemy przedstawić w raporcie wszystkie kampanie, grupy reklam oraz reklamy, które powstały w danym okresie czasu, należy wybrać pozycje „Kampanie”, „Grupy reklam” oraz „Reklamy” i przeciągnąć je kolejno na prawą stronę tabeli:

Dodanie pozycji do raportu

Po chwili widoczne są już trzy kolumny ze wszystkimi informacjami:

Widok na raportyKolejność kolumn w tabeli można zmieniać – wystarczy przesunąć tytuły kolumn:

Przeciągnięcie tytułów kolumn

Aby kolumnę z raportu usunąć, wystarczy kliknąć w ikonę krzyżyka przy kategorii:

Widok na raporty

Aby nadać nazwę, wystarczy kliknąć na przycisk „Raport bez tytułu”:

Widok na raporty

Następnie należy wpisać odpowiednią nazwę i ją zapisać:

Nazwa raportuAby zapisać raport, wystarczy kliknąć w przycisk „Zapisz”; można też wybrać przycisk „Zapisz jako” – wtedy będzie można zmienić nadaną nazwę.

Zapisanie raportu Google AdWords

Po zapisaniu raport jest już dostępny na liście:

Widok na zapisane raporty

Aby usunąć nieaktualne raporty, wystarczy wybrać odpowiedni plik, a następnie kliknąć przycisk „Usuń” i potwierdzić usunięcie:

Usunięcie raportu Gogle AdWords

17.5. Podgląd i diagnostyka reklam

Narzędzie „Podgląd i diagnostyka reklam” pozwala na sprawdzenie, czy w danym momencie reklama wyświetla się w wynikach wyszukiwania oraz jak wygląda wśród innych reklam. 

Aby zobaczyć wygląd publikowanej reklamy, należy kliknąć w ikonkę „Narzędzia” i wybrać pozycję „Podgląd i diagnostyka reklam”:

Menu w panelu AdWords

A następnie wpisać do pola wyszukiwania wybrane słowo kluczowe:

Podgląd i diagnostyka reklamNastępnie można sprawdzić wynik – Google podaje przy tym odpowiednie komunikaty, np. „Nie, Twoja reklama obecnie nie wyświetla się dla tego słowa kluczowego. Może być kilka powodów”:

Podgląd i diagnostyka reklam

W innym przypadku Google po prostu prezentuje wyniki wyszukiwania, bez podawania komunikatów:

Podgląd i diagnostyka reklam

Należy unikać sprawdzania, czy reklama wyświetla się w wynikach poprzez wpisywanie fraz bezpośrednio do wyszukiwarki Google. Jeśli reklama się wyświetli, a my nie klikniemy w nią, to obniża się w tym momencie współczynnik klikalności, a tym samym Wynik Jakości. Poza tym Google zapamięta, że nie kliknęliśmy w reklamę (czyli że nie interesuje nas dana firma) i z czasem przestanie nam ją wyświetlać. Dlatego – aby  sprawdzić, czy nasza reklama wyświetla się w danym momencie na dane słowo kluczowe – należy korzystać z narzędzia podglądu i diagnostyki reklam. 

17.6. Czas wyświetlania reklam

Aby sprawdzić dane kampanii, grupy reklam czy poszczególnych słów kluczowych i samych reklam, w konkretnym okresie czasu, wystarczy kliknąć w przycisk z datami, widoczny w prawym rogu pod górnym menu i wybrać jedną z dostępnym opcji (np. dzisiaj, wczoraj, ostatnie 7 dni, ostatni tydzień, bieżący miesiąc, itd.): 

Harmonogram kampanii Google AdWords

Można też wybrać niestandardowy zakres dat i wybrać daty samodzielnie:

Wybór ręczny - sprawdzenie kampani AdWords

Można też porównać dane z konkretnego okresu z danymi z innego okresu. W takim wypadku należy kliknąć w przycisk „Porównaj”, a następnie wybrać odpowiednie daty:

Porównaj wyniki kampanii Adwords

17.7. Rozliczenia i płatności

Informację na temat płatności, pozostałych środków na koncie, faktury do pobrania itp. dostępne są w sekcji „Rozliczenia i płatności”. Aby do niej wejść trzeba kliknąć w ikonę „Narzędzia” w górnym menu, a następnie wybrać odpowiednią pozycję z listy.

Menu główne - rozliczenia i płatności

Na podstronie wyświetlą się wszystkie szczegóły dotyczące stanu konta, obciążeń i wpływów:

Widok na podstronę płatności

Pobieranie faktury

Na podstronie dotyczącej „Rozliczeń i płatności” można również pobrać faktury za doładowania na kampanię AdWords. Są one udostępniane zazwyczaj drugiego dnia każdego miesiąca na kwotę wszystkich doładowań, które miały miejsce w poprzednim miesiącu. Aby pobrać fakturę, należy:

1. kliknąć w napis „Wyświetl transakcje i dokumenty” (dzięki temu można przejść do podstrony „Transakcje”):

Widok na podstronę płatności2. wybrać okres rozliczeniowy (np. 1-31 grudnia 2017), następnie klikając w napis „Dokumenty (1)”; wyświetlona zostanie wtedy faktura do pobrania – wystarczy kliknąć w podany numer, by pobrać fakturę w formacie PDF:

Widok na transakcje Pobrana faktura będzie wyglądała następująco:

Faktura Google AdWords

Sprawdzenie numeru konta do przelewu bankowego

Jeśli podczas konfiguracji płatności za kliknięcia ustawiono płatności ręczne w formie przelewu bankowego (cały proces został omówiony w lekcji 9. „Rozliczenia i płatności”) Google wygenerował unikalny numer konta bankowego, przypisany do danego konta AdWords. W naszym przykładzie był to następujący numer:

Przelew bankowy w Google AdWords

Aby sprawdzić, na jakie konto prowadzący kampanię ma wykonać przelew, należy kliknąć w niebieski przycisk „Dokonaj płatności”:

Widok na podstronę płatności

Na kolejnym etapie należy jeszcze raz potwierdzić dokonanie płatności:

Przelew bankowy w Google AdWords

Po kliknięciu pojawi się okienko z danymi niezbędnymi do wykonania przelewu:

Przelew bankowy w Google AdWords

Zmiany w ustawieniach płatności

Na podstronie „Rozliczenia i płatności” można również dokonać zmian dotyczących ustawień płatności. Aby to zrobić, należy w menu po lewej stronie wybrać „Ustawienia”:

Widok na podstronę płatności

Użytkownik zostanie przekierowany na podstronę, która prezentuje się następująco:

Ustawienia płatności - podstrona w panelu Google AdWords

Na tej podstronie mogą zostać edytowane wszystkie pozycje, przy których pojawia się symbol ołówka:

Edycja ustawień płatności Google AdWords

Edytować można więc następujące pozycje:
1. nazwa konta płatności,
2. ustawienia płatności (ręczne lub automatyczne),
3. dane podatnika (nr NIP),
4. nazwa i adres firmy,
5. język dokumentu.

Aby dokonać zmian w powyższych pozycjach, wystarczy kliknąć w symbol ołówka, a następnie wprowadzić odpowiednie zmiany, np. pola do edycji informacji o firmie będą prezentowały się następująco:

Zmiana danych w ustawieniach płatności

Zmiana ustawień płatności z ręcznych na automatyczne i odwrotnie

Aby zmienić ustawienia z płatności ręcznych na automatyczne, należy:

1. kliknąć w symbol ołówka umieszczony w pobliżu napisu „Ustawienia płatności”:

Edycja ustawień płatności Google AdWords

2. wybrać „Płatności automatyczne”: 

Płatności automatyczne

3. wstawić dane dotyczące karty kredytowej i kliknąć przycisk „Prześlij”: 

Wstawienie danych karty kredytowej

W przypadku zamiany płatności automatycznych na ręczne, edycja ustawień wygląda nieco inaczej. Jeśli przy konfiguracji płatności ustawione zostały płatności automatyczne i podpięta została karta, to przy frazie „Ustawione płatności” nie zostanie umieszczona ikona ołówka – co oznacza, że reklamodawca nie może dokonać zmian we własnym zakresie.

Jeśli chcemy przejść z płatności automatycznych na ręczne, należy:
1. wstrzymać wszystkie kampanie na ok. jeden dzień, by mieć pewność, że nie zostaną już wygenerowane kolejne płatności wobec Google’a;
2. opłacić wszystkie zaległości wobec Google’a, które są widoczne na koncie;
3. skontaktować się z pomocą Google’a pod numerem 800 702 380 (warto mieć wtedy pod ręką numer ID swojego konta, ponieważ trzeba będzie go wprowadzić jeszcze przed połączeniem z pracownikiem) i zgłosić chęć przejścia na ręczne płatności; pracownik Google’a wyśle na adres kontaktowy konta (w naszym wypadku byłby to e-mail kosmetyki.adwords@gmail.com) formularz z informacją o zmianie. Należy go wypełnić i odesłać na podany adres e-mailowy z prośbą o zmianę. W ciągu paru minut pracownicy zmienią ustawienia płatności.

Lekcja 18. Optymalizacja kampanii

18.1. Wstęp

Aby kampania Google AdWords była możliwie najbardziej skuteczna bardzo ważna jest jej optymalizacja. Nawet jeśli na etapie ustawienia kampanii, dobierania słów kluczowych i ustalania treści itd. dołożymy wszelkich starań, nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, w jaki sposób będą zachowywać się użytkownicy oraz które frazy i komunikaty reklamowe będą najbardziej skuteczne. Właśnie dlatego analiza wyników i optymalizacja każdej kampanii AdWords powinny być procesem ciągłym.
Poniżej zaprezentowanych zostało kilka podstawowych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy analizie wyników i optymalizacji.

18.2. Dodawanie fraz ze słów kluczowych wyszukiwanych przez użytkowników Google AdWords

Warto regularnie sprawdzać, jakie dokładnie frazy do wyszukiwarki wpisywali internauci, którym wyświetliła się płatna reklama tekstowa i którzy w nią kliknęli. Może się bowiem okazać, że niektóre frazy można dodać do słów kluczowych, a inne z kolei powinno się wykluczyć, ponieważ w ogóle nie dotyczą naszej oferty. W niektórych przypadkach może się także okazać, że użytkownicy wpisują nieco inne frazy niż te, które zostały użyte w treści reklamy oraz na stronie internetowej. W takim wypadku warto nieco przeredagować teksty reklam i informacje w serwisie tak, by spełniały one oczekiwania użytkowników i odpowiadały na ich potrzeby.

Wyszukiwane słowa kluczowe można sprawdzić w sekcji „Słowa kluczowe” – „Wyszukiwane hasła”.

Wyszukiwane słowa kluczowe

18.3. Treści reklam tekstowych i rozszerzeń

Przy ustawianiu kampanii i grupy reklam warto utworzyć więcej niż jedną reklamę tekstową. Pozwoli to później sprawdzić, który z komunikatów jest skuteczniejszy i który z nich przynosi więcej efektów w postaci wyższej konwersji. Czasem nawet jedno słowo może mieć wpływ na ostateczny wynik. 

Aby sprawdzić, która reklama była skuteczniejsza należy z poziomu grupy reklam wejść w sekcję „Reklamy”. Jeśli jeden z komunikatów ma zdecydowanie lepsze wyniki od pozostałych należy go zostawić, a nieskuteczne treści – wstrzymać. Tutaj przestrzegamy jednak też przed wyciąganiem pochopnych wniosków, gdyż czasem może być zbyt mała liczba kliknięć, by wyniki można było przyjąć za miarodajne. 

Warto ponadto pamiętać, że zdecydowanie ważniejsza jest liczba konwersji niż liczba kliknięć w reklamę. Jeśli w przypadku dwóch reklam jedna z nich ma nieco więcej kliknięć (przy tym samym poziomie wyświetleń), ale za to o połowę mniej konwersji to oznacza, że jest mniej skuteczna. 

Na tym etapie można również dodać nową reklamę i przeprowadzić kolejne testy.

reklamy Google adwordsWażne jest także upewnienie się, czy treść reklamy jest spójna z dobranymi słowami kluczowymi oraz sprawdzenie danych dotyczących rozszerzeń reklam – liczby wyświetleń, kliknięć, itp. Można to zrobić w sekcji „Rozszerzenia”:

Rozszerzenia reklamy Google AdWords

18.4. Monitorowanie Wyniku Jakości

Aby sprawdzić Wynik Jakości oraz dane, które składają się na ten Wynik, należy wejść do sekcji „Słowa kluczowe” i kliknąć w stan słowa, widoczny przy danej frazie (np. „Odpowiednia”). Po kliknięciu widoczny będzie Wynik Jakości frazy oraz ocena elementów składowych:

Wynik Jakości w Google AdWords

Wynik Jakości może też być wyświetlony w oddzielnej kolumnie. Aby ją dodać do panelu, należy skorzystać z opcji „Modyfikuj kolumny”:

Modyfikuj kolumny w panelu Google AdWords

Następnie z kategorii „Atrybuty” należy wybrać pozycję „Wynik Jakości” i kliknąć „Zastosuj”:

Dodanie kolumny Wynik Jakości

Po zapisaniu kolumny dotyczącej Wyniku Jakości dane od razu będą widoczne na koncie:Wynik Jakości - nowa kolumna

18.5. Sprawdzenie zgodności ustawień kampanii ze stroną internetową

Bardzo często zdarza się, że za zmianami dokonywanymi w kampanii nie idą zmiany na stronie internetowej oraz na odwrót – po dokonaniu zmian na stronie nie dokonano zmian w kampanii. To błąd, ponieważ:
– nieintuicyjna i źle przygotowana strona internetowa może zniechęcać potencjalnych klientów, którzy po kilku sekundach opuszczą serwis,
– źle przygotowana strona internetowa przekłada się na Wynik Jakości kampanii.

Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy:
– słowa kluczowe oraz treści reklam są uzupełnieniem treści, zawartych na docelowej podstronie, 
– linki do podstron się nie zmieniły i nadal kierują użytkownika do docelowych podstron,
– informacje zawarte w rozszerzeniach reklam (np. lokalizacje, numery telefonów) są aktualne, 
– konta Google AdWords i Google Analytics są nadal połączone – tak, by można było zbierać dane o zachowaniach użytkowników.

Należy także pamiętać o tym, aby treści zawarte na konkretnej podstronie zawierały wszystkie informacje, które chcemy przekazać potencjalnemu klientowi. Częste jest bowiem myślenie, że użytkownik po wejściu do serwisu zapozna się ze wszystkimi podstronami po kolei. Tak nie jest – użytkownicy trafiają na konkretną podstronę i najczęściej już tam podejmują decyzję, czy są zainteresowani ofertą.

18.6. Monitorowanie danych z Google Analytics

Google Analytics pozwala na śledzenie ruchu na stronie internetowej – także ruchu użytkowników, którzy na stronę trafili dzięki kampanii Google AdWords.

Aby przejść do Google Analytics należy w Google AdWords z menu wybrać „Narzędzia” i kliknąć na „Google Analytics”:

Menu w panelu AdWordsWszystkie statystyki dotyczące kampanii można znaleźć w sekcji Pozyskiwanie > Ogółem > AdWords > Kampanie w menu po lewej stronie:

Google AnalyticsDomyślnie dane będą wyświetlone dla kampanii, ale warto przełączyć widok na Grupy Reklam oraz w górnej sekcji zaznaczyć „Korzystanie z witryny”:

Google Analytics

Najbardziej podstawowe dane, które zawsze trzeba analizować to:

 1. liczba sesji – w uproszczeniu można powiedzieć, że jest to liczba wejść na stronę. Na jedną sesję składają się wszystkie zdarzenia, które w danym okresie użytkownik wykonuje na stronie (np. wyświetlenie ekranu, kliknięcie w link i przejście do innej podstrony, transakcja itp.);
 2. średni czas trwania sesji – jest to średnia długość jednej sesji;
 3. strony / sesja – średnia liczba podstron obejrzanych przez użytkowników podczas trwania jednej sesji na stronie;
 4. współczynnik odrzuceń – wyrażona w procentach liczba wizyt, podczas których użytkownik opuścił stronę bez przejścia na inne podstrony; współczynnik odrzuceń wcale nie oznacza, że internauta od razu wyszedł ze strony – mógł spędzić na niej nawet sporo czasu, ale nie przeszedł na inne podstrony. Często strona docelowa zawiera wszystkie informacje i nie ma konieczności przechodzenia na podstrony, więc wysoki współczynnik odrzuceń wcale nie musi świadczyć o złych wynikach;
 5. realizacja celu – jest to liczba zrealizowanych konwersji.
   

W menu bocznym w sekcji dotyczącej Google AdWords oprócz „Kampanii” znajdują się jeszcze dodatkowe pozycje. Stanowią one źródło dodatkowych, cennych informacji, które umożliwiają optymalizację kampanii. Zostały one opisane poniżej.

Dostosowania stawek

Wybierając z bocznego menu sekcję „Dostosowanie stawek” i wchodząc w zakładkę „Korzystanie z witryny” zobaczymy dokładnie, ile było wejść na stronę i z jakich urządzeń oraz – co ważniejsze – które z nich były najbardziej wartościowe, tzn. internauci spędzili najwięcej czasu na stronie, przejrzeli najwięcej podstron czy dokonali konwersji. Te informacje pozwalają dostosować stawki w taki sposób, aby zmniejszyć ich wartość w przypadku urządzeń, które generują najmniej wartościowy ruch, a zwiększyć w przypadku tych najbardziej korzystnych. 

Dostosowanie stawek Google Analytics

Słowa kluczowe

Wybierając z menu bocznego sekcję „Słowa kluczowe” zobaczymy, które frazy były dla nas najbardziej wartościowe. Dzięki tym danym można dowiedzieć się, które słowa być może warto wyłączyć, a na które zwiększyć stawkę za kliknięcie.

Słowa kluczowe w Google Analytics

Wyszukiwane hasła

Podobnie jak w panelu Google AdWords, w tej sekcji można zobaczyć, jakie dokładnie frazy wpisywali do wyszukiwarki użytkownicy, którzy kliknęli w reklamę. Z tą jednak różnicą, że oprócz samych haseł (jak w panelu AdWords), tu znajdziemy także informacje o tym, co użytkownicy robili na naszej stronie po wejściu z danego hasła – m.in. ile czasu na niej spędzili, ile obejrzeli podstron, ile zrealizowali konwersji. Wyszukiwane hasła można analizować na poziomie kampanii i grupy reklam.

Wyszukiwane hasła w Google Analytics

Pory dnia

Z tej sekcji można się dowiedzieć, w jakich porach dnia oraz w jakich dniach tygodnia kliknięcia generują najwięcej konwersji, użytkownicy najwięcej czasu spędzają na naszej stronie itp. Ta informacja jest bardzo przydatna w ustawieniu harmonogramu kampanii oraz dostosowania stawek ze względu na porę dnia i dni tygodnia.

Pory dnia w Google Analytics

Google Analytics to bardzo rozbudowane narzędzie. Powyżej przedstawiono najważniejsze dane, których analiza pozwala optymalizować kampanię i coraz lepiej rozumieć zachowania naszych potencjalnych klientów.

18.7. Praktyczne porady eksperta

 1. Optymalizacja kampanii może zwiększyć jej skuteczność o kilkadziesiąt, a czasem nawet o kilkaset procent. Jest więc bardzo ważne, aby co najmniej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie analizować wyniki i dokonywać ewentualnych zmian.
 2. Warto testować różne treści reklamy. Czasami nawet jedno słowo może wiele zmienić. Z naszych doświadczeń wynika, że zawsze warto w nagłówku reklamy zawrzeć słowo kluczowe – takie reklamy od razu przyciągają uwagę osoby, która szuka danej frazy. Jednak ważne jest też, by w reklamie jasno komunikować do kogo oferta jest skierowana, tak aby potencjalnych klientów zachęcić do kliknięcia, a zniechęcić z kolei te osoby, które nie są klientami. Analizując wyszukiwane hasła w zestawieniu z treściami reklam można wywnioskować, jakie zapytania zupełnie nie pasują do naszej oferty i takie frazy wykluczyć, ale jednocześnie skorygować treść reklamy, aby jednoznacznie z niej wynikało co jest przedmiotem oferty.
 3. Analizę wyszukiwanych fraz warto robić w Google Analytics, bo jest tam zdecydowanie więcej wartościowych informacji. Nie jest sztuką wyklikać budżet i sprowadzić jak najwięcej osób na stronę. Sztuką jest sprowadzić takich, którzy są potencjalnymi klientami i nie opuszczą strony zaraz po wejściu – kliknięcia takich osób oznaczają tylko zmarnowany budżet. Analiza wyszukiwanych haseł wraz z informacją o tym, jak długo użytkownicy po wejściu z danego hasła pozostali na stronie, ile podstron odwiedzili i ile konwersji zrealizowali, daje ogromną wiedzę na temat tego, które słowa kluczowe są najbardziej wartościowe.
 4. Obecnie ponad połowa ruchu w Internecie odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych i warto ten fakt wziąć pod uwagę nie tylko przy planowaniu kampanii Google AdWords, ale także przy jej optymalizacji. Może się bowiem okazać, że większość ruchu na stronie pochodzi z urządzeń mobilnych, więc jeśli ktoś chce częściej takim użytkownikom wyświetlać reklamy, to warto pomyśleć o zwiększeniu stawki na urządzenia mobilne. Działa to też w odwrotną stronę – jeśli serwis nie jest dostosowany do komórek, to oczywiście docelowo warto pomyśleć o utworzeniu strony, która będzie do nich dostosowana, a tymczasowo można wyświetlać reklamy wyłącznie użytkownikom komputerów stacjonarnych – w takim wypadku należy zmniejszyć stawki na urządzenia mobilne o 100%.